Jędrzej Pasierski to obecnie jeden z bardziej poczytnych autorów powieści kryminalnych w Polsce. Z wykształcenia jest prawnikiem. Jako pisarz debiutował w 2018 r. powieścią „Dom bez klamek”, w której po raz pierwszy pojawiła się komisarz Nina Warwiłow. Jest autorem thrillera „W Imię Natury” (2019) oraz kolejnych części cyklu z Niną Warwiłow, na który składają się: „Roztopy” (2019), „Czerwony świt” (2020), „Kłamczuch” (2021). Za swoją twórczość nominowany do Nagrody Złotego Pocisku i nagrodzony Nagrodą Wielkiego Kalibru. Jak sam mówi „każde miejsce ma w sobie potencjał kryminalny. Trzeba go tylko poszukać. Znaleźć historie, których jeszcze nikt nie zna. Mniejsze miejscowości mają to, co mnie samego zawsze interesowało w powieściach kryminalnych najbardziej - proste zbrodnie.” [wywiad dla kultura.onet.pl z lutego 2021 r.] W poszukiwaniu inspiracji do swoich powieści kryminalnych Jędrzej Pasierski zawędrował w Beskid Niski, czyniąc miejscem zbrodni w „Roztopach” i najnowszej powieści „Kłamczuch” okolice Gorlic.
Spotkaniem z Jędrzejem Pasierskim Krośnieńska Biblioteka Publiczna rozpoczyna realizację projektu pn. „W sieci tajemnic… i książek” z Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Partnerstwo dla książek”.
W ramach tego zadnia mieszkańcy Krosna będą mogli się spotkać m.in. z Igorem Brejdygantem, Stefanem Dardą, Magdą Stachulą, Robertem Małeckim i Wojciechem Chmielarzem. Uczniów starszych klas szkół podstawowych zaprosimy na spotkania wokół literatury detektywistycznej z Katarzyną Wasilkowską, Dariuszem Rekoszem czy Agnieszką Urbańska. Młodzież będzie mogła się również wykazać talentem literackim biorąc udział w konkursie na opowiadanie kryminalne ph. „Każde miasto ma swoją zbrodnię…” .
Projekt patronatem medialnym objęli: Portal terazKrosno.pl, Trendy Radio oraz Telewizja Obiektyw.
W trakcie spotkania z Jędrzejem Pasierskim będzie można kupić książki autora i otrzymać autograf.
Źródło: Monika Machowicz - Krośnieńska Bibliotek Publiczna