Specjaliści zaznaczają, że choroby oczu, w tym zaćma, często rozwijają się powoli i bywają podstępne. Pacjenci lekceważą błahe z pozoru problemy ze wzrokiem, zapominając, że mogą one sygnalizować początek poważnych schorzeń.
Pierwsze objawy pogorszenia widzenia wymagają szybkiej diagnozy. Dlatego lekarze apelują, aby zgłaszać się do okulisty. Zaćma jest chorobą, którą da się wyleczyć i pacjenci niemalże od razu po zabiegu widzą zdecydowanie lepiej.
Na Podkarpaciu, na zaćmę rocznie zapada około 51 tys. osób. Tymczasem liczba zabiegów usunięcia zaćmy jest znacznie niższa niż liczba zachorowań, a pandemia dodatkowo bardzo negatywnie wpłynęła na liczbę przeprowadzonych operacji. W 2020 roku było ich 9 569, niemal 37 procent mniej niż w 2019 roku (15 909).
Dane z pierwszej połowy 2021 roku wskazują, że liczba operacji w tym roku utrzymuje się na podobnie niskim poziomie, co w roku ubiegłym (z danych NFZ wynika że w okresie od stycznia do czerwca 2021 w województwie podkarpackim wykonano 5 074 zabiegów usunięcia zaćmy).
- Czynników, które wpłynęły na spadek liczby pacjentów ze zdiagnozowaną zaćmą, czy też będących już po zabiegu jest wiele - mówi dr n.med. Jacek Brymerski, Kierownik Oddziału Okulistyki i Okulistyki Dziecięcej w Wojewódzkim Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie.
Zaznacza, że kluczowym jest oczywiście obecna od ponad 1,5 roku pandemia. - Jednak istotny jest także brak wiedzy pacjentów na temat ścieżki i możliwości leczenia - mówi. Tłumaczy, że było i jest ono bezpieczne, a sam zabieg przebiega bardzo szybko i jest w pełni przewidywalny. - Pacjenci po jego wykonaniu szybko odzyskują sprawność widzenia i mogą cieszyć się pełnią życia. Już bez zamgleń i nieostrości - podkreśla.
Lekarze zaznaczają, że obecnie kolejki do zabiegu usunięcia zaćmy w większości ośrodków są bardzo krótkie. Terminy i placówki, które oferują leczenie zaćmy "na NFZ" można sprawdzić na stronie terminyleczenia.nfz.gov.pl. W tej samej wyszukiwarce, wybierając świadczenie "poradnia okulistyczna", można też sprawdzić listę poradni okulistycznych z kontraktem z NFZ w danym mieście.
Już w najbliższą środę (1 grudnia) mieszkańcy Krosna będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań wzroku w kierunku zaćmy.
Będą przeprowadzane w mobilnym punkcie badania wzroku. Zaćmobus zaparkuje przy hali sportowej MOSiR przy ul. Bursaki. Zapisy na badania będą prowadzone o godz. 10:00. Uwaga – liczba miejsc jest ograniczona.
Badania będą prowadzone od godz. 10:00 do 18:00.
Zakres badania okulistycznego wykonywanego podczas akcji: komputerowe badanie wzroku, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, sprawdzenie ostrości wzroku z korekcją wg odczytu z autorefraktometru, badanie w lampie szczelinowej, bez mydriazy, badanie dna oka.
Kampania "Mamy zaćmę na oku" została zorganizowana prze firmę Alcon Polska, a jej Partnerem jest Polski Związek Niewidomych. Więcej informacji na temat kampanii, a także na temat zaćmy i jej leczenia można znaleźć na stronie zacmanaoku.pl oraz na profilu FB "Mamy zaćmę na oku".
Autor: tom