Krosno112.pl: Jak zwiększyć bezpieczeństwo na poziomie lokalnym?
Magdalena Kolanko (KWW Zjednoczona Lewica - lista 6 miejsce 21):
Elementem prewencji i zwiększenia poziomu bezpieczeństwa na poziomie lokalnym będzie komisariat policji w każdej gminie, wyposażony w niezbędny, nowoczesny sprzęt. Będę zabiegać o wyposażenie wszystkich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w powiecie w brakujący w nich sprzęt specjalistyczny, niezbędny w działaniach ratowniczo-gaśniczych, w szczególności sprzęt ODO oraz torba PSP R1. W pierwszej kolejności powinny być doposażone jednostki w miejscowościach górskich, znacznie oddalone od stacji pogotowia ratunkowego i od komendy PSP. Dołożę również starań, aby zostały uporządkowane i prawidłowo oznakowane drogi dojazdowe do obiektów, zarówno użyteczności publicznej, jak i prywatnych, co ułatwi i skróci dojazd służbom ratunkowym, gdy liczy się każda minuta.
Lidia Lipka (KWW Prawo i Sprawiedliwość - lista 1 miejsce 21):
Skupiając się na bezpieczeństwie w powiecie krośnieńskim wiele aspektów jest do zrealizowania. Jednak punkt wyjścia w każdej sytuacji jest taki sam. Edukacja - to moim zdaniem jest najważniejsze. Należy ludzi edukować organizując wszelkiego rodzaju pogadanki, kursy, szkolenia. Tutaj nacisk kładła bym m.in. na kursy pierwszej pomocy; uświadamianie jak ważne jest sprawdzanie piecyków i instalacji gazowych, elektrycznych oraz przewodów kominowych, a także montowanie czujników dymu. Bezpieczeństwo na drodze - z jednej strony kampania informacyjna jak wiele niebezpieczeństw niesie za sobą nieodpowiedzialna, szybka jazda, a z drugiej strony zwróciła bym uwagę na prostą sprawę jaką jest noszenie odblasków przez pieszych i rowerzystów. Niezmiernie istotne jest także podnoszenie kwalifikacji zawodowych i ochotniczych służb mundurowych. Tymi rzeczami, o których mówię głównie zajmują się samorządy, szkoły oraz organizacje pozarządowe ale mój pomysł na lepsze, szybsze dotarcie do społeczeństwa jest taki aby te instytucje zaczęły ze sobą współpracować i o przyszłość, bezpieczeństwo, dobro każdego z nas zadbały wspólnie.
Ryszard Majsiak (KWW JOW Bezpartyjni - lista 9 miejsce 16):
Doprowadziłbym do powstania terenów zalewowych, które nie dopuściłyby do powodzi. Oczyszczanie terenów przy rzekach z krzaków, drzew tak by przy dużym poborze wód mogła ona bezpiecznie spływać. Przebudowa przepustów pod mostkami, by woda mogła bezpiecznie przepływać.
Krosno112.pl: Jak zwiększyć bezpieczeństwo Polski?
Magdalena Kolanko (KWW Zjednoczona Lewica - lista 6 miejsce 21):
Bezpieczeństwo państwa nie może być utożsamiane tylko z bezpieczeństwem militarnym. Państwo musi bowiem gwarantować obywatelom przede wszystkim bezpieczeństwo osobiste i chronić ich przed ingerencją zarówno ze strony innych jednostek, jak i nieuzasadnionymi działaniami władz publicznych. Polska nie może być krajem, w którym rządzą niekontrolowane przez nikogo służby specjalne. W okresie recesji gospodarczej rosną wskaźniki przestępczości, zatem istotne jest zwiększenie nakładów na służby mundurowe, w szczególności poprzez podniesienie wynagrodzeń funkcjonariuszy. Coroczna waloryzacja wynagrodzeń we wszystkich służbach mundurowych co najmniej o wskaźnik inflacji. W Policji wprowadzenie stałego dodatku za służbę w weekendy i święta oraz odpłatności za udział w zabezpieczeniu imprez o podwyższonym ryzyku. Dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa niezbędna jest modernizacja i rozwój Sił Zbrojnych w celu zwiększenia potencjału obronnego z udziałem krajowych zakładów zbrojeniowych, uczelni i instytutów naukowo-badawczych. Trzeba przyjąć zasadę, że co najmniej 50% wydatków z budżetu obronnego, które przeznacza się na zakupy i modernizację infrastruktury, trafia do polskich firm. Ważne będzie przede wszystkim wzmocnienie kompleksu przemysłowego wytwarzającego na potrzeby wojska i pozostałych służb mundurowych.
Lidia Lipka (KWW Prawo i Sprawiedliwość - lista 1 miejsce 21):
Bezpieczeństwo Państwa to kolejny szeroki temat. Aby obywatele czuli się bezpiecznie w swoim kraju powinien on mieć właściwy system ochrony zdrowia, zapewniający obywatelom bezpieczeństwo zdrowotne i powszechny dostęp do świadczeń na równych zasadach dla wszystkich pacjentów. Nie możemy zapomnieć o wyszkoleniu i właściwym wynagrodzeniu służb mundurowych. Budowa sprawiedliwego i sprawnego państwa, zdolnego zapewnić bezpieczeństwo i dogodne warunki do harmonijnego rozwoju rodziny. Polska powinna stać się strażnikiem ogniska domowego, którego nie należy gasić lecz podtrzymywać - rodzina jest najważniejsza.
Ryszard Majsiak (KWW JOW Bezpartyjni - lista 9 miejsce 16):
Pomoc dla chorych - skrócenie kolejek do specjalistów, lepsza opieka lekarska, by pacjent miał poczucie, że to on jest dla lekarza a nie odwrotnie. Więcej miejsca w hospicjach dla przewlekle chorych, by każdy potrzebujący mógł w godnych warunkach dożyć swoich dni. Refundacja leków dla chorych, którzy tego nie mają.
Krosno112.pl: Jeśli zostaniesz posłem...
Magdalena Kolanko (KWW Zjednoczona Lewica - lista 6 miejsce 21):
Zdobyłam odpowiednie wykształcenie i szeroki zakres doświadczeń w pracy zarówno zawodowej i społecznej, które chciałabym wykorzystać sprawując mandat poselski. Będę wspierać państwo sprawne, przyjazne, egalitarne i otwarte. Mieszkam na Podkarpaciu, które jest od lat traktowane po macoszemu przez administrację centralną. Wiem z doświadczenia czym jest bezrobocie, praca na czarno, niskopłatna praca na tzw. umowie śmieciowej poniżej kwalifikacji zawodowych. Jestem świadoma ogromnych nierówności dochodowych i skali ubóstwa w naszym regionie, co niszczy społeczeństwo i uderza w elementarne poczucie sprawiedliwości. Będę wspierać działania mające na celu rozwój naszego województwa we wszystkich aspektach.
Lidia Lipka (KWW Prawo i Sprawiedliwość - lista 1 miejsce 21):
Gdybym została wybrana na Posła RP odbyła bym służbę dla Naszego Kraju i jego mieszkańców. Wychodziła bym do ludzi, wsłuchiwałabym się w ich głos, a drzwi mojego biura poselskiego byłyby otwarte dla każdego. Uczestniczyła bym we wszystkich obradach Sejmu. Składała bym częste interpelacje o sprawy, z którymi przychodzili by do mnie mieszkańcy naszego powiatu czy kraju. Swój mandat wykonywała bym zgodnie ze swoimi przekonaniami i dla dobra naszego regionu. Chciała bym współpracować ze wszystkimi parlamentarzystami z naszego okręgu, z różnych opcji politycznych aby wspólnie dążyć do realizacji zadań dla województwa podkarpackiego i powiatu krośnieńskiego.
Ryszard Majsiak (KWW JOW Bezpartyjni - lista 9 miejsce 16):
Jeśli dostanę się do sejmu chciałbym zmienić kilka przepisów, które ułatwiłyby działanie strażaków w akcji. Przede wszystkim aby był ubezpieczony wóz strażacki i aby jadący nim strażacy automatycznie byli ubezpieczeni. Jak najszybciej dążyłbym do wymiany samochodów starszych na nowe działających w OSP. Dopilnowałbym, aby służba w OSP wliczała się do emerytury.
Krosno112.pl: Kilka słów o sobie...
Magdalena Kolanko (KWW Zjednoczona Lewica - lista 6 miejsce 21):
Mieszkam w Głowience w powiecie krośnieńskim. Jestem nauczycielką języka angielskiego, aktualnie działaczką społeczną na rzecz ochrony praw zwierząt oraz czynnie działam w Ochotniczej Straży Pożarnej w mojej miejscowości. Dawniej działałam również w klubie żużlowym. Jestem absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. Co jakiś czas uczestniczę w teleturnieju „Jaka To Melodia”. Proszę o głos 25 października! Lista 6 pozycja 21.
Lidia Lipka (KWW Prawo i Sprawiedliwość - lista 1 miejsce 21):
Mam 27 lat. Urodziłam się w Krośnie i tu się wychowałam. Od 2000 roku mieszkam w gminie Jedlicze w miejscowości Potok. W Krośnie wszystko się zaczęło i to mnie ukształtowało jako człowieka. Tu chodziłam do szkoły, począwszy od Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej w klasie fortepianu, skończywszy na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, gdzie studiowałam na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, po zakończeniu których uzyskałam tytuł inżyniera. Swoją wiedzę pogłębiałam na Politechnice Rzeszowskiej, gdzie ukończyłam Podyplomowe Studia Menedżerskie. Kandyduję, ponieważ mam ręce gotowe do pracy, serce pełne wiary oraz miłości do ludzi i Naszego Kraju. Bliskie mi są problemy z jakimi borykają się ludzie i od lat na lokalnym podwórku staram się im zaradzić. Jednak uważam, że spektrum mojego działania powinno być szersze. Jestem działaczem społecznym - Prezesem Stowarzyszenia ''Troska o Twoją Przyszłość" oraz Naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Potoku i pracę dla dobra innych mam we krwi.
Głównymi celem mojej działalności społecznej jest integracja społeczeństwa, wspieranie inicjatyw lokalnych oraz organizowanie przy współpracy z samorządami z terenu naszego powiatu i innymi organizacjami non-profit m. im.:
- kursy pierwszej pomocy
- pogadanki prozdrowotne i edukacyjne
- bale przebierańców dla dzieci
- bezalkoholowe pikniki rodzinne
- akcje rozdawania żywności i odzieży dla najuboższych
- prowadzenie młodzieżowego zespołu muzycznego "STAVE"
- włączenie się w sprawy budowy chodnika przy drodze krajowej nr 28 na odcinku Krosno-Potok
Tylko rozsądne rządy są w stanie zmienić naszą przyszłość na lepsze. Będę zaszczycona jeśli oddacie Państwo na mnie swój głos. Lista nr 1 pozycja 21.
Ryszard Majsiak (KWW JOW Bezpartyjni - lista 9 miejsce 16):
Mam 50 lat i mieszkam w Moderówce. Jestem prezesem OSP Moderówka, pracuję w Zespole Krytych Pływalni w Krośnie jak ratownik, posiadam stopień starszego ratownika.
red.