Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 07:43
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak rozpoznać pierwsze objawy cukrzycy i jak leczyć we wczesnym stadium - kryteria rozpoznawania cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą należącą do grupy chorób cywilizacyjnych. Dawniej dotykała głównie seniorów, ale dziś atakuje także osoby młode. Na całym świecie na cukrzycę choruje mnóstwo osób. U dużej części tych ludzi choroba ta nie została jeszcze nawet zdiagnozowana, choć zmagają się już z jej objawami. Warto więc zapoznać się z podstawowymi objawami cukrzycy, aby móc w porę podjąć odpowiednie leczenie.
Jak rozpoznać pierwsze objawy cukrzycy i jak leczyć we wczesnym stadium - kryteria rozpoznawania cukrzycy

Pierwsze symptomy cukrzycy

Jednym z pierwszych objawów cukrzycy jest wzmożone pragnienie, czyli ciągłe uczucie suchości w ustach. Osoby z tą przypadłością potrafią wypić nawet do 8 litrów płynów dziennie, a mimo to dalej odczuwają suchość w ustach. Ten symptom pojawia się także w nocy. Dzieje się tak dlatego, że organizm próbuje pozbyć się nadmiaru glukozy, by wydalić go wraz z moczem. Kolejnym niepokojącym objawem jest chroniczne zmęczenie oraz senność. Organizm nie potrafi zużyć glukozy do pracy, dlatego pojawia się ciągła senność oraz zmęczenie. Nasila się to zwłaszcza po spożyciu posiłku. Taki stan często utrudnia życie codzienne.

Kolejnym niepokojącym objawem, który może świadczyć o cukrzycy są wahania masy ciała. Przy cukrzycy typu 1 waga może znacząco spaść, natomiast u chorych na cukrzycę insulinoniezależną waga idzie w górę, co spowodowane jest przez wzmożony apetyt. Ostatnim z charakterystycznych objawów cukrzycy są nadmierne problemy ze skórą i infekcje. Nieleczona cukrzyca może mieć bardzo niekorzystny wpływ na układ odpornościowy, a co za tym idzie sprzyja rozwojowi wszelkiego rodzaju infekcji wirusowych, bakteryjnych czy grzybiczych. Wysoki poziom cukru negatywnie wpływa na naczynia krwionośne, które przez to znacznie gorzej odżywiają skórę. To niekorzystnie wpływa na jej stan i wygląd. Sprawdź na wapteka.pl.

Jak leczyć cukrzycę? 

Wyżej wymienione objawy mogą świadczyć o tym, że rozwija się cukrzyca. Jeżeli wystąpią u nas te objawy należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który skieruje nas na badania krwi i będzie mógł nas wstępnie zdiagnozować. Najbardziej miarodajnym badaniem w tym przypadku będzie badanie stężenia glukozy.

Jednym z najważniejszych elementów leczenia cukrzycy jest przede wszystkim zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych i stylu życia. W wielu przypadkach uprawianie sportu i zmiana diety mogą zapobiec dalszemu rozwojowi choroby i obniżeniu poziomu glukozy. Dodatkowo można skorzystać z suplementów diety specjalnie przeznaczonych dla diabetyków, które znajdziesz na wapteka.pl.

Jeśli cukrzyca jest już w bardziej zaawansowanym stadium to konieczna będzie terapia farmakologiczna. Lekiem na cukrzycę typu 2 jest metformina. Hamuje ona nadmierną produkcję glukozy. Jest idealna dla osób otyłych chorych na cukrzycę. W leczeniu cukrzycy stosuje się także glikazyd, glipizyd czy glimepiryd. W niektórych przypadkach koniecznością jest leczenia cukrzycy insuliną.

Materiał partnera



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ