Co to jest trenażer rowerowy?
Trenażer rowerowy to dzisiaj jedno z najpopularniejszych sprzętów do domowych siłowni. Urządzenie idealnie zastępuje rower do jazdy na zewnątrz. Co ważne, do każdego trenażera możesz wykorzystać swój jednoślad. W zależności od tego, jaki rodzaj trenażera rowerowego wybierzesz, zamocowanie pojazdu zajmie Ci krótką chwilę albo nieco więcej czasu. Najszybciej zamontować go na trenażerze rolkowym – wszystko, co należy zrobić, to po prostu położyć jednoślad na rolkach.
Na rynku nie brakuje pełnych trenażerów, w których poza podstawą w komplecie jest także i sam rower. Możesz też zdecydować się na zakup dodatkowego jednośladu, na którym będziesz jeździć wyłącznie w domu. To najlepsze rozwiązanie dla zapalonych rowerzystów, którzy zdecydują się na sprzęt wymagający dłuższego montażu, a przednie koło roweru zamienią na odporniejsze na zużycie ogumienie przeznaczone do trenażerów. Musisz wziąć jednak pod uwagę, że trenażer gotowy do jazdy zajmuje wiele miejsca.
Czy warto kupić trenażer rowerowy?
Odpowiedź może być tylko jedna: tak! Trenażer rowerowy do domu pod wieloma względami przewyższa stacjonarny rowerek treningowy, a nawet sprzęt przeznaczony do spinningu. Z całej trójki najlepiej oddaje jazdę na rowerze w rzeczywistych warunkach, przy czym im bardziej zaawansowany model, tym jazda wierniej odtwarza zmienne warunki na trasie.
Możesz liczyć np. na wyraźny opór typowy dla podjazdu pod górę i swobodę charakterystyczną dla zjeżdżania ze wzniesienia. To szczególnie ważne, kiedy jazda rowerem to dla Ciebie nie hobby, a prawdziwa pasja. Trening na takim sprzęcie w domowym zaciszu angażuje te same partie mięśni co jazda rowerem szosowym czy MTB na zewnątrz. W ten sposób łatwo i przyjemnie ćwiczy się prędkość i technikę jazdy, a wypracowaną formę i taktykę można wykorzystać potem w trakcie zawodów. W okresie jesienno-zimowym zachowasz, a nawet poprawisz formę z minionego sezonu.
Skąd wziąć motywację do trenowania w domu?
Wielu sceptyków jazdy na stacjonarnym urządzeniu podkreśla szybkość, z jaką nudzi się ten rodzaj treningu. Wystarczy jednak przemyśleć aktywność w domu i zadbać o to, aby po prostu sprawiała frajdę. Przede wszystkim nie brakuje aplikacji na trenażer rowerowy, za których sprawą przeniesiesz jazdę do wirtualnego świata. Na komputerze, smartfonie, tablecie albo nowoczesnym telewizorze można jeździć trasami na całym świecie, które z różnych powodów w „realu” mogą być dla Ciebie po prostu niedostępne.
Zaawansowane trenażery komunikują się platformami w taki sposób, że osoba trenująca odczuwa opór kół typowy dla ukształtowania trasy, którą porusza się w wirtualnym świecie. Alternatywą dla takiego trenażera rowerowego z symulatorem, np. gdy kupisz trenażer rolkowy, jest oglądanie wyścigów kolarskich czy nagrań z malowniczych tras rowerowych, których nie brakuje w Internecie.
Jaki trenażer rowerowy do domu wybrać?
W sklepach internetowych znajdziesz kilka rodzajów trenażerów rowerowych, które znacznie różnią się od siebie. Wybierając model dopasowany do własnych potrzeb, zwróć uwagę przede wszystkim na Twoją intensywność jazdy jednośladem na świeżym powietrzu.
Wszystkie trenażery rowerowe sprawdzą się idealnie dla mniej zaawansowanego treningu amatorów jazdy na dwóch kółkach. Jeżeli jednak planujesz zakup sprzętu, który pozwoli Ci w domowych warunkach przygotować się do zawodów kolarskich, zainteresuj się sprzętem, który najwierniej oddaje realia jazdy na świeżym powietrzu. Zachowanie motywacji do aktywności w domu ułatwi trenażer rowerowy z trasami z różnych stron świata.
Zadbaj również o dobre kontakty z sąsiadami (ta rada dotyczy zwłaszcza kupujących, którzy będą korzystać z trenażerów rowerowych w bloku). Głośniejsze modele, np. rolkowe, warto wygłuszyć specjalną matą, na której ustawia się sprzęt. Mata uchroni też płytki, panele czy drewniane deski podłogowe przed ewentualnym uszkodzeniem.
Rodzaje trenażerów rowerowych
- Rolkowy trenażer pod rower. To zdecydowanie najprostszy, a zarazem najtańszy model trenażera. Zarówno jego konstrukcja, jak i sposób użytkowania nie są skomplikowane. Jednoślad kładzie się na połączone trzy rolki – dwie na tylne i jedną na przednie koło. Jadąc, należy skupić się również na utrzymaniu równowagi. (Konstrukcja pozostałych rodzajów trenażerów zapewnia odpowiedni balans). Rolki nie stawiają żadnego oporu, dlatego w czasie treningu należy dopasować go ręcznie za pomocą przerzutek.
- Trenażer kolarski magnetyczny. Za intensywność oporu, która ma przełożenie na pot wylany w trakcie treningu, odpowiadają magnesy. Ich siłę można kontrolować za pomocą manetki lub dźwigi. Bardziej zaawansowany model elektromagnetyczny łączy wspomniane cechy z naśladowaniem zmiennego oporu podczas jazdy w różnych warunkach. Oba wyróżnia cicha praca.
- Trenażer elektroniczny/interaktywny. Aby móc na nim trenować, należy zdemontować tylne koło roweru, a resztę przymocować do specjalnej kasety. Jeżeli z różnych powodów trenażer i rama jednośladu nie pasują do siebie, należy wybrać odpowiedni zestaw adapterów, takich jak adapter osi. Ten zaawansowany model trenażera pozwala na komunikację z interaktywny platformami, które pokazują przebieg najciekawszych tras rowerowych na świecie.
Zwróć także uwagę, czy wybrany model wyposażono w rolkę oporową, czy system Direct Drive (z bezpośrednim napędem) z kołem zamachowym. Ten pierwszy jest tańszy, ale szybko zużywa ogumienie i daje mniejszy opór niż Direct Drive, poza tym nie pozwala chociażby na przechylanie się w trakcie jazdy. Część trenażerów z rolką oporową jest interaktywna. Z kolei koło zamachowe Direct Drive najlepiej oddaje prawdziwe warunki na różnych trasach. Opór sterowany jest automatycznie, jeżeli korzystasz z aplikacji do trenażerów, albo ręcznie za pomocą komputerka sparowanego z trenażerem. Z łatwością odczujesz niezwykle płynny ruch kół i symulację toczenia się kół, kiedy nie pedałujesz, bo np. w aplikacji zjeżdżasz ze wzniesienia.
- Hydrokinetyczny trenażer rowerowy do domu. Sprzęgło, przymocowane do koła zamachowego, montuje się w skrzyni olejowej. Każdy obrót koła ogrzewa ciecz, a ta staje się gęstsza i generuje coraz większy opór.
Najważniejsze akcesoria do trenażerów pod rower
- Mata pod rower. Wygłusza pracę głośniejszych trenażerów, np. rolkowych albo z rolką oporową, a jednocześnie chroni podłogę.
- Wymienne ogumienie. Większość trenażerów ma postać stojaków na rower, a porusza się tylko przednie koło. Jeżeli nie chcesz zniszczyć ogumienia, możesz z przodu zamontować albo starą oponę, albo wymienną przeznaczoną wyłącznie do trenażerów.
- Podstawka pod koło. Potraktuj ją jak podpórkę pod przednie koło, która pozwoli Ci zachować równowagę.
- Antena. Umożliwi bezprzewodowe komunikowanie się trenażera z urządzeniami zewnętrznymi.
- Dostęp do platformy z trasami. Najpopularniejsze to m.in. Zwift, Rouvy, TrainerRoad i BKOOL Cyckling.
- Czujniki i liczniki. Pozwalają na poszerzenie funkcjonalności tańszego trenażera. Dzięki nim możesz mierzyć np. prędkość i kadencję albo uzyskać informacje o pracy Twojego organizmu podczas treningu.
Cena najprostszego trenażera rolkowego zaczyna się od 500-600 zł. Najdroższy sprzęt to już wydatek rzędu kilku, a nawet kilkunasty tysięcy złotych. Wybierając odpowiedni model, miej na uwadze swoje potrzeby i wolne miejsce w mieszkaniu. Funkcjonalność modelu możesz zawsze rozszerzyć, dokupując m.in. antenę, czujniki i liczniki.