Kolarze mknący w dół leśnych terenów w Czarnorzekach to częste zjawisko. Teraz jednak ich obecność w pobliżu Sokolego Grzbietu nabrała oficjalnego charakteru. Urządzenie górskich tras rowerowych w Czarnorzekach to kolejny element w programie gminy Korczyna, która ma ambicję stać się znaczącym ośrodkiem przyciągającym turystów, zwłaszcza miłośników aktywnej rekreacji.
– Mamy na swoim terenie piesze szlaki i ścieżki turystyczne, trasy narciarstwa biegowego, trasy wspinaczkowe, mamy takie atrakcje jak rezerwat „Prządki”, zamek Kamieniec, wodospad „Trzy wody” czy źródełko wód siarczkowych w Komborni – mówi Katarzyna Urbanek, zastępca wójta Korczyny.
Górskie zjazdowe trasy rowerowe MTB są kolejną atrakcją (obok tras wspinaczkowych) przygotowaną przez gminę Korczyna w ścisłej współpracy z Nadleśnictwem Kołaczyce.
- Są to pierwsze takie trasy rowerowe na terenie Nadleśnictwa Kołaczyce i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Mam nadzieję, że będą często odwiedzane. W tym kompleksie leśnym Nadleśnictwa Kołaczyce, na około 70 hektarach będzie można uprawiać różne sporty cały rok: zimą narciarstwo biegowe, cały rok wspinaczkę, czy też szybkie rowery. Mam nadzieję, że ta funkcja rekreacyjna, sportowa i społeczna w tych lasach kołaczyckich na pewno będzie przeważać, i będzie powodować, że miłośników wszystkich sportów będzie coraz więcej - mówi Artur Paczkowski.
Duży wkład w budowę górskich tras rowerowych miało stowarzyszenie Land Of Loam, z prezesem Michałem Święcińskim na czele. W piątek podczas uroczystości stowarzyszenie reprezentował Paweł Sierpiński:
- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że to miejsce w końcu jest miejscem oficjalnym dla wszystkich. No może nie dla wszystkich, bo póki co mamy trasy dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Takim marzeniem naszym jako stowarzyszenia cichym jest rozbudować to miejsce o trasy dla bardziej początkujących i żeby było większe spectrum rajderów. Trasy są bardzo naturalne. Chcieliśmy właśnie przy tworzeniu tych tras zachować jak najbardziej naturalny charakter tego lasu. Żeby jak najmniej ingerować w to podłoże i w rzeźbę terenu. Myślę, że nam się to udało wspólnie z nadleśnictwem i gminą zrobić. Każdy, kto tu przyjeżdża spoza Podkarpacia, jest po prostu zachwycony magią tego lasu, bo las jest naprawdę magiczny. Ja też jako osoba nie z Podkarpacia, jak tutaj się pierwszy raz znalazłem kilka lat temu, to naprawdę ciężko mi było uwierzyć, że takie piękne miejsce mamy tutaj tak blisko nas i nie trzeba jechać w jakieś wysokie góry, żeby się świetnie bawić. Także bardzo dziękujemy jako grono rowerzystów i gminie i nadleśnictwu za przychylność w realizacji tego projektu.
W otwarciu tras uczestniczył też Mistrz Polski w klasie Downhill i w klasie Enduro Maciej Jodka, którego często można spotkać w czarnorzeckim lesie.
Część ścieżek wymagała uporządkowania pod kątem infrastruktury i bezpieczeństwa, np. usunięcia wiatrołomów, oznakowania, przygotowania regulaminu korzystania z tras (projekt tablic wykonał Michał Święciński). Nie była to kosztowna inwestycja. Tym bardziej że w wykonanie tras rowerowych zaangażowali się członkowie stowarzyszenia, które wiele prac wykonało w ramach wolontariatu.
- Nam leśnikom bardzo zależy na tym, aby otwierać się na społeczeństwo, w różny sposób budując, czy to ścieżki przyrodnicze, wiaty, parkingi leśne. Udostępniamy las, najszerzej jak tylko możemy. Dodam jeszcze. że do tych trzech tras biegowych, wspinaczkowych i dzisiaj rowerowych trzeba dopowiedzieć, że ten akurat teren udostępniony jest w ramach programu „Zanocuj w Lesie”, który w tym roku Lasy Państwowe zapoczątkowały. Także zapraszamy tutaj już surwiwalowców, na nocne spanie. - dodał nadleśniczy Artur Paczkowski.
Do tras można dotrzeć, kierując się na Sokoli Grzbiet.
Gwoli przypomnienia - MTB (ang. Mountain Terrain Bike) to określenie zarówno dyscypliny, jak i samego sprzętu związanego z kolarstwem górskim. Rowery MTB różnią od miejskich wariantów oponami i obecnością amortyzatorów. Pozwalają one na przemierzanie tras o zróżnicowanej nawierzchni, także w wymiarze zawodowym. Kolarstwo górskie najefektywniej rozpromowała w Polsce Maja Włoszczowska - pochodząca z Warszawy zawodniczka z tytułem mistrzyni świata i Europy.
Poniżej zobacz filmik i zdjęcia z tras.
Krosno112.pl