Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 11:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

NASA Testuje System Obrony Planetarnej DART. Skieruje sondę na kolizję z asteroid

DART (Double Asteroid Redirection Test) jest pierwszą tego rodzaju misją w historii ludzkości. Celem misji jest wysłanie, a następnie skierowanie ponad półtonowej sondy na kolizję z jedną z asteroid znajdujących się w układzie podwójnym. Centrum układu podwójnego stanowi asteroida Didymos, której średnica wynosi około 780 metrów. Wokół niej krąży księżyc Dimorphos o średnicy około 160 metrów i to on właśnie stanowi cel misji.
NASA Testuje System Obrony Planetarnej DART. Skieruje sondę na kolizję z asteroid

Autor: fot. NASA

Trzeba jednak pamiętać, że asteroidy te nie stanowią obecnie realnego zagrożenia dla ziemi. Celem misji jest przetestowanie metody odchyleniem orbity (zmiany trajektorii lotu) zwanej uderzeniem kinetycznym.

 


Silnik Jonowy NEXT-C działający w komorze próżniowej podczas testów termicznych w próżni

Misja wystartowała z Kompleksu Startowego nr4. znajdującego się w Bazie Sił Kosmicznych US Army w Kalifornii, 23 listopada 2021 r. na pokładzie rakiety Falcon9 firmy SpaceX. Kilka minut po odłączeniu się DART od drugiego stopnia rakiety, operatorzy misji otrzymali pierwsze dane telemetryczne z pokładu sondy. Następnie przystąpili do ustawienia sondy w odpowiedniej pozycji względem słońca. Po około dwóch godzinach do bazy dotarła informacja, o pomyślnym rozwinięciu się dwóch 28-metrowych paneli słonecznych. Panele te służą nie tylko do zasilenia statku kosmicznego, ale również do zasilenia jej napędu – silnika jonowego NEXT-C. Jest to pierwsza misja wykorzystująca ten rodzaj napędu. Na pokładzie sondy znajduje się również moduł o nazwie LICIACube. Jest to mniejszy satelita zaprojektowana przez Włoską Agencję Kosmiczną (ASI), która zostanie wypuszczona przed uderzeniem. Jej zadaniem będzie zarejestrowanie momentu uderzenia oraz powstałej po nim chmury wyrzuconej materii.

Jak można więc zauważyć, misja DART jest pod wieloma względami innowacyjna. Jak mówi sam Bill Nelson, Administrator NASA - „DART zamienia science-fiction w naukowy fakt i jest świadectwem proaktywności i innowacyjności NASA z korzyścią dla wszystkich.” [tł. Aut.]

Sonda dotrze do systemu Didymos między 26 września a 1 października 2022 r. Będąc sterowana jedynie przy użyciu autonomicznego systemu nawigacji SMART Nav, uderzy w Dimorphos z prędkością 6km/s. Według szacunków naukowców spowoduje to skrócenie orbity Dimorphos o kilka minut. Zmiana ta zostanie dokładnie zmierzona przy użyciu technologii naziemnych. Jest to niezmiernie ważna część misji, ponieważ pozwoli sprawdzić poprawność symulacji wykonanych przez naukowców przed startem misji, oraz pozwoli na wykonanie dokładniejszych symulacji w przyszłości.

Autor: Michał Niżnik
Źródło: nasa.gov



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ