Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 00:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pompa obiegowa - nowa czy używana?

Sprawna pompa jest podstawowym warunkiem dobrego funkcjonowania całego systemu grzewczego w domu. Dobór pompy do konkretnego systemu nie może być dziełem przypadku. Musi ona mieć odpowiednią moc, wydajność i inne parametry, odpowiadające zapotrzebowaniu. Powinna też być dobrej jakości, aby mogła służyć przez dłuższy czas. Czy zdecydować się na zakup pompy nowej, czy używanej?
Pompa obiegowa - nowa czy używana?

Wysoka jakość – podstawa

Jakość pompy obiegowej jest najważniejsza w aspekcie długotrwałej, bezawaryjnej pracy. Najlepszym wskaźnikiem dobrej jakości jest długość okresu gwarancyjnego, zapewnianego przez producenta. Zazwyczaj są to dwa lata, aczkolwiek na niektóre pompy Grundfos producent oferuje pięcioletni okres gwarancji.

Właśnie warunki gwarancyjne przemawiają za zakupem pompy nowej, która sprosta nieprzerwanemu działaniu przez kilka miesięcy w naszych warunkach klimatycznych. Z drugiej jednak strony, dobrej jakości pompa, jeżeli jest prawidłowo eksploatowana i odpowiednio konserwowana, nie traci wiele na tej jakości i może być śmiało kupiona jako używana, zwłaszcza że jej cena jest zdecydowanie niższa niż nowej.

Zasada działania pompy obiegowej

Pompa obiegowa jest urządzeniem przeznaczonym do wymuszania przepływu wody w instalacji grzewczej. Woda po ogrzaniu tłoczona jest z kotła (bojlera) do najbardziej oddalonego grzejnika, a po schłodzeniu kieruje się z powrotem do kotła przewodami powrotnymi. Pompa montowana jest bezpośrednio na rurze za pomocą dwuzłączek gwintowanych. Przed pompą i za nią umieszcza się zawory odcinające, umożliwiające wymontowanie pompy bez konieczności opróżniania z wody całej instalacji. Pompa zasilana jest prądem z sieci 230 V. Zazwyczaj pompy są urządzeniami bezobsługowymi.

Dobór pompy obiegowej do danej instalacji mogą ułatwić narzędzia internetowe, specjalnie przeznaczone przez producentów do obliczenia parametrów, zwłaszcza natężenia przepływu wody i wysokości podnoszenia pompy. W przypadku nowego budynku warto wcześniej sprawdzić, czy w projekcie technicznym nie podano rekomendowanych parametrów pompy.

Pompa obiegowa powinna być nie tylko prawidłowo dobrana, ale także odpowiednio serwisowana. Serwis pomp Grundfos w Poznaniu - https://www.granimex.com.pl/serwis/, oferuje obsługę urządzeń według najwyższych standardów, w tym przyjazd specjalisty na miejsce. Serwis obejmuje kalibrację pompy, przeglądy, konserwację, naprawę i wymianę w ramach gwarancji, ale także w okresie pogwarancyjnym. Zatem wybór pomiędzy pompą nową a używaną zależy w zasadzie jedynie od zasobności portfela inwestora.

Wydajność i wysokość podnoszenia pompy

Są to dwa ściśle powiązane ze sobą parametry i podawane są łącznie. Przykładowo, liczby 25 – 40 oznaczają, że maksymalny przepływ wody wynosi 2,5 m3 na godzinę, a maksymalna wysokość podnoszenia 4 metry. Maksymalne wartości nigdy nie występują równocześnie, a spadek przepływu powoduje wzrost ciśnienia – i odwrotnie.

Prawidłowo dobrana pod względem wydajności pompa obiegowa przekazuje odpowiednią ilość wody do grzejników. Zbyt słaba nie dostarczy odpowiedniej ilości ciepła, natomiast za mocna spowoduje, że woda przepłynie przez instalację i nieochłodzona wróci do kotła. W rezultacie, niezależnie od temperatury w domu, elektroniczny system kontrolny kotła „uzna”, że odbiór ciepła nie nastąpił i ogrzewanie automatycznie się wyłączy.

Natomiast wysokość podnoszenia to opór przepływu, który pompa pokonuje podczas tłoczenia wody. Opór napotykany jest w rurach, samych grzejnikach i w zaworach regulacyjnych. Nie należy jednak kupować pompy o nadmiernej wysokości podnoszenia; wbrew obiegowym opiniom, parametr ten nie ma nic wspólnego z wysokością domu, zatem nie chodzi tu o różnice wysokości pomiędzy kotłem (bojlerem) a grzejnikiem znajdującym się najwyżej w budynku. W ogromnej większości domów całkowicie wystarczająca jest pompa o podanych wyżej jako przykładowe parametrach 25 – 40.

Wydajność pompy to inaczej objętościowe natężenie przepływu – ilość wody, jaką pompa tłoczy w ciągu jednej godziny. Natomiast wysokość podnoszenia to inaczej suma oporów, jakie pokonuje woda podczas przepływu. W dawnych instalacjach grawitacyjnych, z szerokimi rurami, wynosi ona 0,3 – 0,6 metra, w nowszych (bez zaworów termostatycznych) 0,5 – 1,5 metra, zaś w najnowszych, z zaworami termostatycznymi – 1,5 – 3,0 metry.

Jeżeli te wartości są odpowiednie dla konkretnej instalacji, wówczas może wystarczyć pompa używana. Należy jednak wcześniej zasięgnąć szczegółowych informacji o dotychczasowej eksploatacji; najlepiej, gdyby była udokumentowana. Jeżeli natomiast cena używanej pompy jest podejrzanie niska, a sprzedający nie może okazać żadnego dokumentu jej użytkowania i serwisu – lepiej nabyć urządzenie nowe na gwarancji.

Materiał partnera

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ