Obiekt o konstrukcji stalowo-drewnianej i wysokości całkowitej 34 metrów, wyposażony jest w taras widokowy. Rozciąga się z niego panorama na dolinę górnego Sanu i na ukraińskie Bieszczady.
- Na południu widać ciąg najwyższych szczytów z Haliczem, Kopą Bukowską, z całym grzbietem Bukowego Berda, Połoniny Caryńskiej i Wetlińskiej aż po Smerek - wylicza Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Waldemar Czado, ratownik GOPR, który od lat zajmuje się wykonywaniem panoram, dodaje, że przy dobrej widoczności wzrok można zawiesić aż na Gorganach.
Leśnicy z Nadleśnictwa Stuposiany szacują, że przez rok na wieżę widokową weszło około 100 tysięcy turystów.
- Do tej pory Muczne znane było głównie z zagrody pokazowej żubrów i szlaku na Bukowe Berdo, ale od momentu otwarcia wieży wyraźnie zwiększył się ruch turystyczny na grzbiecie Jeleniowatego, a idący na ten punkt widokowy mają okazję być też na Brenzbergu, ważnym dla nas miejscu pamięci narodowej - mówi Ewelina Baran, specjalistka ds. edukacji z Nadleśnictwa Stuposiany.
Platforma na Jeleniowatem z widokiem, zarówno na polskie, jak i ukraińskie Bieszczady, umiejscowiona jest 32 metry nad ziemią, prowadzi na nią 180 schodów.
- Przez cały ten czas śledziliśmy reakcje turystów, w zdecydowanej większości pozytywne, otrzymaliśmy wiele cennych uwag, setki pytań oraz opinii; za wszystkie serdecznie dziękujemy i oczywiście wykorzystujemy je w swej pracy - dodaje Ewelina Baran.
Leśnicy przypominają, że na wieżę należy wchodzić oraz schodzić spokojnie, umiarkowanym tempem, unikając biegania, przepychania oraz wyprzedzania innych użytkowników. Należy również pamiętać, że podczas wchodzenia i schodzenia należy zachować szczególną ostrożność. Obowiązuje ruch prawostronny, przyjmuje się, że pierwszeństwo mają osoby schodzące z wieży.
Na wieżę nie wolno wchodzić, gdy panują niekorzystne warunki atmosferyczne, jak: gęsta mgła, opady deszczu, śniegu, gołoledź, burza i silny wiatr, a także po ostrzeżeniu meteorologicznym o silnym wietrze lub huraganach.
Nie tylko wieża przyciąga turystów
Edward Marszałek informuje, że rekordy odwiedzających zanotowano też w ekspozycji przyrodniczej przy Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem. - Coraz chętniej turyści zaglądają do niedawno utworzonego arboretum krzewów rodzimych nad potokiem Muczny, gdzie można odetchnąć po trudach górskiej wędrówki - dodaje.
W tym roku Nadleśnictwo Stuposiany zbudowało nowy parking. Pozwala on nieco rozładować bardzo duży ruch samochodowy w Mucznem.
Autor: tom
Zdjęcia: Zdjęcia: Ewelina i Tomasz Baran, Nadleśnictwo Stuposiany