Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 08:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Minister Zdrowia: Za nami apogeum piątej fali. Powrót dzieci do szkół

- Za nami apogeum piątej fali; to potwierdza się zarówno na poziomie liczby nowych zakażeń, jak i na poziomie badań i zleceń na testy – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister Zdrowia: Za nami apogeum piątej fali. Powrót dzieci do szkół

"Widzimy wyraźnie, ze za nami jest już apogeum piątej fali. To przesilenie, z którym mieliśmy do czynienia dwa tygodnie temu. Potwierdza się to w każdym wymiarze, zarówno na poziomie liczby nowych zakażeń, ale także na poziomie badań i testów oraz na poziomie liczby zleceń, które są wykonywane przez lekarzy POZ" – przekazał minister zdrowia na konferencji prasowej.

Zaznaczył, że to już drugi tydzień, kiedy obserwowany jest spadek zleceń na testy. "To zawsze był wskaźnik wyprzedzający, jeśli chodzi o to, co będzie działo się z pandemią" – dodał Niedzielski.

W marcu decyzje o znoszeniu restrykcji

Mamy tak naprawdę do czynienia z początkiem końca pandemii. Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje o znoszeniu restrykcji – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Z mojego punktu widzenia widać, że luty będzie tym miesiącem, kiedy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże i w zasadzie w lutym wyczerpie się (...) poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej" – powiedział Niedzielski na konferencji prasowej.

"Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne, pełne decyzje dotyczące znoszenia restrykcji (...) czy wprowadzenia bardziej łagodnych regulacji – tak, żebyśmy w wiosnę weszli w normalnym trybie funkcjonowania" – dodał szef MZ.

"Tak jak często byłem pesymistą, w tej sytuacji jestem optymistą – mamy tak naprawdę do czynienia z początkiem końca pandemii" – ocenił Niedzielski.

Liczba hospitalizacji względem zakażeń koronawirusem maleje

- Liczba hospitalizacji względem zakażeń koronawirusem wyraźnie maleje – powiedział w środę szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Widzimy, że te dynamiczne wzrosty zakażeń nie mają przełożenia na tak samo dynamiczne wzrosty hospitalizacji – dodał.

W środę w siedzibie resortu zdrowia odbywa się konferencja prasowa dotycząca sytuacji epidemicznej w Polsce, w której uczestniczą minister zdrowia Adam Niedzielski i szef MEiN Przemysław Czarnek.

"Widzimy, że inne kraje, które przed nami odczuwały apogeum tej piątej fali, znoszą już w tej chwili restrykcje i to jest ten scenariusz, który nas czeka" – powiedział szef MZ Adam Niedzielski.

Dodał, że kluczowym zagadnieniem jest wydolność systemu ochrony zdrowia. "Oprócz obserwowania tych danych, które dotyczą liczby zakażeń w tej chwili monitorujemy i analizujemy sytuację, jaką mamy w szpitalnictwie, bo to jest ta część sektora medycznego, która decyduje o wydolności, bądź jej braku systemu opieki zdrowotnej" – podkreślił.

"Widzimy, że te dynamiczne wzrosty zakażeń nie mają przełożenia na tak samo dynamiczne wzrosty hospitalizacji. Oczywiście widzimy taki niewielki przyrost w ostatnich tygodniach, który jest odzwierciedleniem wzrostu zakażeń, ale w bardzo małym stopniu. Natomiast widzimy wyraźnie, że ta liczba hospitalizacji jest stosunkowo mała" – zapewnił.

Niedzielski zaznaczył, że liczba hospitalizacji względem zakażeń wyraźnie maleje. "A jeśli weźmiemy pod uwagę, że tych zakażeń faktycznych jest rzeczywiście więcej ze względu na samotestowanie się Polaków, to tym bardziej widać, że to zagrożenie dla infrastruktury szpitalnej i ryzyko jej braku wydolności zdecydowanie maleje" – dodał minister zdrowia.

Zdaniem Niedzielskiego przebiegi choroby COVID-19 w piątej fali są łagodniejsze. "Analizowaliśmy to na podstawie dwóch wskaźników, przede wszystkim średniego czasu hospitalizacji" – mówił. Jak dodał w V fali czas hospitalizacji wynosi tydzień, a w IV wynosił 10 lub więcej dni. Niedzielski dodał, że w szpitalach zmalało zapotrzebowanie na tlen mimo zbliżonej liczby hospitalizacji do poprzedniej fali.

"Spadek zapotrzebowania na tlen jest również związany z tym, że te terapie wysokoprzepływowe, które wymagają dużego zużycia tlenu są w tej chwili mniej potrzebne. System jako taki nie zgłasza tego zapotrzebowania" – poinformował.

Powrót do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych

- Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych o tydzień, czyli od 21 lutego – poinformował w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN na konferencji prasowej zapowiedział, że klasy V-VIII i szkoły ponadpodstawowe wrócą do szkół wcześniej niż zakładano.

"Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych o tydzień. A zatem nauka zdalna nie będzie trwała, jak zakładaliśmy wcześniej, do końca lutego, tylko wszystkie te szkoły, które w drugiej połowie lutego nie będą już na feriach, wrócą do nauki stacjonarnej 21 lutego" – powiedział minister edukacji.

 Źródło: PAP


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ