Ogólnopolski ranking liceów i techników przygotowany został już po raz dwudziesty czwarty. Kapituła rankingu analizowała wyniki 1256 liceów ogólnokształcących (spośród 2270 działających w kraju) i 1165 techników (spośród 1863), które spełniły kryterium wejścia do rankingu.
Licea ogólnokształcące ocenione zostały za pomocą trzech kryteriów – sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.
W przypadku techników pod uwagę brano sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego.
Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych podkreśla, że ranking jest przygotowywany przede wszystkim z myślą o uczniach ostatnich klas szkół podstawowych, którzy za kilka miesięcy będą musieli zdecydować, które liceum czy technikum wybiorą.
- Warto dokonywać takich wyborów na podstawie sprawdzonych, obiektywnych informacji - podkreśla.
Prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej, przewodnicząca Kapituły Rankingu zaznacza, że od marca 2020 roku polskie szkoły znalazły się w nieznanej dotąd sytuacji. - Zdecydowana większość szkół nie była przygotowana na tak dużą i przeprowadzoną w bardzo krótkim okresie zmianę. Nauczyciele i uczniowie zrealizowali przyśpieszony kurs kształcenia zdalnego, co w dłuższej perspektywie może przynieść polskiej szkole korzyści. To, co przez wiele lat wydawało się być niemożliwe, stało się faktem w kilka miesięcy - mówi.
Ostatecznie miesięcznik "Perspektywy" ogłosił listę 1 000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników.
Przygotowano pięć rankingów, w tym dwa główne: Ranking Liceów Ogólnokształcących 2022 i Ranking Techników 2022 oraz trzy ogólnopolskie rankingi dodatkowe: Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2022, Ranking Maturalny Techników 2022 oraz Ranking Szkół Olimpijskich 2022. Jest też zestawienie wojewódzkie.
Zwycięzcy Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022 to: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (najlepsze technikum).
W Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2022 z krośnieńskich szkół najwyżej uplasowało się tradycyjnie I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika (59 miejsce, w ub. roku – 47). "Kopernik" w rankingu maturalnym zajął 69 miejsce, a w rankingu szkół olimpijskich – 36.
W rankingu Perspektywy 2022 znalazło się też II LO im. Konstytucji 3 Maja (336 miejsce), III LO w "Elektryku" (779 miejsce) oraz Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego (932 miejsce).
W Rankingu Techników 2022 na 61 miejscu uplasowało się Technikum nr 5 ("Elektryk", które w ub. roku zajmowało miejsce 21). W rankingu maturalnym technikum zajęło 32 miejsce, w rankingu szkół olimpijskich – 135.
Na 428 miejscu w rankingu techników znalazło się Technikum nr 7 z ZSKU w Krośnie.
W rankingu maturalnym techników 218 miejsce zajęło Technikum Informatyczne z Michalickiego ZSP w Miejscu Piastowym. Na 262 miejscu znalazło się Technikum Organizacji Reklamy.
Kapituła przygotowała też rankingi wojewódzkie.
Na Podkarpaciu najlepszą szkołą wśród liceów jest LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek z Rzeszowa, drugie miejsce zajęło I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego a trzecie krośnieński "Kopernik”. W pierwszej dwudziestce jest też II LO im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie (14 miejsce).
W zestawieniu podkarpackich techników najwyżej oceniono Technikum nr 2 w ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy. Drugie miejsce zajęło Technikum nr 6 w ZSE w Rzeszowie, trzecie - Technikum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle.
Krośnieński "Elektryk" (Technikum nr 5) uplasował się na 5 miejscu. A Technikum nr 7 na 24.
Autor: tom