Franciszek Mirandola, poeta, pisarz, farmaceuta, bohater zapomniany. Choć nazwisko brzmi znajomo, każdy krośnianin wie, gdzie znajduje się ulica jego imienia, a dzieła i tłumaczenia Franciszka czytane są w szkołach, to nigdy nie zyskał dużego rozgłosu. Nadszedł czas, aby to zmienić – w duchu tej myśli Ekipa GraTy w czerwcu 2021 rozpoczęła projekt „Tropy do Franciszka Mirandoli – polskie weird fiction”.
Dlaczego Mirandola?
- Bo warto pielęgnować pamięć o lokalnych artystach – odpowiada Damian Piórko Ziemba, inicjator projektu. – Zwłaszcza, kiedy są postaciami tak barwnymi, ciekawymi, ale też przełomowymi. Należy bowiem wspomnieć, że Franciszek Mirandola jest prekursorem polskiej fantastyki naukowej oraz fantastyki grozy – tzw. weird fiction kojarzonego w świecie z Howardem Phillipsem Lovecraftem.
Nie można także zapomnieć o ogromnej ilości tłumaczeń, które wykonał Mirandola, jak również o jego współpracy z czołowymi poetami Młodopolskimi – dodaje Damian Piórko Ziemba.
Projekt Mirandola: warsztaty
Projekt wystartował w czerwcu, a już wydarzyło się naprawdę wiele. Mieszkańcy Krosna mogli uczestniczyć w szeregu warsztatów. Scenariopisarskie (online) w wykonaniu Jakuba Nurzyńskiego. Fotograficzne poprowadzili pasjonaci, Piotr Kuliga i Robert Jurczyk. Projektowania i szycia strojów uczyła Barbara Płaza, prowadzaca pracownie Little Geeky Handmade. A na warsztatach ruchowo-aktorskich pracę z ciałem, mimiką i gestem koordynowała Gabriela Kościelniak. Wszystko to, aby w ostatni weekend lipca zaangażować warsztatowiczów do wzięcia udziału w… planie filmowym!
"Zatruta studnia" - ekranizacja opowiadania
-Jest to, jak dotąd, największe przedsięwzięcie filmowe, jakie dane było nam organizować, ale myśle, że podołaliśmy zadaniu - mówi Gabriela Kościelniak, kierowniczka planu - Koordynacja 70 osobowej grupy, to nielada wyzwanie!
GraTy wzięły na warsztat jedno z opowiadań Franciszka Mirandoli "Zatruta studnia" - możecie je przeczytać tutaj (TU LINK). Aktorzy wybrani zostali na podstawie otwartego castingu, a główne role przypadły w udziale Łukaszowi Zychowi oraz Wojciechowi Mrozowi.
Plan filmowy odbył się w dniach 23-25 lipca we wsi Węglówka nieopodal Korczyny. Ekipa filmowa pod przewodnictwem reżysera, Artura Janiszewskiego, od wczesnych godzin porannych działała nad produkcją.
- Kręcąc na zewnątrz jesteśmy zależni od warunków pogodowych. Na szczęście udało nam się trafić na słoneczną aurę, więc zdjęcia przebiegły bezproblemowo. Teraz czeka nas już tylko postprodukcja - informuje Artur Janiszewski.
Nad charakteryzacją aktorów czuwał zespół: Joanna Janiszewska, Karolina Dżoń i Anna Zając, a stroje przygotowała Barbara Płaza. Nie można nie wspomnieć o grupie filmowej ViArt, która dołożyła swoją cegiełkę do ekranizacji poprzez ogromną pomoc na planie.
Projekt Mirandola i... co dalej?
Jeszcze w sierpniu będzie okazja do wzięcia udziału w warsztatach emisji głosu prowadzonych przez Wojciecha Kozdroja.
-Przygotujemy się w ten sposób do nagrania słuchowiska na podstawie opowiadania "Zatruta Studnia" - mówi Wojciech Kozdrój - Będzie ono dopełnieniem innych działań realizowanych podczas tego projektu.
Równolegle tworzony jest foto-album poświęcony postaci Franciszka Mirandoli, pracy nad filmem i przebiegu całego przedsięwzięcia. Ekipa GraTy chcą również zorganizować wystawę fotografii portretowej, z tego powodu aktywiści uruchomili zbiórkę: (LINK DO ZBIÓRKI) - pomóżmy im!
Partnerzy przedsięwzięcia
Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021, którego operatorem jest Centrum Kulturalne Przemyśl. Działania GraTów wspierają również: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, Miejski Zespół Szkół nr 7 w Krośnie, Akcja Masz Głos, a także Grupa Filmowa ViArt.
Uroczysta gala podsumowująca projekt planowana jest na początek października. Podczas jej trwania wyświetlony zostanie premierowy pokaz filmu, pierwszy raz usłyszymy słuchowisko, obejrzymy album, a także wystawę portretową.
Media społecznościowe ekipy GraTy:
- GraTy Facebook - https://www.facebook.com/Gratyplanszowe
- GraTy Instagram - https://www.instagram.com/gra.ty.planszowe/
- GraTy YouTube - https://www.youtube.com/c/GraTy
Autorka tekstu: Gabriela Krościelniak
Zdjęcia: Ekipa GraTy