Etnocentrum powstało tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa. To znacznie ograniczyło możliwości organizacyjne placówki. - Była to działalność trudna, przerywana obostrzeniami i ograniczeniami - mówi Ewa Bednarczyk-Strzok, kierownik Etnocentrum. Zaznacza, że przez ten czas zespół wykorzystał wszystkie szanse. - Odnieśliśmy sukces, jaki był na ten czas możliwy - podkreśla.
Kierownik Etnocentrum ocenia, że 21 tysięcy osób, które odwiedziło placówkę nie jest złym wynikiem. Wylicza, że w lekcjach regionalnych, warsztatach kulinarnych i rękodzielniczych wzięło udział 3 tys. uczniów, 869 osób skorzystało z oferty siedmiu pracowni (284 godzin zajęć), 364 osoby uczestniczyło w 55 Etnorankach (warsztatach kulinarnych ze wspólnym tradycyjnym śniadaniem).
Etnocentrum zorganizowało też: 2 półkolonie letnie, 1 zimową, 10 wystaw czasowych, 6 koncertów, 8 potańcówek, 6 jarmarków staroci, pokaz mody i noc muzeów.
- Przyjeżdżają do nas grupy z całej Polski - mówi Ewa Bednarczyk-Strzok. Dodaje, że Etnocentrum znalazło się na liście instytucji polecanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu "Poznaj Polskę".
Etnocentrum nie bazuje wyłącznie na pieniądzach z budżetu miasta. Jego pracownicy skutecznie starają się o pieniądze z innych źródeł, pisząc projekty, które są wysoko oceniane.
- W ciągu dwóch lat pozyskaliśmy blisko 300 tys. zł dotacji - mówi Ewa Bednarczyk-Strzok. Dodaje, że pozwoliło to na organizację 6 projektów kulturalnych. - Cykl warsztatów rzemieślniczych, artystycznych i przyrodniczych, projekty badawcze, edukacyjne oraz stworzenie biblioteki cyfrowej - wylicza.
W ub. roku pandemia nie pozwoliła na organizację imprez z okazji pierwszych urodzin Etnocentrum. Taki "urodzinowy weekend" Etnocentrum zorganizuje od 10 do 12 grudnia tego roku.
- Chcemy wspólnie z wami, naszymi sympatykami, spędzić ten czas na warsztatach kulinarnych, warsztatach rękodzielniczych, na wspólnym wykonywaniu urodzinowej makatki - zachęcają pracownicy Etnocentrum.
Wydarzenia w ramach 2. urodzin Etnocentrum są bezpłatne. Jednak ze względu na ograniczenie ilości osób biorących udział w warsztatach snycerskich i Etnoranku, wejścówki na te wydarzenia będą do odebrania od piątku 10 grudnia w kasie Etnocentrum.
Poniżej prezentujemy szczegółowy program wydarzenia.
Piątek (10 grudnia)
- 17:00 – Teatrzyk dla dzieci pt. "Tam gdzie góry i chmury" (Parparusza)
- 19:00 – Koncert Adama Struga
Sobota (11 grudnia) - otwarte warsztaty kulinarne i rękodzielnicze
Izba z piecem:
- 12.00 - 14.00 - Warsztaty kulinarne ze wspólnym lepieniem pierogów na różne sposoby.
- 14.30 - 16.30 - Słodkie warsztaty kulinarne, czyli wspólne pieczenie i ozdabianie babeczek.
- 17.00 - 19.00 - Warsztaty kulinarne ze wspólnym ozdabianiem tortu urodzinowego.
Sala warsztatów rękodzielniczych:
- 12.00 - 19.00 – Warsztaty rękodzielnicze, podczas których każdy uczestnik wykona ekologiczną zabawkę: samolot i konika z drewnianych patyczków, tekturki i włóczki.
Izba weselna:
- 12:00 - 19:00 - Warsztaty rękodzielnicze, podczas których zaprosimy do wspólnego haftowania urodzinowej makatki. Naszym hasłem przewodnim, które znajdzie się na makatce, będzie:
"Gdzie nowoczesność z tradycją się splata, tam Etnocentrum króluje na lata!"
Sala teatralna:
- 15:00 – 19:00 – warsztaty śpiewacze z Bartoszem Gałązką i przyjaciółmi.
Niedziela (12 grudnia)
- 10:00 - 14:00 - Warsztaty snycerskie, które poprowadzi Paweł Armata (warsztaty odbędą się w 4 turach wg wymienionych godzin: 10.00 - 11.00, 11.30 - 12.30, 13.00 - 14.00). W każdym warsztacie udział może wziąć max. 8 osób.
- 10:30 - 12:00 – Etnoranek, czyli warsztaty kulinarne ze wspólnym tradycyjnym śniadaniem. W urodzinowym Etnoranku udział będzie mogło wziąć 15 osób.
- 15:00 - 17:00– Oficjalna prezentacja dwóch lat działalności Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej oraz podsumowanie projektu badawczego "Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej na ścieżkach kultury tradycyjnej. Wyprawa pierwsza: Obrzędowość doroczna", realizowanego w bieżącym roku. Podczas spotkania wręczone zostaną nagrody laureatom konkursu fotograficzno-krajoznawczego "4 pory roku", edycja I - kapliczki ziemi krośnieńskiej. W trakcie spotkania Kapela Trzcinicoki zadba o oprawę muzyczną.
Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow