Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 07:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jaką karmę podawać psu – suchą czy mokrą?

Dobre samopoczucie, zdrowie i prawidłowy rozwój naszego czworonoga zależą w dużej mierze od odpowiednio dobranej karmy. Jako odpowiedzialni opiekunowie musimy wiedzieć, jakich składników pies potrzebuje, i dostarczyć mu ich w postaci karmy suchej lub mokrej. Na jaką dietę warto się zdecydować? Zapraszamy do lektury.
Jaką karmę podawać psu – suchą czy mokrą?

Żywienie psa – informacje ogólne 

Proces trawienia (pasaż jelitowy) u psów trwa od kilku do 24 godzin i jest to krótki czas w porównaniu z procesem trawienia u człowieka. Wiąże się to z dość krótkim przewodem pokarmowym czworonogów, małą pojemnością żołądka i specyfiką ich flory bakteryjnej. Pies nie powinien więc spożywać tego, co ludzie. Przygotowanie psiego pożywienia dobrej jakości z domowych składników jest zadaniem bardzo trudnym i często nie zapewnia optymalnego i niezmiennego składu takiego posiłku. Pełnoporcjowa karma gotowa rozwiązuje ten problem, gwarantując naszemu podopiecznemu wszystkie niezbędne dla zdrowia składniki w idealnie dobranych proporcjach. 

Pamiętajmy też, że jednym z najważniejszych czynników, jakimi kierujemy się, wybierając rodzaj karmy, jest wiek naszego psa.

Dla szczeniąt starszych niż cztery tygodnie mleko matki przestaje być jedynym źródłem pokarmu, a do ich diety możemy wprowadzić dodatkowe składniki z innych źródeł. Ze względu na młody wiek psów polecana jest karma mokra, która jest łatwiejsza w konsumpcji. Ile karmy dla szczeniaka? Szczenięta rozwijają się szybko, dlatego ich zapotrzebowanie kaloryczne jest dwa do trzech razy wyższe niż u dorosłych psów (w przeliczeniu na kilogram masy ciała).  Karmę podajemy im nawet pięć razy dziennie. 

Dorosłe psy możemy karmić karmą suchą lub mokrą, lub dietą mieszaną, składającą się z tych dwóch rodzajów pożywienia. Zwierzęta w tym wieku mają niższe zapotrzebowanie na kalorie niż szczenięta. Pokarm powinniśmy podawać im dwa do trzech razy dziennie, o regularnych porach, wystawiając miski na około 30 minut zawsze w tym samym miejscu. 

Dla psa seniora wybierzmy karmę lekkostrawną i dopasowaną do jego potrzeb. Wraz z wiekiem metabolizm psa spowalnia, zmniejsza się wydzielanie śliny i sprawność układu pokarmowego dotycząca wchłaniania składników odżywczych. Niektóre psy borykają się też z problemami związanymi z uzębieniem. Dla wielu starszych psów dobrym wyborem będzie więc karma wilgotna. 

Karma sucha i mokra – różnice

Podstawową różnicą pomiędzy granulowaną karmą suchą a karmą wilgotną, dostępną w puszkach i saszetkach, jest zawartość wody. W karmach mokrych stanowi ona około 80% objętości, w suchej około 10%. Przekłada się to bezpośrednio na wartość energetyczną pokarmu. Jedzenie mokre jest około czterokrotnie mniej kaloryczne od suchego.

Wybór pomiędzy wilgotną a suchą karmą w dużej mierze zależy od potrzeb i preferencji naszego pupila. Karmy suche sprzedawane są w różnej wielkości hermetycznych workach, co pozwala na jednorazowy zakup większej ilości (warto wybierać takie opakowania, których zawartość zostanie zużyta w ciągu 2-4 tygodni), natomiast karmy wilgotne zapakowane są najczęściej w puszki lub saszetki. 

Karma sucha, poza wartościami odżywczymi, pomaga psu w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. Rozgryzając twarde granulki, pies oczyszcza zęby przy każdym posiłku. Karmy wilgotne wspomagają funkcjonowanie układu moczowego i poprawiają nawodnienie. Są też mniej kaloryczne od pokarmów suchych, co sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki zwierzęcia.

Zarówno mokre, jak i suche karmy powinny być pełnoporcjowe, to znaczy kompletne i zapewniające psu wszystkie potrzebne dla zdrowia składniki odżywcze, minerały i witaminy. 

Jaka jest więc odpowiedź na pytanie: sucha czy mokra karma dla psa

Optymalnym sposobem karmienia czworonoga jest dieta mieszana, czyli podawanie karmy suchej i mokrej z zachowaniem odpowiednich proporcji (należy uwzględnić ich kaloryczność). Zaleca się stosowanie diety mieszanej, złożonej w 50% z pokarmów mokrych i w 50% z pokarmów suchych (pod względem masy produktów).

Opracowując dzienny harmonogram posiłków naszego psa, kierujmy się tabelami i wskazówkami umieszczonymi na opakowaniach, a także wiekiem, masą ciała i aktywnością fizyczną podopiecznego. Pamiętajmy, że najważniejsze jest to, by karma, którą podajemy, była pełnoporcjowa (kompletna i zbilansowana) i odpowiadała indywidualnym preferencjom psa. 

Materiał partnera

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ