Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 01:21
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Lewicowi politycy wystosowali pismo do wojewody w sprawie sytuacji epidemiologicznej

Coraz więcej chorych w ciężkim stanie trafia do szpitali w całej Polsce. Województwo podkarpackie jest aktualnie w czołówce liczby osób zakażonych, ale i niezaszczepionych. Interweniowali w tej sprawie Europoseł Robert Biedroń oraz jego asystent Łukasz Rydzik.
Lewicowi politycy wystosowali pismo do wojewody w sprawie sytuacji epidemiologicznej

Autor: fot. Krosno112.pl

Czwarta fala pandemii przybiera na sile, dziennie notuje się już około 25 tysięcy zakażeń. Dodatkowo duża część społeczeństwa wciąż nie jest w pełni zaszczepiona. Szpitale w województwie podkarpackim są przepełnione chorymi, którzy potrzebują opieki medycznej, w tym także respiratorów. W sprawie zainterweniował Poseł do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń wraz z asystentem Łukaszem Rydzikiem, wystosowując pismo do Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart.

„W czwartek 18 listopada na Podkarpaciu przybyło aż 1176 nowych zakażeń, 23 osoby zmarły! Najwięcej zakażeń potwierdzono w Rzeszowie - 127 i powiatach: mieleckim - 113, rzeszowskim - 87, dębickim - 79, stalowowolskim - 77, łańcuckim - 72. Na 1510 przygotowanych łóżek covidowych, zajętych jest już 1108. Na 158 respiratorów - 122. Z danych wynika, że liczba zanotowanych zarażeń jak i osób wymagających leczenia pod respiratorem w ciągu dwóch tygodni podwoiła się!” - czytamy w piśmie.

W krośnieńskiej placówce trzy oddziały walczą z koronawirusem. Wszystkie z 43 łóżek są zajęte, a sytuacja stale się pogarsza. Według obliczeń szczyt hospitalizacji przypadnie na okres świąteczny. Pandemia nie pozwala tym samym na odpowiednią opiekę nad pacjentami karetek lub tych, którzy natychmiastowo potrzebują operacji:

„W szpitalach brakuje łóżek, nie ma wystarczającej ilości respiratorów. Pacjenci w karetkach czekają po kilka godzin na przyjęcie na oddział. Odwoływane są planowe zabiegi. (…) Cieszy nas fakt, że w ostatnim czasie podjęto decyzję o zwiększeniu ilości „łóżek covidowych” w podkarpackich szpitalach, a ich liczba wzrosła o niemal 400. Niestety to w dalszym ciągu za mało.”

W piśmie zadano też pytania o kluczowe kwestie związane z dalszym przeciwdziałaniem COVID-19 na Podkarpaciu, tj.:

• Formy promocji szczepień zaplanowanych na najbliższy czas.
• Kolejne zwiększanie ilości łóżek, na które trafią osoby z niewydolnością oddechową.
• Utworzenie szpitali dla pacjentów z COVID-19.
• Dodatkowe respiratory z Agencji Rezerw Materiałowych, ich ilość oraz możliwy termin dostarczenia ich na teren woj. podkarpackiego.


Autor: Martyna Feil


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ