Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 00:49
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od czego zacząć sprzedaż mieszkania?

Sprzedaż mieszkania to spore przedsięwzięcie wymagające przygotowania i zwykle nieco czasu. Bez wątpienia sprzedaż mieszkania należy zacząć od jego wnikliwej wyceny i ustalenia minimum za jakie możemy mieszkanie odstąpić, oraz oczekiwanego maksimum za które chętnie byśmy zbyli nieruchomość. Jak łatwo się jest domyślić wartość środkowa wyznaczy realną sumę, za jaką mieszkanie ma szansę się sprzedać. Oczywiście poza subiektywnym wyznaczeniem przedziału cenowego względem obiektywnej wartości nieruchomości istotne znaczenie ma sytuacja na lokalnym rynku mieszkań.
Od czego zacząć sprzedaż mieszkania?

Autor: fot. pexels

Wycena mieszkania

Pierwszym krokiem winno być podjęcie decyzji o sprzedaży i zgromadzenie niezbędnych dokumentów, które są niezbędne do przeprowadzenia transakcji, przedstawienia potencjalnemu kupującemu. Jak sprzedawać mieszkania by spokojnie spać? Jeżeli sytuacja prawna mieszkania nie jest złożona, ten punkt nie zajmie dużo czasu. Sprzedając mieszkanie z kredytem warto przygotować się na spełnienie warunków umownych z bankiem, opłaty. Te ostatnie należy wkalkulować w cenę nieruchomości, podobnie jak czekające nas obciążenie podatkowe, koszty notarialne itp.

Kolejnym etapem w sprzedaży winno być oszacowanie wartości nieruchomości. Ma na nią wpływ powierzchnia lokalu, jego rozkład, sąsiedztwo, nasłonecznienie. Poza cechami, na które nie mamy wpływu istnieje szereg czynników, którymi możemy wartość mieszkania zaniżyć lub podwyższyć. Wśród nich jest standard wyposażenia, wykończenia, stan techniczny, jak też elementy wyposażenia, które chcemy pozostawić w mieszkaniu.

Najczystszym błędem przy sprzedaży mieszkań po dziadkach, odziedziczonych jest ich zagracenie, które bez wątpienia powoduje zaniżenie wartości lokalu i obciążenie kupującego kosztami opróżnienia lokalu. Kwestią dyskusyjną jest to, czy łatwiej i drożej jest sprzedaż mieszkanie umeblowane, czy zupełnie puste. Wyceny mieszkania możemy dokonać samodzielnie, jak też zlecić profesjonalny operat wyceny u rzeczoznawcy majątkowego, pośrednika nieruchomości.

Przygotowanie ogłoszenia

Milowym krokiem do sprzedaży mieszkania jest przygotowanie ogłoszenia o sprzedaży i jego zamieszczenie w mediach, przede wszystkim w internecie. Bezsprzecznie ogłoszenie wymaga dokładnego opisu atutów mieszkania, podstawowych parametrów wraz z ceną. Nieodłącznym elementem oferty sprzedaży powinny być zdjęcia mieszkania. Wykonanie ich nie jest łatwe. Mieszkanie winno być posprzątane, czyste, bez domowników na zdjęciach.

Jeśli nie wiemy jak się zabrać do stworzenia ogłoszenia warto od razu powierzyć te kwestie pośrednikom nieruchomości. Agencje chętnie przyjmują takie zlecenia w zamian za umowę pośrednictwa na wyłączność. Gdy jednak chcemy spróbować zaoszczędzić na prowizji pośrednika możemy samodzielnie umieścić ogłoszenie korzystając z płatnych oraz bezpłatnych portali ogłoszeniowych, nie zapominając o lokalnych mediach. Można również rozwiesić papierowe ogłoszenia w okolicy itp.

Musimy być gotowi na na to, że kontrahenci będą dzwonić do nas o różnych porach przez 7 dni w tygodniu, a większość z nich nie będzie zainteresowanych mieszkaniem ale np. sprzedażą nam kredytu. Dlatego by uniknąć problemów warto do celu ogłoszenia kupić numer telefonu na kartę, który możemy szybko wyłączyć po sfinalizowaniu transakcji.

Okazanie mieszkania

Szukając kupca na mieszkanie musimy być gotowi na okazywanie mieszkania zainteresowanym. Warto grupować potencjalnych kupujących i omawiać spotkania np. co drugi dzień. Przy dużym zainteresowaniu musielibyśmy zajmować się jedynie sprzedażą mieszkania. Okazując mieszkanie warto tuszować jego mankamenty, być gotowym na niewygodne pytania, ale i wykazać się przygotowaniem co do warunków umowy, formy zapłaty itp. Na tym etapie z pewnością odezwą się do nas pośrednicy zapewniający nas o szybkiej sprzedaży.

Podpisując umowę o współpracy z agencjami nieruchomości należy dokładnie czytać jej zapisy oraz kalkulować cenę nieruchomości. Ponadto zanim sfinalizujemy transakcję czekają nas negocjacje z zainteresowanymi. Winniśmy być przygotowani zarówno na szybki zakup jak i zakup wydłużony w czasie z umową przedwstępną. Dobrze jest mieć wstępnie wybrana kancelarię notarialną, która obsłuży umowę sprzedaży mieszkania.

Będąc tak przygotowanym pozostaje jedynie czekać na odpowiedniego kupca, którego znalezienie może potrwać. Chcąc uzyskać dobrą cenę trzeba włożyć nieco trudu w sprzedaż. 

 Materiał partnera



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ