- „W tym okresie pomimo trwającej pandemii w naszym szpitalu wykonaliśmy 2 razy więcej operacji u chorych na raka prostaty pacjentów niż było wykonanych w szpitalu w całym 2020 roku. Rak prostaty dziś to najczęstszy nowotwór występujący wśród mężczyzn w Polsce. Listopad to miesiąc świadomości na temat problemów zdrowotnych mężczyzn. Warto pamiętać jak ważna jest profilaktyka, diagnostyka i leczenie raka gruczołu krokowego. W naszym regionie wskaźniki zachorowalności i śmiertelności na raka prostaty są wyższe niż średnia dla kraju. Dlatego tak znaczącą rolę odgrywa projekt poprawy efektywności leczenia realizowany przez Podkarpackie Centrum Chirurgii Robotycznej” – mówi Janusz Ławiński, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie.
Zgodnie z Krajowym Rejestrem Nowotworów zachorowalność na raka gruczołu krokowego dotyczyła w 2020 roku 19 tys. mężczyzn. W strukturze zachorowań na nowotwory wśród mężczyzn stanowi aż 19,6%, a w województwie podkarpackim, aż 20,6%!
Z powodu raka prostaty w Polsce umiera rocznie blisko 6 tys. mężczyzn. W strukturze śmiertelności na nowotwory wśród mężczyzn rak prostaty stanowi 10,1%, a w województwie podkarpackim, aż 11,2%!
Chorzy otrzymali pomoc dzięki wykorzystaniu systemu robota da Vinci.
– Robot da Vinci to przedłużenie rąk chirurga, narzędzia o ruchomości 560 stopni. Umożliwia m.in. na doskonałą wizualizację pola operacyjnego, w dziesięciokrotnym powiększeniu i w jakości 3D full HD. Operacje wykonywane tą metodą dają znakomite rezultaty, mówi dr n. med. Paweł Wisz, członek zarządu Europejskiego Robotycznego Towarzystwa Urologicznego (ERUS), kierownik Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej w KSW. – Należy jednak pamiętać, że sam robot nie wykonuje operacji. Jednym z najważniejszych czynników, wpływających nie tylko na czas samego zabiegu ale i na jego skuteczność, jest doświadczenie chirurga, który go wykonuje. To od jego doświadczenia zależy jakość operacji.
Lekarze urolodzy z KSW systematycznie angażują się również w działalność profilaktyczną i edukacyjną na rzecz pacjentów z całego regionu. Z konsultacji i badań organizowanych w trakcie ostatniej „białej soboty”, która odbyła się 18 września 2021 roku, skorzystało 307 mężczyzn.
Pracujemy w oparciu o model opieki koordynowanej, jesteśmy ośrodkiem referencyjnym całego województwa podkarpackiego. Zapewniamy ciągłość opieki nad pacjentem i w jak największym stopniu przybliżamy ją do miejsca zamieszkania i środowiska, w którym pacjent funkcjonuje. Działając w tym modelu mamy szansę przewidywać potrzeby chorego i dynamicznie na nie reagować. Opieka koordynowana wiąże się z zapewnieniem choremu optymalnego procesu leczenia, który służy rozwiązaniu problemu zdrowotnego i wspiera zachowanie dobrej jakości życia - poczynając od profilaktyki, poprzez diagnostykę, leczenie operacyjne i inne formy terapii, aż po rehabilitację.
Źródło: Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie