Pierwszy zabieg w regionie
Operowana pacjentka w wieku 81 lat cierpi na zaawansowanego, nieresekcyjnego raka spływu dróg żółciowych typu Bismuth III b. Z uwagi na pogorszenie jej stanu zdrowia i dyskwalifikację z leczenia chirurgicznego zadecydowano o wykonaniu endoluminalnego RFA – jest to stosunkowo nowa metoda w paliatywnym leczeniu raka dróg żółciowych. Zabieg wykonano przy pomocy elektrody wprowadzanej endoskopowo w miejsce zwężenia nowotworowego, przez którą aplikuje się fale radiowe wysokiej częstotliwości wytwarzane w specjalnym generatorze. W wyniku aplikacji energii dochodzi do podgrzania patologicznej tkanki, do temperatury 80 st. C, co prowadzi do martwicy i jej stopniowego oddzielenia.
Z uwagi na rozległość zmian, pacjentka wymagała czterech aplikacji na drogi żółciowe.
Po zakończeniu zabiegu, ponownie skontrolowano radiologicznie drogi żółciowe, wykluczając powstanie przetoki żółciowej. Przy pomocy cewnika z balonem usunięto martwiczą tkankę, a następnie do prawego i lewego przewodu wątrobowego wprowadzono dwie protezy. Pacjentka w dobrym samopoczuciu opuściła klinikę 3 dni po zabiegu.
Termoablacja to uznana metoda paliatywnego leczenia guzów wątroby i trzustki
Dzięki energii dostarczonej bezpośrednio „od wnętrza zmiany” dochodzi do udrożnienia dróg żółciowych przy minimalnym ryzyku uszkodzenia naczyń wnęki wątroby i innych okolicznych tkanek oraz powstania przetoki żółciowej. Termoablacja wydłuża żywotność wprowadzonych protez i na dłuższy czas zabezpiecza pacjentów przed rozwojem żółtaczki zaporowej oraz zapalenia dróg żółciowych. Zabiegi na stałe weszły do portfolio Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych i będą oferowane pacjentom z obszaru województwa podkarpackiego cierpiącym na nowotwory dróg żółciowych.
W Klinice Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych w Szpitalu im. F. Chopina, rocznie wykonywanych jest ponad 1000 badań cholangiopankreatografii wstecznej ECPW oraz 1000 zabiegów endosonografii EUS. To ośrodek, który wykonuje największą liczbę zabiegów endoskopowych na trzustce i drogach żółciowych w kraju.
W trakcie zabiegów ECPW wykonywane są procedury lecznicze w chorobach dróg żółciowych i trzustki. Większość tych zabiegów wykonywana jest u pacjentów chorych onkologicznie oraz w stanach zagrożenia życia.
Klinika dysponuje najnowocześniejszym sprzętem, który umożliwia skuteczne przeprowadzanie wymienionych zabiegów. W ostatnim czasie zakres procedur Kliniki został poszerzony o cholangioskopię SpyGlass.
Duże doświadczenie personelu lekarskiego w zakresie zaawansowanej endoskopii znalazło uznanie wśród organizatorów najważniejszych konferencji z pokazami endoskopowymi w Polsce i Europie.
Od kilku lat zespół endoskopowy jest zapraszany na liczne zjazdy i konferencje o randze międzynarodowej, gdzie wykonuje skomplikowane zabiegi endoskopowe „na żywo”. W Klinice od kilku lat szkolą się lekarze i pielęgniarki endoskopowe nie tylko z całej Polski, ale także Europy i Wielkiej Brytanii.
Źródło: Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 w Rzeszowie