Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 18:33
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czy amoniak jest składnikiem farby do włosów blond?

Niemal każda z nas przynajmniej raz zmieniała kolor włosów. Przy wyborze farby zazwyczaj kierujemy się marką lub używamy tej z polecenia koleżanek czy znajomych fryzjerek. Bardzo rzadko sprawdzamy ich skład, co może skutkować różnymi reakcjami alergicznymi. Na jakie składniki warto zwrócić uwagę przy wyborze farby? I dlaczego farba do włosów blond ma w sobie amoniak? Czym jest i dlaczego czasem warto wystrzegać się farb z jego dodatkiem? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.
Czy amoniak jest składnikiem farby do włosów blond?

Czym kierować się przy wyborze farby do włosów?

Farbowanie włosów w domowym zaciszu może skutkować tym, że nasze włosy po koloryzacji będą zniszczone i mocno wysuszone. W niewielkim stopniu będzie to wina braku umiejętności, w większej mierze to nieodpowiednia farba powoduje takie spustoszenie. Negatywnie na kondycję naszych włosów może wpłynąć właśnie amoniak i jego pochodne substancje. Dobrze jest wybierać farby do włosów, które zawierają olejek arganowy, który chroni nasze kosmyki włosów w procesie farbowania. Wiele farb posiada także ekstrakt z żurawiny, który chroni i wzmacnia koloryzację. Starajmy się stawiać na farby do włosów z jak najmniejszą ilością sztucznych składników chemicznych, a więc te bardziej naturalne.

Dlaczego amoniak jest składnikiem farb do włosów?

Nieraz przy koloryzacji włosów czułyśmy nieprzyjemny zapach farby, który aż drażni nozdrza – za tę woń odpowiedzialny jest właśnie amoniak. W trakcie mieszania farby wchodzi w reakcję z innymi składnikami i ulatnia się pod postacią gazu. Amoniak w farbach do włosów dodawany jest jako nośnik koloru. 

Umożliwia on koloryzację włosów, czyli rozprowadza kolor po całej długości włosa, jednakże ostatnie badania pokazały, że amoniak można zastąpić innym nośnikiem koloru – monoetyloaminą (MEA). Jest on troszkę mniej agresywny niż amoniak, który niestety może powodować uczulenia objawiające się poprzez swędzenie skóry głowy, a nawet pieczenie. Dlatego też większość firm stopniowo odchodzi od dodawania amoniaku do swoich produktów i stawia na te bardziej naturalne formuły. Wyjątkiem może być farba do włosów blond, bowiem jasne i zimne kolory wymagają mocniejszych nośników koloru.

Amoniak w farbach –  czy jest groźny?

Jak już wspominaliśmy, amoniak w farbach jest potrzebny do uzyskania oczekiwanego koloru. To dzięki niemu możliwe jest wchłonięcie nowego odcienia przez nasze pasma. W ogólnodostępnych produktach do koloryzacji włosów amoniak dodawany jest w niewielkich ilościach, dlatego w takim stężeniu nie są dla nas niebezpieczne. Jednakże każdy producent farb radzi, by przed zastosowaniem farby na włosach wykonać próbę uczuleniową na skórze ręki, by sprawdzić, czy którykolwiek ze składników nie wywoła u nas niepożądanej reakcji alergicznej.

Farba do włosów blond zazwyczaj posiada większą ilość amoniaku bądź jego pochodnej, ponieważ uzyskanie rozjaśnienia czy zimnego koloru jest o wiele trudniejsze niż zmiana koloru na ciemny. Pamiętajmy, aby przy wyborze farb sprawdzić ich skład i wybrać te najmniej toksyczne. Starajmy się także dostosować do zaleceń producenta, zanim zaczniemy farbowanie czy rozjaśnianie, by nie tylko nie zniszczyć włosów, ale także uzyskać pożądaną metamorfozę.

Materiał zewnętrzny



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ