Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 09:44
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak zacząć jeździć konno?

Wiele osób w pewnym momencie interesuje się jazdą na koniu. Bycie początkującym jeźdźcem konnym wiąże się z wyzwaniami, ale jest także integralną częścią stania się prawdziwym jeźdźcem. Słuchając uważnie instruktorów i poszerzając wiedzę o koniach, można zacząć lepiej rozumieć świat tych zwierząt. Ważne jest, aby rozpoznać obszary, w których należy poprawić, i zrobić to, co jest konieczne, aby pokonać te przeszkody.
Jak zacząć jeździć konno?

Rozpoznanie mowy ciała konia

Rozpoznawanie mowy ciała konia i zrozumienie, co ona oznacza, pomaga zachować bezpieczeństwo w pobliżu koni. Ilekroć zdarza się, że ktoś bez wiedzy na temat koni doznał kontuzji wokół konia, zwykle dzieje się tak dlatego, że ta osoba nie rozpoznała tego, co koń jej próbował przekazać poprzez język ciała. Konie nie mogą mówić, więc ograniczają się do komunikowania się za pomocą mowy ciała. Obejmuje to ruch uszu, machanie ogonem, zatrzymywanie kopyt i patrzenie na jeźdźca w określony sposób. Jeśli uszy konia wyglądają, jakby były przypięte do tyłu głowy konia, oznacza to, że koń jest zły. Jeśli ich uszy są podniesione i skierowane do osoby, oznacza to, że koń zwraca na uwagę na jeźdźca. Machnięcie ogonem może sygnalizować irytację, podczas gdy kopyta drapiące ziemię mogą sygnalizować znudzenie. Jeśli koń ma szeroko otwarte oczy i rozszerzone nozdrza, prawdopodobnie jest zdenerwowany lub niespokojny. Jeśli jego oczy są na wpół zamknięte podczas żucia, oznacza to, że jest zrelaksowany i czuje się komfortowo.

Nie można dopuścić do sytuacji, by koń się wystraszył. Jednak jeżeli tak się stanie, jeździec powinien przede wszystkim zachować spokój. Jego ciało musi pozostać zrelaksowane. Koń po chwili powinien przejąć spokojne zachowanie jeźdźca. W takich momentach, gdy koń ulega stresowi, jeździec nie zawsze czuje się zrelaksowany, ale to nie znaczy, że musi to przekładać na swojego konia. Najlepszym sposobem na utrzymanie zrelaksowanej postawy przy koniu jest powolne i głębokie oddychanie. Spowoduje to, że ciało pozostanie luźne, a tętno powolne. Te obie rzeczy mają ogromny wpływ na zachowanie konia.

Jak wspomniano powyżej, konie odbierają emocje właściciela. Jeśli jeźdźcowi zabraknie pewności siebie, koń będzie o tym wiedział i spowoduje to, że przybierze taką samą postawę.

Praca nad równowagą

Równowaga jest ważnym aspektem jazdy konnej. Jeździec nie powinien być zależny od strzemion, wygodnego siodła czy wodzy. Kiedy po raz pierwszy zaczyna się jeździć, można poczuć, że ciało skacze po całym siodle. Kiedy koń kłusuje, jeździec odbija się w lewo, a potem w prawo. Jeśli koń wykona jeden zły ruch, można stracić równowagę, co będzie skutkowało upadkiem.

Jest kilka świetnych ćwiczeń, które można wykonać, aby pomóc w uzyskaniu równowagi na koniu. Pierwszym z nich jest po prostu wyczucie rytmu chodów konia. Należy poświęcić czas na skupienie się na tym, jak koń się porusza. Jazda konna wymaga rozpoznania i zaznajomienia się z tymi ruchami pomaga dowiedzieć się, jak utrzymać równowagę podczas jazdy w tych chodach. Drugim ćwiczeniem byłaby jazda na oklep. To świetne ćwiczenie na budowanie równowagi i mięśni. Podczas jazdy na oklep, jeździec uczy się bardziej polegać na równowadze niż na strzemionach czy wodzach.

Wielu początkujących jeźdźców jest uczonych, że wodze oznaczają zatrzymanie, a nogi oznaczają ruch. Jednak za te dwie rzeczy jest odpowiedzialne siodło. Ruchy w siodle są kontrolowane przez biodra. Jeśli chce się, aby koń zwolnił, należy zwolnić poprzez wolniejsze poruszanie biodrami. Używając dosiadu w połączeniu z naciskiem nóg i naciskiem wodzy, czuje się znacznie większą kontrolę, a przejścia konia będą wydawały się łatwiejsze. 

Utrzymywanie prostej pozycji

Utrzymywanie się prosto w siodle oznacza równomierne rozłożenie ciężaru na grzbiecie konia. Dobre jeździectwo oznacza parwidłowe dopasowanie pozycji do jazdy. Nawet doświadczeni jeźdźcy mają tendencję do przykładania większej wagi do jednej strony. Może być to spowodowane nie tylko przez brak równowagi jeźdźca, ale także konia. Podczas jazdy na koniu, należy poświęcić chwilę, aby zauważyć, czy czuje się, że ciało pochyla się bardziej w jedną stronę, nawet podczas jazdy po linii prostej.

Ważne jest stanowisko – czy istnieje prosta linia od ramion przez biodro do pięty. Czasami noga początkującego może wyślizgnąć się z tej linii. Jeśli tak się stanie, należy po prostu dostosować pozycję nóg z powrotem. Pomoże to utrzymać właściwą pozycję w siodle.

Następnie należy sprawdzić lejce. Trzeba stwierdzić, czy długość wodzy, na którą jeździec pozwala koniowi, jest taka sama z każdej strony. Jeśli jedna z wodzy jest dłuższa od drugiej, trzeba je tak wyregulować, aby miały tę samą długość. Wodze powinny być równej długości, aby utrzymać konia w linii prostej i wywierać taki sam efekt po obu stronach, gdy wywierany jest nacisk.

Utrzymywanie ciężaru w piętach

Jeżeli stopa stale wysuwa się ze strzemienia podczas jazdy, oznacza to, że jeździec nie utrzymuje wagi w piętach. Sposobem na utrzymanie pięt w dole jest skupienie całej wagi w piętach. Utrzymanie ciężaru na piętach nie tylko pomoże utrzymać stopy w strzemionach, ale także sprawi, że osoba poczuje się pewniej na koniu i znacznie ułatki jazdę konną. Jest wtedy o wiele trudniej spaść z konia.

Trzymanie pięt w dół pomoże nodze prawidłowo opaść na bok konia, co sprawi, że będziesz bardziej efektywny w swoich wskazówkach i w pozostałej części twojej ogólnej pozycji. Kiedy pięty są opuszczone, zabezpiecza się siedzenie, ponieważ ciężar musi przejść przez biodro i nogę, aby spocząć na pięcie. Pomaga to właściwie utrzymać się w siodle.

Podczas gdy utrzymywanie pięt jest ważne dla całej pozycji do jazdy, należy upewnić się, że nie wypycha się nóg do przodu podczas opuszczania pięt. Pięta powinna nadal pozostawać bezpośrednio pod ramieniem.

Prawidłowa jazda wymaga wielu lat praktyki. Może być trudno zobaczyć postęp, gdy dopiero się zaczyna, jednak już po kilku lekcjach można zobaczyć duży postęp. Jak wszystko w życiu, praktyka czyni mistrza. Należy traktować jazdę konną jako sport i pamiętać, że jest to wysiłek fizyczny, który może być ciężką pracą.

Materiał partnera



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ