Rodzaje zlewomywaków
Wybierając zlewozmywak do kuchni, nie sposób nie zauważyć, że istnieją różne typy urządzeń. Pod względem montażu można wyróżnić:
- Zlewozmywak nakładany – najprostszy w montażu, dopasowany dla szafek, niestety jednak może prowadzić do powstawać nieszczelności między szafką a zlewem.
- Zlewozmywak wpuszczany w blat – jest niezwykle stylowy, tworzy jednolitą powierzchnię oraz dostępny w wielu ciekawych kształtach. Niestety jednak jego montaż wymaga wykonania otworu w blacie mebli kuchennych. Potrzebne jest również dobre uszczelnienie.
- Zlewozmywak zintegrowany – to odmiana zlewozmywaka wbudowanego, który jest częścią blatu. Wykonywany na konkretne wymiary, zwykle jest produkowany na zamówienie. Z tego też względu jest droższy.
- Zlewozmywak podwieszany – czyli zlewomywak do podbudowy, który montuje się od dołu. Zapewnia dużą swobodę wyboru wielkości komór, niestety jest skomplikowany w montażu.
- Zlewozmywaki narożne – w kształcie litery L, często używane gastronomii.
Rozmiar zlewozmywaka
Wiedząc już jakie rodzaje zlewozmywaków można znaleźć na rynku, można przystąpić do kolejnego kroku. Będzie nim wybranie odpowiednich wymiarów. Pod tym względem należy poznać:
- Szerokość zlewozmywaka – która powinna zostać dopasowana do wymiarów zabudowy kuchennej. Te Z kolei mogą wynosić od 30 do 120 cm.
- Głębokość zlewozmywaka – do jednych z najpopularniejszych modeli należą zlewozmywaki do szafki 50 cm. Rzadko kiedy głębokość zlewozmywaka mierzy więcej.
Materiał wykonania
Na rynku istnieje wiele modeli, do produkcji, których użyto różnorodnych materiałów. Wśród nich znajdują się m.in.:
- Zlewozmywaki stalowe – zwykle produkowane z nierdzewnej stali chromowo-niklowej. Swoją popularność zawdzięczają niskiej cenie, niestety jednak są one podatne na zarysowania. Często powstają na nich zacieki, ale są żywotne.
- Zlewozmywaki kompozytowe – produkowane z wysokiej jakości mieszanek mineralno-żywicznych, dzięki czemu są bardzo lekkie i wytrzymałe. Do ich zalet zalicza się również dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz walory estetyczne. W dodatku są one odporne na zaplamienia.
- Zlewozmywaki granitowe – niezwykle stylowe, bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Produkowane z piasków granitowych i żywic akrylowych. Są łatwe w pielęgnacji oraz nie widać na nich śladów po wodzie. Wbrew pozorom nie są również drogie.
- Zlewozmywaki kwarcowe – posiadają identyczne zalety jak modele granitowe.
- Zlewozmywaki ceramiczne – eleganckie i wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu, ale niestety podatne na stłuczenia.
Przeczytaj poradnik - Jaki zlewozmywak do szafki 60 cm wybrać, by był niezawodny?
Na co jeszcze zwracać uwagę?
Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć ba pytanie, ile osób będzie korzystało z kuchni. W przypadku czteroosobowej rodziny z powodzeniem sprawdzą zlewozmywaki do szafki 50 cm. Warto również zastanawiać się nad tym, jak taki zlew ma wyglądać. Wiele nowoczesnych modeli jak np. model Magnesia od Silk Quality zawiera dodatkową komorę. Z kolei inne zlewozmywaki np. jak model Titanite posiadają ociekacze z praktycznymi żłobieniami. Warto również zwracać uwagę na akcesoria dodatkowe, np. syfon w cenie zlewozmywaka, korki automatyczne.
Materiał partnera