Grzegorz Bożek jest nauczycielem historii i animatorem kultury. Działacz "Pracowni na rzecz Wszystkich Istot" pełni również funkcję redaktora naczelnego Miesięcznika "Dzikie Życie". Od wielu lat sprawuje też pieczę nad cmentarzem żydowskim w naszym mieście. To właśnie z jego inicjatywy grupa czterech śmiałków wyruszyła w bieg wokół administracyjnych granic miejscowości - Krosno na granicy, o czym przeczytamy na stronie wydarzenia.
Trasa była zróżnicowana i jak zaznacza organizator, dla osób niebiegających regularnie może być wyzwaniem. Na naszą prośbę inicjator udostępnił link do wyznaczonego przez siebie szlaku, więc swoich sił może spróbować każdy. Pytany o powtórzenie akcji, Grzegorz Bożek zapowiada, że już na wiosnę przewiduje kolejną próbę, o czym poinformujemy na łamach naszego portalu. W przypadku ubiegłej edycji mamy jednak do czynienia z czymś więcej niż spotkaniem miłośników sportu.
- Ten bieg to część większej historii, jest on związany z książką o Krośnie, nad którą obecnie pracuję - wyznał Krosno112.pl Grzegorz Bożek.
Choć publikacji z kategorii przewodników jest wiele, a Internet jest pełen informacji o naszym regionie, Bożek zamierza wprowadzić w narrację historyczno-geograficzną coś zupełnie nowego.
– To żadna tajemnica, w mojej publikacji opowiem o mieście, ale w odmienny sposób, nie taki, który znajdziemy w Internecie. Na całość składają się bloki tematyczne, m.in. społeczny, przyrodniczy, kulturowy, literacki, historyczny czy sportowy – trochę o piłce, żużlu, lekkiej atletyce, lotnictwie i spadochroniarstwie. Chcę też opisać postaci Krosna, mam zamiar dorzucić wątki z lat 90., dwutysięcznych, wątki pomijane, także ze sceny muzycznej.- wymienia Bożek.
Jak z tym projektem wiąże się bieg? Jego trasa wiodła zróżnicowanym terenem na pograniczu miasta i okolicznych miejscowości, co narzuca kolejne przesłanie.
- Wątek tego biegu wiąże się z geografią - przecież kiedyś miasto było o wiele mniejsze, a teraz jest powiększane o okoliczne wsie czy miejscowości w pobliżu Krosna. Proszę zwrócić uwagę, kiedy przemieszczamy się w pobliżu Krosna mijamy graniczące z miastem miejsca, które kryją swoje historie, o nich też warto opowiedzieć - zauważa autor
Publikacja ma opowiedzieć także o innych istotnych elementach współczesnej historii Krosna.
- Warto będzie też wspomnieć o dawnych zwyczajach, normach społecznych czy zasadach - to ważne elementy w historii naszego regionu. - zaznacza Bożek
O pracach nad publikacją i następną edycją biegu będziemy informować na bieżąco.
Autor: Mikołaj Marcinowski
Zdjęcia: Anna Patejuk