Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 01:50
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O czym pamiętać przed wyjazdem za granicę, żeby nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Nie wszystko, co włożymy do bagażu wracając z wakacyjnego wypoczynku, można legalnie przewieźć przez granicę Unii Europejskiej. Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że to co możemy wziąć ze sobą i w jakich ilościach, jest ściśle uregulowane.
O czym pamiętać przed wyjazdem za granicę, żeby nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Autor: pexels.com

Towary przywożone na użytek własny lub rodziny i prezenty są zwolnione z cła i podatku, o ile ich łączna wartość nie przekracza 300 euro (transport lądowy) lub 430 euro (transport lotniczy i transport morski).

Przywóz żywności pochodzenia zwierzęcego, m.in. mięsa, wędlin i nabiału, jest zabroniony. - Takie produkty mogą zawierać patogeny, które wywołują choroby zakaźne u zwierząt - tłumaczy KAS.

Bez kontroli sanitarnej można przewieźć natomiast żywność pochodzenia niezwierzęcego. Ale wyłącznie na własne potrzeby i nie dowolne.

Trzeba też pamiętać, że nie można przywozić roślin, np. doniczkowych, sadzonek lub kwiatów.

W zależności od rodzaju transportu obowiązują limity przewozowe wyrobów tytoniowych. Transportem lądowym można przewieźć 40 papierosów, lub 20 cygaretek, lub 10 cygar, lub 50 gram tytoniu. W przypadku powrotu do kraju samolotem lub statkiem można przewieźć 200 papierosów, lub 100 cygaretek, lub 50 cygar, lub 250 gram tytoniu.

Limit płynu do papierosów elektronicznych to 50 mililitrów (w przypadku podróżnych w transporcie lotniczym lub morskim) i 10 mililitrów (w przypadku transportu lądowego).

Napoje alkoholowe są zwolnione z należności celnych i podatkowych, jeśli do UE wwieziemy 1 litr alkoholu mocnego powyżej 22% (np. wódka), 2 litry alkoholu do 22% (np. likier) i 4 litry wina oraz 16 litrów piwa.

KAS przypomina, że zabronione jest przewożenie dóbr kultury, które zostały nielegalnie wyprowadzone z terytorium kraju, w którym powstały lub zostały odkryte. - W przypadku złamania zakazu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Przed wyjazdem za granice warto sprawdzić, czy leki nie są zabronione w państwie, do którego się wybieramy. Taką informację można uzyskać na przykład w ambasadzie lub stronach rządowych danego państwa. Leki można przewieźć z powrotem przez granicę, jednak w ilości do pięciu najmniejszych opakowań. Co ważne - leków nie wolno przesyłać w paczkach lub listach.

KAS przestrzega przed przewozem przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów. - Grozi za to kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Służbie Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej nie trzeba zgłaszać przewozu gotówki. Ale tylko poniżej 10 tys. euro lub równowartości w innej walucie.

Krajowa Administracja Skarbowa ostrzega, by podczas wakacji zachować ostrożność, aby nie stać się ofiarą przemytników. Nie należy zostawiać bagaży bez opieki w miejscach publicznych i nie dawać ich obcym. - Nie przyjmuj od osób nieznajomych rzeczy do przewiezienia przez granicę - podkreśla KAS.

Więcej informacji przydatnych przy planowaniu wakacyjnej podróży można znaleźć na stronie granica.gov.pl.

Autor: tom



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ