Kupno mieszkania – dla kogo?
Zakup mieszkania traktowany jest jako inwestycja. Owszem możemy o niej w ten sposób powiedzieć, ale w chwili, gdy myślimy o jego wynajmie lub gdy kupujemy i remontujemy stare mieszkanie, by je odsprzedać – oczywiście z zyskiem. W przypadku, gdy w zakupionej na kredyt hipoteczny nieruchomości zamierzamy mieszkać będzie ona raczej pasywem, niż przynoszącym dochód aktywem. Dlaczego tak się dzieje? Inwestycja w nieruchomość, w której się mieszka, może być inwestycją długoterminową, w szczególności jeśli spłacamy zaciągnięty na jej zakup kredyt hipoteczny przez 30 lat. Istnieje również obawa, że mieszkanie po latach straci na wartości, a płacony przez lata kredyt może wyjść sporo ponad wartość rynkową naszego mieszkania – inwestycji. Dlaczego nazywamy nasze mieszkanie pasywem? Ponieważ nie przynosi nam dochodu, a jedynie koszty i to całkiem spore.
Jeśli mamy zamiar kupić nieruchomość, najlepiej zrobić to za własne pieniądze, niestety mało kogo na to stać. Aby otrzymać kredyt hipoteczny na mieszkanie, przede wszystkim musimy posiadać całkiem niezłą zdolność kredytową, a co za tym idzie stałą pracę, dobrą historię kredytowy i wkład własny. Nie da się ukryć, że w obecnych czasach nie jest łatwo otrzymać kredyt na mieszkanie, a wysokość rat w tym odsetek i prowizji odstrasza. Wiele słyszy się również historii o ludziach, którzy maksymalnie wykorzystali przyznany im limit kredytu, by później w chwili gdy przy nieprzewidzianej sytuacji ledwo wiązali koniec z końcem. Owszem, zakup mieszkania to dobry wybór jeśli wiemy, że chcemy mieszkać w wybranej lokalizacji i w przeciągu kilkunastu lat nie planujemy zmian, jeśli założyliśmy rodzinę i potrzebujemy stabilizacji. Nasze zatrudnienie jest stabilne i przede wszystkim posiadamy poduszkę finansową, dzięki której możemy spokojnie żyć przez pół roku nie pracując.
Wynajem mieszkania – dla kogo?
Kto najczęściej wynajmuje mieszkanie? Na ogół młodzi ludzie, którzy rozpoczynają samodzielne życie. To dobra opcja dla par z małym stażem, które się dopiero poznają lub dla osób, które nie są przekonane, w jakim mieście chcą mieszkać.
Czy wynajem mieszkania jest mniej kosztowny od spłaty mieszkania? W zależności od metrażu, standardu i lokalizacji koszty najmu i kredytu mogą być zbliżone. Nie każdy jednak ma na tyle dobrą historię kredytową, by uzyskać finansowanie zewnętrzne. Mieszkanie możemy wynajmować samodzielnie, wraz ze współlokatorami lub podnajmować tylko pokój z dostępem do łazienki i kuchni. Wiele osób decyduje się również na wynajęcie mieszkania o niższym standardzie lub do częściowego remontu, który postanawiają przeprowadzić samodzielnie, a koszty będą odjęte od opłaty dla właściciela lokalu. Częstym problemem szczególnie młodych najemców jest brak środków na pokrycie kaucji za wynajmowane lokum. Bardzo często kaucja wynosi nawet trzykrotność czynszu, co może okazać się całkiem sporą kwotą. Jeśli nie mamy takiej gotówki, możemy skorzystać z oferty kredytów pozabankowych, dzięki którym zdobędziemy wybrane przez siebie mieszkanie. Rata kredytu na kaucje będzie rozłożona w czasie, więc będzie łatwiejsza do spłacenia.
Materiał partnera