Po pierwsze - zrezygnuj z fast foodów
Aby zminimalizować ryzyko cellulitu, przede wszystkim należy wiedzieć, co wykluczyć z diety. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe potrafią zniszczyć nawet największe starania - można wprowadzić wiele pozytywnych zmian, jeść produkty sprzyjające zanikowi skórki pomarańczowej, jednak jeśli wraz z nimi spożywać będziemy fast foody, to starania te mogą iść na marne. Dlaczego? Fast foody są to produkty wysoko przetworzone. Ilość produktów przetworzonych, jakie trafiają do naszego menu, jest niepokojąca. Dostępność słonych przekąsek, słodkich batoników, gotowych dań pełnych konserwantów i polepszaczy smaku, to prosta droga do mało estetycznego cellulitu. Przetworzone jedzenie zawiera sporo soli, która zatrzymuje w organizmie wodę. Jej nadmiar z kolei może przyczyniać się do wytworzenia tzw. cellulitu obrzękowego. Uwidacznia się on pod postacią nierównej, pofałdowanej powierzchni skóry z widocznymi drobnymi opuchnięciami, szczególnie po ściśnięciu fałd skóry palcami. Unikanie fast foodów to mniejsze ryzyko cellulitu obrzękowego, a im prostsze składniki znajdą się w spożywanych przez nas potrawach, tym lepiej również dla naszego zdrowia ogólnego.
Chude mięso i nabiał
Dobrej jakości mięso oraz nabiał zawierają odżywcze składniki, a przy okazji utrudniają rozwój cellulitu. Powodem są występujące w mięsie i nabiale między innymi cynk i wapń. Wysokie spożycie wapnia może zmniejszać przyrost masy ciała i gromadzenie tłuszczu w adipocytach (komórkach z których zbudowana jest tkanka tłuszczowa) przez stymulację lipolizy (rozkład tkanki tłuszczowej). Kiedy w ciele występuje ich nadmiar, a tak dzieje się między innymi w przypadku spożywania większej liczby kalorii, niż ciało jest w stanie spalić, wolne kwasy tłuszczowe zaczynają gromadzić się w formie trójglicerydów, które kumulują się w wątrobie oraz tkance tłuszczowej. Kumulacja ta nazywana jest lipogenezą. Oddziałuje na metabolizm tłuszczu głównie w tkance podskórnej, powodując cellulit. Stąd dietetycy, proszeni o stworzenie diety antycellulitowej, bardzo często rekomendują produkty mleczne, bogate w wapń hamujacy lipogenezę. Polecają zatem:
- jogurty
- sery białe i sery żółte
- maślankę.
Wapń, ale również cynk, który pobudza skórę do odnowy, sprawiając, że staje się mniej grudkowata, znaleźć można też w takich produktach jak:
- ryby
- orzechy
- warzywa strączkowe
- soja
- brukselka
- szpinak
- jaja
Cynk ma również działanie neutralizujące wolne rodniki, co jest dodatkowym atutem spożywania produktów bogatych w ten minerał.
Jedz dużo błonnika
Błonnik jest ogromnym sprzymierzeńcem w walce z cellulitem. Już 30 g błonnika dziennie powoduje ograniczenie wchłaniania toksyn zgromadzonych pod skórą przez komórki naszego organizmu, a tym samym powstawanie skórki pomarańczowej. Błonnik odgrywa też dużą rolę w zapobieganiu zaburzeniom gospodarki lipidowej, ponieważ zmniejsza stężenie cholesterolu i przyspiesza jego wydalanie z kałem oraz zwiększa wydalanie tłuszczów. Dobrym źródłem błonnika są:
- rośliny strączkowe (fasola, soja),
- ciemne pieczywo
- kasze, ryż brązowy
- makarony razowe
- owies i płatki owsiane
- owoce (śliwki, banany, jabłka, gruszki, morele, brzoskwinie)
- warzywa (brokuły, karczochy, brukselka, kalarepa, pasternak. marchew)
- bulwy korzeni i warzyw korzeniowych (słodkie ziemniaki, cebula)
- siemię lniane
Jeśli więc na śniadanie zjemy owsiankę z bananami, na obiad razowy makaron z pesto, a na kolację pieczone brokuły, dawka błonnika z pewnością działa antycellulitowo. Jeśli przyrządzenie smacznych potraw tego typu leży poza zasięgiem naszych kulinarnych możliwości, z pomocą przychodzi pudełkowa dieta antycellulitowa https://www.wygodnadieta.pl/dieta_antycellulitowa z takimi propozycjami jak tosty razowe podane z serem zagrodowym, świeżym pomidorem i hummusem czy smakowita pieczona pierś z kurczaka serwowana z razowym makaronem z ziarnami, gotowanym kalafiorem romanesco i brokułami. Pyszności!
Jeśli walczysz ze skórką pomarańczową, postaw na produkty jak najprostsze, naturalne i świeże. Zrezygnuj z wysoko przetworzonych przekąsek. Niech Twoja dieta pozostanie bogata w cynk i wapń, nie żałuj sobie też błonnika pokarmowego. Nie zapominaj także o piciu odpowiedniej ilości wody, która wspomaga metabolizm tłuszczów.
Artykuł partnera