Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 18:45
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak działa magazyn energii?

Fotowoltaika bije rekordy popularności. Jest nie tylko ekologiczna, ale również zdecydowanie tańsza w porównaniu do tradycyjnych źródeł energii. Ten fakt w szczególności cieszy właścicieli domów, którzy do tej pory zmuszeni byli opłacać wysokie rachunki za energię elektryczną. Żeby jednak jak najlepiej korzystać z dóbr, jakie niosą za sobą odnawialne źródła energii, warto pomyśleć o jeszcze jednym, ważnym aspekcie. Mianowie, chodzi o domowy magazyn energii. Jak działa takie rozwiązanie? Ile kosztuje? Czy na pewno się opłaca?
Jak działa magazyn energii?

Panele słoneczne to nie wszystko

Rozważając montaż paneli fotowoltaicznych wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pozyskana, niewykorzystana nadwyżka energii zostaje zwracana z powrotem do dystrybutora prądu. Później co prawda można odkupić ją nieco taniej, ale w chwili obecnej firmy dystrybucyjne coraz częściej wskazują, że nie chcą w ten sposób dalej działać. Rozwiązaniem, które coraz częściej jest wykorzystywane stanowią prywatne magazyny energii.

Domowy magazyn energii pozwala na przechowywanie niewykorzystanej nadwyżki prądu i uruchomienie jej w dowolnym momencie. To z kolei pozwala na poczucie pełnej niezależności, zwłaszcza gdy nieruchomość znajduje się na obszarze, gdzie dochodzi do częstych awarii. Wiele osób zastanawia się jednak ile kosztuje magazyn energii?

Koszt magazynów energii

Odpowiedź na podstawowe pytanie zadawane przez kolejnych użytkowników fotowoltaiki, a więc ile kosztuje magazyn energii, uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim należy jednak wskazać, że główny czynnik decydujący o jego finalnym koszcie jest bezpośrednio powiązany z jego pojemnością. Najmniejsze magazyny energii (np. od 3 kWh) kosztują zgodnie z przypuszczeniami mniej, niż największe warianty takich instalacji. Cena rośnie wprost proporcjonalnie do zasobności, więc domowy magazyn energii mieszczący powyżej 7 kWh swoim kosztem może być nawet kilkukrotnie wyższy w porównaniu do mniejszych wariantów.

Za najmniejsze magazyny energii należy doliczyć zazwyczaj koszt rzędu kilku tysięcy złotych, choć ten nie jest do jednoznacznego określenia. Wpływ na finalną cenę mają bowiem inne czynniki, które docelowo określają ile kosztują. Magazyny energii i ich cena może być bowiem uzależniona zarówno od mocy instalacji fotowoltaicznej, jak i chociażby regionu instalacji.

W jaki sposób magazynowa jest energia?

Pozyskane nadwyżki energii magazynowane są w dedykowanych akumulatorach litowo-jonowych, które w mniejszym wymiarze zasilają popularne urządzenia, takie jak telefony komórkowe czy samochody elektryczne. Specjalnie stworzone baterie wytrzymują co najmniej kilka tysięcy cykli ładowania, co pozwala na komfortowe korzystanie z nadwyżek w dowolnym momencie, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Dodatkowym zabezpieczeniem jest dedykowana konstrukcja, która zabezpiecza panele przed samozapłonem ogniwa.

Domowy magazyn energii powinien być dobrany względem potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego. Należy bowiem pamiętać, że małe magazyny energii dostarczą jej na kilka lub kilkanaście godzin funkcjonalności całej nieruchomości.

Korzyści z domowego magazynu energii

Rozważając to ile kosztuje magazyn energii, pojawia się bezpośrednie pytanie, związane z korzyściami płynącymi z posiadania takiego rozwiązania. Przede wszystkim należy wskazać, że w tej sytuacji magazyny energii pozwalają na znaczną niezależność. W momencie pojawienia się jakichkolwiek awarii - można w pełni swobodnie dysponować zebraną nadwyżką, co niejednokrotnie wystarczy do niezaprzestawania standardowego funkcjonowania aż do momentu usunięcia usterki.

Ponadto domowy magazyn energii pozwala na oszczędności związane z brakiem konieczności odkupywania już zebranej wcześniej energii. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że dystrybutorzy coraz częściej podnoszą kwestię takiego działania. Może się okazać, że w niedalekiej przyszłości w ogóle nie będzie już takiej opcji, przez co nieposiadający własnych magazynów energii, będą tracić jeszcze bardziej.

Jak wybrać domowy magazyn energii?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że doborem konkretnego modelu powinien zająć się specjalista. Profesjonalna firma, która ma doświadczenie w instalacji domowego magazynu energii, znacząco usprawni cały proces. Tym samym wszelkie czynności można powierzyć właśnie renomowanemu i znanemu w branży przedsiębiorstwu. Takowym z pewnością jest Solar Energy Development - magazynyenergii.pl. Poświadczają to relacje wielu usatysfakcjonowanych klientów. Decydując się na własne magazyny energii dobrze jest być pewnym niezawodności rozwiązania. Pozytywne opinie innych użytkowników, którzy skorzystali z usług Solar Energy Development zdają się tylko potwierdzać pewność, co do osiągniętych efektów.

Materiał partnera



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ