Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 00:42
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Magnez dla sportowców – dlaczego jest tak ważny?

Magnez stanowi jeden z najważniejszych pierwiastków dla organizmu. Wpływa na układ nerwowy, pracę mięśni i dobre samopoczucie. Jest też bardzo ważny dla sportowców i osób aktywnych.
Magnez dla sportowców – dlaczego jest tak ważny?

Magnez bierze udział w przemianie tłuszczów i węglowodanów, a także w syntezie i rozpadzie ATP. Ze względu na swój zasadowy charakter reguluje również równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, która często jest zaburzona u sportowców. Ponadto uczestniczy w procesach syntezy białek mięśniowych.

Zapotrzebowanie na magnez

U zdrowego, dorosłego człowieka zapotrzebowanie na magnez https://www.bcaa.pl/magnez/ wynosi zazwyczaj od 310 do 420 mg na dobę. W przypadku sportowców i osób szczególnie aktywnych jest jednak znacznie wyższe. Magnez najłatwiej przyswajać, jedząc produkty spożywcze. Minerał ten występuje m.in. w brązowej kaszy i ryżu, ciemnym pieczywie, rukoli, jarmużu, szpinaku, fasoli, grochu, soczewicy, kiełkach itp. Niekiedy jednak ilość magnezu dostarczanego z pożywieniem okazuje się niewystarczająca. W takim przypadku niezbędna jest suplementacja tego składnika. To także polecane rozwiązanie w przypadku osób bardzo aktywnych i sportowców, u których istnieje duże ryzyko wystąpienia niedoborów magnezu.

Skutki niedoboru magnezu

Niedobór magnezu prowadzi do wielu poważnych skutków. Przede wszystkim powoduje drżenie mięśni, występowanie skurczów, nadmierne napięcie psychofizyczne i poddenerwowanie. Ponadto objawem niedoboru magnezu jest też pogorszenie siły mięśniowej i wytrzymałości, co jest widoczne w jakości samego treningu – staje się on znacznie mniej efektywny. Znaczne niedobory tego pierwiastka mogą nawet prowadzić do nieprawidłowej pracy serca, występowania zaburzeń oddechowych oraz nadciśnienia tętniczego.

Co prowadzi do niedoborów magnezu?

Zbyt mały poziom magnezu może być różne przyczyny. Często jest spowodowany niehigienicznym trybem życia, np. spożywaniem dużych ilości alkoholu, mocnej herbaty i kawy. Czynniki te powodują wypłukiwanie tego pierwiastka z organizmu. Dlatego, aby zapobiec niedoborom magnezu i związanym z nim objawom, warto uzupełnić zbilansowaną dietę o suplementację magnezu.

Magnez z witaminą B6

Wybierając magnez dla osób aktywnych i sportowców, warto zdecydować się na suplement z witaminą B6. Obecność tej cennej witaminy zwiększa bowiem przyswajalność magnezu nawet o 40%. Ponadto witamina B6 wpływa też na właściwy transport pierwiastka do wszystkich tkanek organizmu.

Nadmiar magnezu we krwi

Nie tylko niedobory magnezu są groźne dla człowieka. Należy też wiedzieć, czym grozi nadmiar tego pierwiastka w organizmie. Zbyt wysoki poziom tego składnika może prowadzić zatem do zaparć, zatrzymania moczu, spadku ciśnienia tętniczego, drętwienia i mrowienia skóry twarzy, osłabienia mięśni, zaburzeń snu, trudności z oddychaniem, zaburzeń rytmu serca, zaburzeń mowy, widzenia i świadomości, a także dezorientacji.

To pokazuje, że zarówno nadmiar, jak i niedostatek magnezu w organizmie jest groźny. W przypadku regularnej suplementacji tego pierwiastka warto zatem co pewien czas wykonać badanie poziomu magnezu we krwi.

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ