Projekt odpowiada na problem braku podstawowych umiejętności uczniów związanych ze STEM (ang. Science, Technology, Engineering and Mathematics) w zakresie nauki, technologii, inżynierii i matematyki, poprzez zastosowanie innowacyjnych i angażujących metod nauczania. Zawody są kontynuacją idei projektu edukacyjnego Learn&Fly, który realizowany był w latach 2017-2019 przez partnerów z Polski, Hiszpanii i Portugali, współfinansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+.
Już 28 listopada Fundacja otwierając rejestrację rozpoczyna kolejną – już trzecią edycję zawodów, które tym razem swoim zasięgiem obejmą całą Polskę. Zadaniem drużyn jest zbudowanie prostego latającego modelu samolotu, który zaprezentuje swoje możliwości w zawodach na najdłuższy lot.
Rejestracja potrwa do 13 grudnia (włącznie) a same zawody odbędą się na przełomie maja i czerwca 2022 roku.
Do rywalizacji mogą stanąć drużyny składające się z od 2 do 4 uczniów szkół ponadpodstawowych oraz opiekuna. Półfinały zawodów odbędą się w trzech interesujących lokalizacjach silnie związanych z polskim lotnictwem, a będą to:
• Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
• 22. Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku
• 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku.
Zawody są otwarte dla uczniów z całej Polski, a wybór najdogodniejszej spośród wymienionych lokalizacji należy do uczestników. Do każdej z nich zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 20 drużyn. Decydująca jest kolejność zgłoszeń. Zwycięzcy półfinałów z Łasku, Malborka i Rzeszowa będą rywalizowali w finale odbywającym się w Rzeszowie. Warto zaznaczyć, że na zwycięzców zarówno półfinału jak i finału czekają nagrody pieniężne, których łączna wartość wynosi prawie 20 tysięcy złotych.
Drużyny podczas swoich prac będą korzystać ze specjalnie przygotowanych materiałów szkoleniowych. W ramach projektu zostały opracowane Learn&Fly STEM Kit (zestaw materiałów opisujących ogólne zasady budowy statków powietrznych) oraz Learn&Fly Careers Kit, czyli swoisty przewodnik po branży lotniczej. W projekcie tym, bardzo dużą rolę odgrywają aspekty inżynierskie, konstruktorskie, znajomość zasad aerodynamiki i podstawowa wiedza z zakresu lotnictwa, ale także takie umiejętności jak praca w grupie, kreatywność, innowacyjność i komunikacja są niezbędne do osiągnięcia sukcesu.
Organizatorem zawodów Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Partnerami głównymi projektu oraz sponsorami nagród dla zwycięzców są firmy znane w branży lotniczej: Lockheed Martin, Pratt & Whitney Kalisz, Pratt & Whitney Rzeszów
Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową organizatora: Dolina Wiedzy (kliknij)
Źródło: Dolina Wiedzy