Dzięki regularnym badaniom choroba nas nie zaskoczy. - Szukajmy pretekstu do skorzystania z badań profilaktycznych, a nie wymówek aby ich nie robić - mówi Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.
NFZ przypomina programy badań profilaktycznych:
- Raka szyjki macicy (cytologia)
Do kogo kierowany jest program? Do kobiet wieku 25–59 lat, badanie można wykonać co 3 lata:
- jeśli występują czynniki ryzyka, takie jak zakażenie wirusem HIV lub HPV lub w przypadku stosowania leków immunosupresyjnych badanie można wykonać również po roku
- kobiety, które były leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej ponownie zostają objęte skryningiem cytologicznym
Badanie w ramach programu można wykonać w każdym gabinecie ginekologiczno-położniczym zakontraktowanym przez NFZ, oraz w gabinecie położnej POZ posiadającej uprawnienia do pobierania rozmazów cytologicznych w ramach zawartej umowy z NFZ (program realizowany jest wobec osób zadeklarowanych na listę). Do ginekologa i położnej POZ nie jest wymagane skierowanie.
- Raka piersi (mammografia)
Do kogo kierowany jest program? Do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:
- nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 2 lat;
- otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka); mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2; nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.
Wykaz pracowni stacjonarnych można znaleźć TUTAJ, miejsca postoju mammobusów - TUTAJ
- Badań prenatalnych
Do kogo kierowany jest program? Do kobiet w ciąży spełniających co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
- wiek powyżej 35 lat;
- wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka;
- stwierdzenie strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka;
- znacznie zwiększone ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową;
- stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.
Wykaz placówek realizujących program można znaleźć TUTAJ
- Chorób układu krążenia
Do kogo kierowany jest program? Do osób które mają 35, 40, 45, 50 lub 55 lat, które:
- złożyły deklarację wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej;
- u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia i które w okresie ostatnich pięciu lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach profilaktyki chorób układu krążenia, obciążonych czynnikami ryzyka chorób sercowo – naczyniowych.
Badanie w ramach programu można wykonać w każdym gabinecie lekarza POZ w ramach zawartej umowy z NFZ. Program realizowany jest wobec osób zadeklarowanych na listę.
- Chorób odtytoniowych (w tym POChP)
Do kogo kierowany jest program? Etap podstawowy adresowany jest do osób powyżej 18 roku życia palących papierosy, w tym - w zakresie diagnostyki POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) - do kobiet i
mężczyzn pomiędzy 40 a 65 r.ż., którzy:
- nie mieli wykonanych badań spirometrycznych w ramach programu profilaktyki POChP w ciągu ostatnich trzech lat,
- u których nie zdiagnozowano wcześniej, w sposób potwierdzony badaniem spirometrycznym, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy.
Wykaz placówek realizujących program można znaleźć TUTAJ
- Raka jelita grubego
Do kogo kierowany jest program? Do osób w wieku od 55 do 64 lat, które otrzymały imienne zaproszenie. Możesz zrobić kolonoskopię również, jeśli jesteś w grupie:
- osób w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
- osób w wieku 25 – 49 lat z rodziny z zespołem Lyncha,
- osób w wieku 20-49 lat z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (FAP).
Wykaz placówek realizujących program można znaleźć TUTAJ
- Gruźlicy
Do kogo kierowany jest program? Do osób dorosłych, nie posiadających w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, w tym - w szczególności:
- osób, które miały bezpośredni kontakt z osobami z już rozpoznaną gruźlicą lub,
- osób, u których stwierdza się przynajmniej jedną z następujących okoliczności usposabiających: bezrobotny, niepełnosprawny, obciążony długotrwałą chorobą, obciążony problemem alkoholowym i/lub narkomanią, bezdomny
Badanie w ramach programu można wykonać w każdym gabinecie pielęgniarki POZ w ramach zawartej umowy z NFZ. Program realizowany jest wobec osób zadeklarowanych na listę.
- 40 plus
Do kogo kierowany jest program? Do osób, które w roku realizacji programu pilotażowego ukończą lub ukończyły 40. rok życia (uwzględniany jest rok urodzenia) i nie korzystały ze świadczeń w ramach tego programu. Podstawą wykonania badań w programie jest e-skierowanie, które generuje się po wypełnieniu ankiety:
- za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) na stronie pacjent.gov.pl
- za pośrednictwem Infolinii DOM pod nr tel. 22-735-39-53
Skierowanie może generować się do 2 dni roboczych. Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Z programu można skorzystać do 30.06.2022r.
Wykaz placówek można znaleźć TUTAJ (należy wybrać nazwę programu Profilaktyka 40 PLUS). Dodatkowe informacje na stronie pacjent.gov.pl (należy wybrać województwo i opcjonalnie miejscowość).
Opr. tom