Formularz, dzięki któremu można otrzymać zlecenie na wykonanie testu, można wypełnić TUTAJ. Po wejściu na stronę należy odpowiedzieć na zadane pytania, a system sprawdza, czy pacjent kwalifikuje się na wykonanie testu.
- Dalsze postępowanie zależy od wybranej sytuacji - wyjaśnia Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.
Można wybrać opcję "zlecenie online". W takim przypadku, w kolejnym kroku należy zalogować się przez profil zaufany i wysyłamy zgłoszenie. Zlecenie na test zostanie wystawione automatycznie w ciągu godziny.
W przypadku wyboru opcji "zlecenie przez konsultanta", do pacjenta zadzwoni konsultant Domowej Opieki Medycznej i podczas rozmowy wystawi zlecenie na test.
NFZ przypomina, że konsultanci pracują 7 dni w tygodniu od godz. 8:00 do 18:00 (również w weekendy i święta). - Formularze złożone po godz. 18:00 będą obsługiwane w miarę możliwości kolejnego dnia lub później - informuje Rafał Śliż.
Pacjent otrzymuje zlecenie na test oraz SMS-a z proponowanym miejscem oraz godziną testu. - Dzięki temu unika się kolejki w punkcie wymazowym - zaznacza Rafał Śliż. Dodaje, że jeśli pacjent nie uda się na test we wskazanym miejscu i terminie, może skorzystać z dowolnego innego punktu pobrań. - Wtedy jednak obowiązuje kolejka - podkreśla.
Wynik testu można sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.
Rzecznik NFZ tłumaczy, że przez formularz nie można zamówić tzw. karetki wymazowej. - Żeby to zrobić należy skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej - informuje.
Przypomina, że jeśli otrzymamy zlecenie na test, zostaniemy automatycznie objęci kwarantanną.
- Pozytywny wynik testu zmienia kwarantannę na izolację domową a negatywny zwalnia z kwarantanny - mówi Rafał Śliż.
Zlecenie na test w kierunku COVID-19 może także wystawić:
- lekarz podstawowej opieki zdrowotnej
- lekarz nocnej pomocy lekarskiej
- lekarz, który nie ma umowy z NFZ, ale ma aplikację gabinet.gov.pl
Autor: tom