Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 01:43
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ruszyły darmowe szczepienia przeciw grypie dla wszystkich dorosłych. Jak się zapisać?

Rząd rozszerzył grupę osób, które są uprawnione do darmowych szczepień przeciwko grypie. Od dziś (23 listopada) będą mogły to zrobić wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat. Wystarczy zgłosić się do punktu szczepień.
Ruszyły darmowe szczepienia przeciw grypie dla wszystkich dorosłych. Jak się zapisać?

Autor: pixabay.com

Od 1 października do 15 listopada w Polsce na grypę zachorowało 684 251 osób. To o blisko 300 tys. więcej niż rok temu (387 493), i prawie 10 tys. więcej niż w 2019 roku. Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie wynika, że w tym roku z grypą zmagało się już 11 029 mieszkańców Podkarpacia (w ub. roku w tym samym okresie chorowało 4 982 osób, w 2019 roku – 9 030).

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreśla, że w tym roku sezon grypowy zaczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem. - Dlatego zdecydowaliśmy, że każdy dorosły będzie mógł zadbać dodatkowo o swoje zdrowie, wystarczy, że zgłosi się na szczepienie do wybranego punktu szczepień - mówi.

Darmowe szczepienia dla wszystkich dorosłych to efekt podpisanej przez Adama Niedzielskiego nowelizacji rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022. Do tej pory uprawnieni do bezpłatnych szczepionek byli m.in. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze czy seniorzy.

Osoby, które chcą skorzystać z bezpłatnego szczepienia, nie muszą mieć recepty na szczepionkę. - Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień i umówią termin - zaznacza resort zdrowia.

Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie (dostępne jest TUTAJ), a następnie udać się na wizytę do lekarza kwalifikującego do zabiegu.

Punkt szczepień przeciw grypie (w Polsce jest ich ponad 3 tys.) można znaleźć TUTAJ.

Na szczepienie powinny się zgłaszać osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Co ważne – nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że punkty szczepień mogą zamawiać szczepionki przeciwko grypie w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Jak tłumaczy resort – w tym roku do Polski trafi 5 mln dawek szczepionki. Szczepienia będą wykonywane do wyczerpania rezerwy lub do 31 marca 2022 roku.

Wirusem grypy łatwo się zakazić. Przenosi się drogą kropelkową, dlatego noszenie maseczek, częste mycie rąk i niedotykanie twarzy, kiedy jesteśmy poza domem, może dodatkowo ograniczać zakażenia.

Grypa:

  • rozwija się bardzo szybko (wirus szybko się namnaża)
  • pojawia się wysoka gorączka, katar, kaszel, ból głowy
  • chory odczuwa bóle mięśniowe
  • towarzyszy jej ogólne uczucie osłabienia i rozbicia
  • niekiedy pojawiają się wymioty i łagodna biegunka, u małych dzieci ból brzucha.

Rozpoznanie grypy i odróżnienie jej od przeziębienia nie jest łatwe, należy zawsze skonsultować się z lekarzem. W razie podejrzenia grypy nie należy chodzić do pracy. Koniecznie trzeba zostać w domu i odpoczywać.

Zachorować na grypę może każdy, ale szczególnie ciężko przechodzą grypę:

  • osoby powyżej 65. roku życia
  • dzieci poniżej 5. roku życia
  • kobiety w ciąży
  • osoby z nadwagą/otyłością
  • osoby z przewlekłymi chorobami: serca, płuc, niedoborami odporności (np. zakażenie wirusem HIV), cukrzycą, zastoinową niewydolnością serca.

Grypa mija zwykle po 7 dniach. Jednak czasami mogą pojawić się powikłania, które mogą skutkować hospitalizacją lub nawet śmiercią.

Autor: tom


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ