Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 00:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rodzinny budżet: Recepta na czasy kryzysu

Inflacja, lockdowny zagrażające wielu sektorom gospodarki, czy zmiany w strukturze zatrudnienia to niektóre z wielu zagrożeń, jakie czyhają na nasze finanse osobiste. Wielu ekonomistów mówi już nawet o kryzysie. W jego obliczu, nie jesteśmy jednak bezradni. Najlepiej wziąć sprawy we własne ręce, panując lepiej nad wydatkami przez stworzenie rodzinnego budżetu, czyli wyliczenie kosztów i dochodów. Podamy tutaj praktyczne wskazówki, które pozwolą wam zapanować nad domowymi finansami. 
Rodzinny budżet: Recepta na czasy kryzysu

Autor: Pixabay License Free for commercial use No attribution required

Oblicz wydatki na produkty finansowe

W czasie kryzysu warto wspierać się produktami finansowymi, takimi jak kredyty i pożyczki. Kredyt hipoteczny może być zresztą koniecznością, jeżeli nie chcesz wynajmować mieszkania. Musisz je jednak uwzględnić w swoim domowym budżecie, bo przy większych kwotach, raty mogą znacząco wpływać na twoje finanse. Rozważając możliwości wzięcia pożyczki, warto starannie przeanalizować ceny, warunki spłaty i wymagania. Pomogą ci w tym portalu zajmujące się porównywaniem tych produktów finansowych, takie jak LoanScouter. Analizujac pozyczki na dowod w LoanScouter, możesz też zwrócić uwagę na czas wypłaty, RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, czy popularność wśród innych internautów. Sprawdź, jakie kwoty rat będziesz mieć do spłaty, a następnie uwzględnij je po stronie wydatków.

Skorzystaj z oprogramowania do budżetowania

Wszystkie te zapiski możesz prowadzić w notesie. Znacznie lepiej jednak jest robić to w przeznaczonym do tego oprogramowaniu. Najprostszym i całkiem skutecznym rozwiązaniem dla domowego budżetu jest arkusz kalkulacyjny. Nie musisz tu korzystać z Microsoft Excel, ponieważ istnieją darmowe alternatywy. To na przykład Open Office Calc czy Libre Office. Każdy z tych programów posiada całkiem podobne funkcjonalności, pozwalając ci automatycznie przeliczać i analizować dane. W końcu pieniądze wydane na oprogramowanie, znacznie lepiej zaoszczędzić.  Jeśli jednak zdecydujesz się na płatną opcję, możesz skorzystać z jednego z komercyjnych programów przeznaczonych do budżetowania dla gospodarstw domowych. Nie zapomnij też o zrobieniu kopii zapasowych twoich plików z budżetem, na przykład przechowując je w chmurze.

Zaplanuj wydatki długoterminowe

Analizując dochody i koszty, warto zaplanować budżet także w długoterminowej perspektywie. Rozpisz koszty nie tylko na najbliższy miesiąc, ale także na koniec roku. Dzięki temu sprawdzisz, ile pieniędzy będziesz mieć na wydatki takie jak święta, wakacje, czy ślub córki. Przy tej okazji, możesz od razu uwzględnić także długoterminowe produkty inwestycyjne, sprawdzając w jaki sposób będą wpływać na przyszły budżet. Sprawdź, czy dołączenie do Pracowniczych Programów Kapitałowych będzie dla ciebie korzystne, a nawet czy będzie się opłacało kupować jednostki funduszy inwestycyjnych, a może obligacje skarbowe. Wszystko to zaprocentuje w przyszłości znaczącymi zyskami i może korzystnie wpłynąć na kwoty, jakie uda ci się odłożyć.

Korzystaj z opcji budżetowania w bankowości internetowej

Wiele polskich banków posiada nawet dedykowane opcje, pozwalające łatwiej tworzyć rodzinny budżet. To na przykład automatyczne przeznaczanie końcówek wydatków na konto oszczędnościowe. Pełni to funkcję skarbonki, do której wrzucane jest kilkadziesiąt groszy, albo kilka złotych z każdego wydatku. Systemy bankowości online pozwalają też na eksportowanie wyciągów w formie plików XLS lub CSV, które od razu możesz zaimportować do arkusza kalkulacyjnego dla łatwiejszej pracy. Wreszcie, w bankowości internetowej znajdziesz aktualne oferty inwestycji, które pozwolą ci długoterminowo zaoszczędzić. Warto poświęcić odrobinę pracy na stworzenie i dbanie o domowy budżet, bo finansowe korzyści mogą być niemałe.

Materiał partnera



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ