Zagospodarowanie we własnym zakresie
Gruz może przydać się do utwardzenia nawierzchni alejek w przydomowym ogrodzie lub wewnętrznej drogi osiedlowej (za zgodą wszystkich mieszkańców). Można odstąpić gruz osobie, która zgłasza takie zapotrzebowanie. W lokalnych gazetach i w internetowych serwisach ogłoszeniowych są zamieszczane anonse od firm i osób prywatnych o przyjęciu każdej ilości gruzu. Jest to dobre wyjście, ale warto uzgodnić, że odbiorca we własnym zakresie go odbierze. Inaczej trzeba będzie mu go dostarczyć, co oczywiście pociąga za sobą koszty.
PSZOK – bezpłatnie, ale samemu
W wielu miastach funkcjonują PSZOK – Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Przyjmują one gruz i odpady budowlane nieodpłatnie. Każdy PSZOK ma własny regulamin, z którym należy się zapoznać przed wywiezieniem gruzu, aby uniknąć niespodzianek w postaci np. odmowy przyjęcia zbyt dużej ilości gruzu lub przyjęcia jej za dopłatą.
Dodatkowo problemem może być transport. Do przewożenia gruzu niezbędny jest odpowiedni pojazd (wywrotka), który trzeba wynająć wraz z kierowcą. Wynajem jest odpłatny, poza tym załatwianie wynajmu jest czasochłonne. W rezultacie może się okazać, że najwygodniej i najtaniej jest zamówić odpłatny wywóz gruzu w firmie, która wypożycza kontenery na gruz, a także sprzedaje worki na gruz, przy czym dowozi puste pojemniki i odbiera pełne własnym transportem. W Poznaniu takie usługi świadczy firma https://www.gruzownik.pl/.
Wypożyczenie kontenera na gruz
W każdym większym mieście działa przynajmniej jedna firma, świadcząca usługi wywozu gruzu i odpadów budowlanych. Firmy te funkcjonują również na obszarze poza miastem, w miejscowościach w promieniu nawet do 100 km.
Usługa realizowana jest w bardzo prosty sposób. Zainteresowana osoba kontaktuje się z firmą telefonicznie lub mailowo, podając adres i termin, w jakim kontener ma być podstawiony. Należy wcześniej oszacować ilość gruzu do wywiezienia. Jeżeli jest z tym problem, można podać pracownikowi zakres prac do wykonania (np. zburzenie dwóch ścian działowych po 10 m2 każda, skucie 6 m2 glazury w łazience). Dane te są istotne dla określenia pojemności kontenera, jaki ma być podstawiony.
Przed dostarczeniem kontenera trzeba przygotować miejsce na jego postój. Powinno ono być utwardzone, aby pojemnik nie zapadał się pod ciężarem własnym i załadowanego gruzu. Może to być np. podjazd do garażu na posesji. W tym wypadku nie są konieczne dodatkowe formalności związane z wypożyczeniem kontenera.
Nieco inaczej jest, jeżeli kontener ma stanąć na terenie ogólnodostępnym. Nie może on tarasować wyjazdu, chodnika ani drogi przeciwpożarowej. Jeżeli nie ma innej możliwości, trzeba zwrócić się o udzielenie zgody do wspólnoty mieszkaniowej lub właściwego urzędu gminy. Wspólnota na ogół udziela zgody niemal od ręki, natomiast urząd ma terminy, których nie da się przyspieszyć. Dlatego w sytuacji, kiedy bez zgody urzędu nie będzie można się obejść, wniosek trzeba złożyć odpowiednio wcześniej.
Kontener wynajmuje się przeważnie na okres 2 – 3 dni, choć można na krócej, nawet na jeden dzień z natychmiastowym załadunkiem, a jeżeli jest taka potrzeba – na dłużej. Firmy traktują każdego zamawiającego indywidualnie. Opłata za wynajem jest liczona na ogół za dzień, a zatem im krótszy czas postoju kontenera, tym taniej.
Podczas remontu może się okazać, że podstawiony kontener jest za mały. Nie stanowi to problemu; wystarczy telefon do firmy, a pełen pojemnik zostanie zamieniony na pusty nawet w tym samym dniu, trzeba tylko zgłosić to wcześnie rano.
Stawki za wynajem są różne w różnych firmach. Najmniej kosztuje wywóz gruzu czystego (beton, cegła, ceramika budowlana), nieco więcej – gruzu zmieszanego. Najdroższy jest wywóz zmieszanych odpadów budowlanych. Należy pamiętać, że do kontenerów budowlanych nie wolno wrzucać odpadów komunalnych, czyli takich, jakie wytwarzamy w życiu codziennym.
Materiał partnera