Niecodzienne imię artysty wywodzi się z kultury świata muzułmańskiego; Szamir zmienił swe imię ponieważ – jak sam przyznaje – zachwyciło go niegdyś jego brzmienie. Aktualnie Szamir zamieszkuje w skromnej, drewnianej chacie w okolicy Krosna. Domostwo jego mieści się obok lasu na niewielkim wzniesieniu a w jego chatce przypominającej zaginione już klimaty dawnej łemkowszyzny próżno szukać przedmiotów typowych dla współczesności. Nie znajdziemy tam sprzętu komputerowego, mikrofalówki, dvd czy płaskoekranowego telewizora. Wszelkiego rodzaju przedmioty typu "plastic-fantastic" są w jego przekonaniu niemile widziane. Skromne umeblowanie stanowią tradycyjne dawne drewniane meble. Pasją Szamira jest między innymi stolarstwo artystyczne oraz renowacja starych mebli. Część jego twórczości można określić mianem stwarzania "czegoś z niczego". Szamir posiada rzadki dar dostrzegania piękna w prostocie i cudzie natury. Jego pasją jest także fotografia.
W 1992 roku Szamir założył kapelę "Scratch" - była to pierwsza na Podkarpaciu kapela 'strainght edge' (strainght edge jest ruchem społeczno - kulturowym, który powstał w Stanach Zjednoczonych na początku lat 80-tych. Zwolennicy ruchu odrzucili punkowy nihilizm oraz stworzyli system zasad potępiający spożywanie alkoholu, używanie narkotyków a nawet palenie papierosów. Bardziej ortodoksyjni zwolennicy ruchu do powyższych zasad dodają jeszcze wstrzemięźliwość seksualną - a dokładniej unikanie przypadkowych kontaktów natury seksualnej, a także niejedzenie mięsa). Warto podkreślić, że Szamir podejmuje także inicjatywy o charakterze ekologicznym; w ciągu kilku lat prowadził wiele akcji zbierania śmieci w lasach.
Z jego inicjatywy powstał niegdyś również projekt "Dyskordianie Bosi" - był to dadaistyczny teatr w stylu, który na początku XX wieku zainicjowali futuryści, np. Luigi Russolo.
Kreśląc sylwetkę artysty, nie sposób nie wspomnieć o koncercie, jaki zorganizował na terenie swej posiadłości a w którym wzięli udział muzycy i zaproszeni goście m.in. z Chin, Holandii i Peru. Jak sam podkreśla organizator przedsięwzięcia, tego rodzaju inicjatywy są wynikiem pasji i wiary w dobre idee. I to właśnie czyni artystę Szamira człowiekiem wyjątkowym - nie tylko artystą w jakiejś konkretnej dziedzinie - ale Artystą Życia.
Karolina Dubiel - Ziemiańska