Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 23:25
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowoczesna i bezpieczna radioterapia w Klinicznym Zakładzie Radioterapii Podkarpackiego Centrum Onkologii

Nowe standardy nowoczesnej i bezpiecznej radioterapii w Klinicznym Zakładzie Radioterapii Podkarpackiego Centrum Onkologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. DIBH (Deep Inspiration Breath Hold) oraz AlignRT.
Nowoczesna i bezpieczna radioterapia w Klinicznym Zakładzie Radioterapii Podkarpackiego Centrum Onkologii

Autor: fot. Podkarpackie Centrum Onkologii

DIBH, to metoda radioterapii pacjentek z rakiem piersi, która polega na tym, iż w czasie głębokiego wdechu rozszerzają się płuca, przez co serce obniża się i oddala się od ściany klatki piersiowej i piersi.

Dzięki temu „wychodzi” z obszaru napromieniania co pozwala znacznie zredukować średnią dawkę w sercu i w płucu po stronie leczonej, w porównaniu do napromieniania na swobodnym oddechu, mówi lek. med. Zofia Ilnicka, kierownik Klinikii Zakładu Radioterapii. Znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia skutków ubocznych napromieniania, takich jak choroba wieńcowa czy zawał mięśnia sercowego. Powikłania te ujawniając się po latach mogą niekorzystnie wpływać na całkowite przeżycie pacjentek wyleczonych z choroby nowotworowej.

Z tej techniki korzystają szczególnie pacjentki z rakiem piersi LEWEJ, zarówno po mastektomiach jak i zabiegach oszczędzających. Napromienianie techniką DIBH poprzedzane jest zawsze nauką oddychania w celu zapewnienia odtwarzalności ruchu klatki piersiowej w czasie wdechu. Podanie frakcji trwa nieco dłużej niż przy klasycznej technice, ale nie jest uciążliwe dla pacjentek. Dzięki zastosowaniu tej techniki leczenie jest bezpieczniejsze.

AlignRT, to nowoczesna technologia do śledzenia powierzchni ciała pacjenta podczas napromieniania. System AlignRT składa się z trzech kamer HD stereo, które zamontowane są w bunkrze terapeutycznym. W trakcie napromieniania śledzą powierzchnię ciała pacjenta i porównują ją z pozycją opracowaną na tomografii komputerowej. System ten automatycznie wysyła sygnał o przerwaniu napromieniania, kiedy tylko pacjent poruszy się. Gdy pacjent znajdzie się w pozycji zaplanowanej napromienianie zostaje wznowione. Jest to tzw. Radioterapia Sterowana Obrazem Powierzchni Ciała Pacjenta (SGRT – Surface Guided Radiation Therapy).

Napromienianie m.in. DIBH w AlignRT (co w naszym Ośrodku jest standardem) pokazuje, że jest to nowoczesne rozwiązanie technologiczne, zupełnie bezinwazyjne, bez wykorzystywania promieniowania jonizującego, uważa lek. med. Patryk Hasior, zastępca Kierownika Zakładu Radioterapii.Zapewnia dokładne i powtarzalne leczenie.

AlignRT pozwala także napromieniać pacjentów w otwartych maskach co ma bardzo duże znaczenie u dzieci oraz pacjentów z klaustrofobią. W niektórych przypadkach można zupełnie z maski zrezygnować, co stwarza wysoki komfort leczonych pacjentów.

 

Źródło: Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 w Rzeszowie



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ