Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 10:48
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Do czego wykorzystuje się komórki macierzyste?

Komórki macierzyste w dużym skrócie posiadają zdolność do różnicowania się w tkanki budujące. To dzięki nim wytwarzają się u nas komórki mięśniowe, nerwowe czy należące do układu krwionośnego (np. białe krwinki). Tenże proces dzieje się przez nasze całe życie, jednakże w największym stopniu funkcjonuje on w trakcie rozwoju płodu - po urodzeniu zwalnia on z każdym rokiem naszego życia. Jednakże, do czego tak naprawdę mogą one posłużyć już po przyjściu na świat?
Do czego wykorzystuje się komórki macierzyste?

Gdzie są komórki macierzyste w ciele człowieka?

Warto najpierw wytłumaczyć, gdzie powstają i znajdują się komórki macierzyste w ciele człowieka. Pierwszym i jednym z najważniejszych miejsc jest szpik kostny, w którym komórki macierzyste występują już po akcie urodzenia. Jednak znaleźć je można również w wielu innych miejscach: jak, chociażby na skórze, wątrobie, tkance mięśniowej oraz tkance tłuszczowej. Natomiast najbardziej efektywnym sposobem pozyskiwania komórek macierzystych je pobranie ich ze wspomnianego już szpiku kostnego, krwi pępowinowej oraz krwi obwodowej. Po ich uzyskaniu można wykorzystać je już w innych zabiegach medycznych.

Jakie są rodzaje komórek macierzystych?

Warto również pamiętać o tym, że komórki macierzyste dzielą się na kilka rodzajów. Wśród nich znaleźć możemy:

  • multipotencjalne,
  • unipotencjalne.

Pierwsze komórki macierzyste to grupa o węższym zakresie różnicowania. Nie mogą również służyć jako komórki budujące tkanki. Natomiast potrafią się przeobrazić w dowolne komórki krwi, jak np. leukocyty. Natomiast drugi typ komórek macierzystych służy jako rezerwuar, które pomogą w rehabilitacji i odnowie tkanek dorosłego organizmu, np. naskórka.

Zastosowanie komórek macierzystych w praktyce

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych. Z jednej strony to zrozumiałe, bo mamy większe możliwości i szerszy dostęp wykorzystania takich środków. Natomiast z drugiej strony wiele osób wciąż nie wie dlaczego taki krok wykonuje tylu Polaków. Dlatego warto wspomnieć, że wśród najpopularniejszych zastosowań komórek macierzystych wymienia się leczenie:

  • cukrzycy typu 1,
  • udaru mózgu,
  • zawału serca,
  • stwardnienia rozsianego,
  • tocznia,
  • mózgowego porażenia dziecięcego,
  • rozległych ran powstałych na skutek np. oparzeń,
  • okulistyczne, czyli naprawę wzroku,
  • łysienia.

Wymienione powyżej kwestie to wiele schorzeń, których leczenie jeszcze kilkanaście lat temu były zupełną abstrakcją. Medycyna poszła bardzo do przodu, jednakże wciąż jej wiele brakuje do osiągnięcia 100% skutecznego wykorzystywania komórek macierzystych. Procesy wciąż mogą być bardziej efektywne, pobierając mniejszą liczbę komórek macierzystych, jednocześnie zwiększając szansę na realna poprawę np. wzroku w ramach zabiegu. Jednakże tutaj sytuacja jest bardzo rozwojowa i zmienia się niezwykle szybko. Coraz więcej gabinetów z zakresu np. medycyny estetycznej wykorzystuje komórki macierzyste.

Materiał partnera



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ