Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 18:28
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Umowa faktoringu – co powinieneś o niej wiedzieć?

Faktoring to niezwykle popularna wśród przedsiębiorców usługa, która pozwala na zachowanie płynności finansowej nawet wtedy, gdy kontrahenci nie wywiązują się z terminów płatności. Z tego tekstu dowiesz się, co powinna zawierać umowa faktoringu, tak by była dla ciebie korzystna.
Umowa faktoringu – co powinieneś o niej wiedzieć?

Płynność finansowa przede wszystkim

Niemal każde przedsiębiorstwo zmaga się z koniecznością utrzymania płynności finansowej, co w obecnej sytuacji rynkowej nie zawsze okazuje się proste. Utrata płynność jest bardzo niebezpieczna ze względu na to, że tworzy zadłużenie i w rezultacie prowadzi do bankructwa konkretnego przedsiębiorstwa. Na szczęście istnieje usługa finansowania faktur, która w łatwy sposób chroni firmy przed tego typu sytuacją.

Umowa faktoringu – co to takiego?

Umowa faktoringu to dokument, który szczegółowo opisuje zakres działania finansowania faktur oraz zasady, jakie obowiązują zarówno firmę faktoringową, jak i przedsiębiorcę korzystającego z pomocy. Żeby jednak porozumienie pomiędzy dwoma firmami miało umocowanie prawne, konieczne jest sporządzenie go zgodnie z odpowiednimi zasadami. Bez tego faktoring może okazać się dla Ciebie niekorzystny, a nawet szkodliwy. Z tego też względu bardzo ważne jest korzystanie z usług doświadczonych firm lub instytucji finansowych.

Co jest przedmiotem umowy faktoringu?

W Polsce ustawodawca zakwalifikował umowy faktoringu jako nienazwane i mieszane, a więc takie, które mają cechy wielu innych rodzajów stosunków zobowiązaniowych. Bardzo ważne w tego typu dokumentach jest jednak to, że sporządza się je z poszanowaniem zasady swobody umów. To z kolei oznacza, że mogą się w nich znajdować niemal każde zapisy ustalone i zaakceptowane przez obie strony. Oczywiście, jest jeszcze prawo nadrzędne wobec wprowadzonych zapisów i może zdarzyć się tak, że ustalenia stron umowy będą nielegalne i w świetle prawa niezobowiązujące.

Kto jest stroną w umowie faktoringu?

Każda umowa (nie tylko faktoringu) musi zawierać jasne określenie stron. W przypadku finansowania faktur jest to kluczowe ze względu na zidentyfikowanie tego, kto dostarcza faktury, a kto je opłaca. Wiele zależy od rodzaju faktoringu, który wybierzesz, ponieważ nie zawsze stopień ryzyka niewypłacalności dłużnika musi leżeć po stronie faktora. Jeśli zależy Ci na pozbyciu się odpowiedzialności za wierzytelność, to powinieneś wybrać faktoring pełny. W innym wypadku lepiej sprawdzi się rodzaj niepełny, który sprawia, że odzyskanie należności wynikającej z wystawionej faktury będzie należeć do Ciebie.

W jakiej formie powinna być sporządzona umowa faktoringu?

Ze względu na rodzaj umowy faktoringowej o tym, jak powinna być sporządzana, w dużej mierze, decyduje przyjęty zwyczaj. Kodeks cywilny przedstawia jednak wiele argumentów, które przemawiają za sporządzaniem umów faktoringowych na piśmie ze względu na to, że w takiej formie mogą w łatwiejszy sposób zostać użyte jako dowód podczas ewentualnego sporu. Co więcej, lepiej odnosić się do konkretnych zapisów niż ustaleń ustnych.

Nie zapomnij o prowizji

W umowie faktoringowej z pewnością znajdziesz wzmiankę o prowizji należnej firmie lub instytucji finansowej za realizację usługi. Zanim podpiszesz dokument, sprawdź też, czy zostały w nim wypisane inne należności, które będziesz musiał uiścić. Nie ufaj nikomu na słowo i staraj się, by wszystkie ustalenia znajdowały swoje odzwierciedlenie w konkretnych punktach umowy. Unikniesz w ten sposób sytuacji, w której nagle będziesz musiał zapłacić za coś, o czym nie ma wzmianki w umowie. Przyjrzyj się opłacie przygotowawczej, ponieważ bardzo często jest ona zaskoczeniem dla przedsiębiorców ubiegających się o finansowanie faktur. Dowiedz się więcej o potencjalnych kosztach na finansowaniefaktur.pl.

Czy zawarcie umowy wymaga prawników?

Nie. Wystarczy tylko, że w określonym terminie i miejscu spotkają się obie strony umowy i złożą swoje podpisy, które będą formą akceptacji zapisów w dokumencie. Swoboda zawierania umów gwarantuje również legalność wielu innych (czasami nieszablonowych) rozwiązań. Wiele tutaj zależy od stron oraz ich woli względem zawarcia konkretnego porozumienia.

Czy można wypowiedzieć umowę faktoringu?

Skoro wiesz już, jak powinna wyglądać umowa faktoringowa, warto zastanowić się, co, gdy taki dokument ma zostać wypowiedziany. Co w takiej sytuacji z wypłaconymi środkami? Umowa faktoringowa nie różni się w tej kwestii niczym oraz innego rodzaju umów. Oznacza to, że może zostać wypowiedziana za porozumieniem stron lub przez jedną ze stron. Pamiętaj, że w wypowiedzeniu powinny znaleźć się wszystkie dane, przedmiot umowy, rodzaj faktoringu oraz kwoty. Bardzo ważne w kontekście wypowiedzenia jest również dotrzymanie określonych terminów.

Bądź czujny

Jak widzisz, umowa faktoringu to dokument, który z pozoru może wydawać się prosty i przejrzysty, ale nie oznacza to, że możesz go podpisać bez uprzedniego przeczytania. Zwróć szczególną uwagę na zapisach o kosztach, jakie masz ponieść oraz zapoznaj się z warunkami wypowiedzenia umowy. Ostrożności nigdy za wiele, szczególnie gdy gra toczy się o dobro Twojego przedsiębiorstwa.

Materiał zewnętrzny



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ