Niestety, specyfika branży transportowej polega na tym, że zawsze każdemu się spieszy, ale nie należy narażać bezpieczeństwa swojego i innych kierowców z powodu napiętego terminu. Transport samochodowy to dynamiczne środowisko, które wymaga umiejętności, świadomości i poczucia odpowiedzialności.
Być świadomym otoczenia
Świadomość otoczenia jako kierowcy ciężarówki ma ogromne znaczenie. Ciągłe monitorowanie i ocena otoczenia, na przykład zmiany natężenia ruchu, zapewni bezpieczeństwo Tobie i otaczającym Cię kierowcom. Dobra jazda defensywna polega na ciągłym sprawdzaniu lusterek, aby pomóc Ci zlokalizować pojazd w martwym polu. Wiedza ta pomoże Ci również określić, czy napotkasz problem lub nadchodzącą przeszkodę na drodze.
Zrób sobie przerwę, jeśli czujesz się senny
Zdarza się to najlepszym z nas, a rozpoznanie kluczowych oznak senności jest kluczowe. Jeśli czujesz się zmęczony lub co gorsza, ospały, zrób sobie przerwę. Zatrzymaj się i odpocznij, niezależnie od tego, czy masz napięty termin, czy nie – ten może poczekać. Wiemy, że istnieją sztuczki, których możesz użyć, aby nie zasnąć, na przykład palenie papierosów lub wypicie mocnej kawy. Zaufaj nam jednak gdy mówimy, że nie są to skuteczne sposoby na zachowanie czujności.
3 punkty kontaktowe
Pamiętaj, aby zawsze używać trzech punktów kontaktu podczas wchodzenia i wychodzenia z pojazdu, przyczepy lub wchodzenia lub schodzenia z pomostu. Oznacza to, że zawsze masz obie ręce i jedną stopę lub obie stopy i jedną rękę w kontakcie ze sprzętem. Uczynienie tego nawyku może zapobiec poślizgnięciom, potknięciom i upadkom!
Korzystanie z tempomatu
Nie używaj tempomatu w warunkach gorszych niż idealne. Korzystanie z niego może być niebezpieczne na mokrych lub oblodzonych drogach, a także w obszarach, w których należy wprowadzić wiele korekt prędkości, takich jak kręte lub pagórkowate drogi, w dużym natężeniu ruchu oraz na obszarach miejskich.
Bezpieczne praktyki załadunku i rozładunku
Upewnij się, że pojazdy i ładunek są odpowiednio zabezpieczone podczas załadunku lub rozładunku ładunku. Włącz hamulce postojowe ciągnika i przyczepy i wyłącz ciągnik. Jeśli to możliwe, użyj klocków klinowych dla dodatkowego zabezpieczenia. Nie wycofuj się z doku załadunkowego, dopóki płyta dokowa nie zostanie usunięta i nie upewnisz się, że załadunek/rozładunek został faktycznie zakończony i że w przyczepie nadal nie pracuje żaden sprzęt ani ludzie.
Podsumowanie
Prawidłowe i bezpieczne prowadzenie pojazdu ciężarowego jest kluczowe, aby dana firma transportowa faktycznie mogła wykonywać poszczególne zlecenia. W tej kwestii pomocny może być monitoring GPS pozwalający na nadzorowanie pracy kierowcy i regulowanie jego godzin za kierownicą.
Materiał partnera