Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 23:41
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Więcej pacjentów będzie mogło skorzystać z programu rehabilitacji pocovidowej

Podkarpacki oddział NFZ informuje, że do tej pory z tej formy pomocy skorzystało 750 mieszkańców naszego województwa. Do programu rehabilitacji pocovidowej można było przystąpić w okresie do 6 miesięcy od zakończenia leczenia. Teraz się to zmienia. Prezes NFZ wydłuża terminy.
Więcej pacjentów będzie mogło skorzystać z programu rehabilitacji pocovidowej

Autor: pexels.com

- Według specjalistów aż jedna trzecia pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem - informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie. Wylicza, że są to najczęściej problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne.

W odzyskaniu dawnej kondycji pomaga kompleksowy program rehabilitacji dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19. Przygotował go Narodowy Fundusz Zdrowia na polecenie Ministra Zdrowia. Skorzystało z niego już 750 pacjentów z Podkarpacia.

Do tej pory z rehabilitacji po COVID-19 mogli skorzystać pacjenci w okresie do 6 miesięcy od zakończenia leczenia. Od 19 października 2021 roku wchodzi w życie nowelizacja zarządzenia Prezesa NFZ, które wydłuża ten okres o kolejne 6 miesięcy. - W efekcie pacjenci rozpoczną program rehabilitacji pocovidowej nawet do 12 miesięcy od zakończenia leczenia z powodu COVID-19 - zaznacza Rafał Śliż.

Rzecznik NFZ w Rzeszowie podkreśla, że zmian jest więcej. - Zgodnie z nowym zarządzeniem Prezesa NFZ, rehabilitację po COVID-19 będzie mógł prowadzić także ośrodek rehabilitacji dziennej - informuje Rafał Śliż.

Znowelizowane przepisy doprecyzowują również termin zakończenia leczenia COVID-19. Określają go jako:

  • datę zakończenia izolacji domowej
  • lub datę wypisu ze szpitala
  • lub datę wypisu z izolatorium

Kolejna zmiana dotyczy wizyty terapeutycznej (rehabilitacja w trybach ambulatoryjnym i domowym).

- Liczba wizyt w programie podstawowym to teraz 2 razy w tygodniu do 6 tygodni. W programie rozszerzonym liczba wizyt jest ustalana indywidualnie, ale musi wynieść przynajmniej od 2 do 3 razy w tygodniu do 6 tygodni - tłumaczy Rafał Śliż.

Ze względu na brak rejonizacji, pacjenci mogą wybrać dowolny ośrodek w kraju. Na terenie Podkarpacia rehabilitacja prowadzona jest w:

  • 12 oddziałach stacjonarnych
  • 96 gabinetach
  • 26 placówek prowadzi rehabilitację w domu pacjenta

Autor: tom


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ