W tym roku Krosno powiększyło się o 120 hektarów. Wraz z terenami dawnego lotniska "Iwonicz" w granice administracyjne miasta wszedł odcinek ulicy Grunwaldzkiej położonej w gminie Krościenko Wyżne. Taką samą nazwę nosi już ulica w dzielnicy Suchodół.
W związku z tym władze miasta rozpoczęły procedurę zmiany nazwy ulicy, wzdłuż której położona jest nowa część Krosna.
Najpierw propozycje można było zgłaszać przez Portal Konsultacji Społecznych. 856 osób zgłosiło 225 propozycji. Komisja ds. nadawania i zmiany nazw po analizie zarekomendowała do dalszego etapu siedem propozycji – Rozwojowa, Inwestycyjna, Zgody, Dywizjonu 303, Podoficerów Lotnictwa, Łężańska i Praw Kobiet.
Głosowanie również przeprowadzono na Portalu Konsultacji Społecznych. Wzięło w nim udział 1005 krośnian, z których 368 osób (36,6 proc.) oddało głos na nazwę "Dywizjonu 303".
"303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki", utworzony został 2 sierpnia 1940 roku w Northolt w Wielkiej Brytanii, jako część Polskich Sił Powietrznych. Za wykonane działania oficjalnie uznany został przez RAF za najskuteczniejszą jednostkę myśliwską walczącą w bitwie o Anglię.
Pierwszy sukces Dywizjonu 303 w starciu z Luftwaffe miał miejsce 30 sierpnia 1940 roku podczas lotu treningowego, w którym por. Ludwik Paszkiewicz zestrzelił niemiecki samolot. W czasie bitwy o Anglię Dywizjon 303 zaraportował zestrzelenie 126 samolotów wroga. Jednostka uczestniczyła w działaniach wojennych do zakończenia II wojny światowej, biorąc udział m.in. w operacji Overlord we Francji oraz walkach nad III Rzeszą.
Głosowanie nie było jednogłośne
Radni podczas głosowania nie byli zgodni. Za nadaniem nazwy "Dywizjonu 303" opowiedziało się 13 radnych, 4 było "przeciw" a 3 wstrzymało się od głosu.
Autor: tom