Bardzo popularne stało się korzystanie z usług dietetyków, a także wzrosło zainteresowanie owym zawodem co może być związane z panującą modą na zdrowe odżywianie. Zawód dietetyka został w 1967 roku wpisany do International Standard Classification of Occupations (Klasyfikacja zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy). Zanim podejmiemy decyzję o rozpoczęciu nauki przybliżającej nas do bycia dietetykiem warto zgłębić wiedzę kim jest dietetyk, jakie cechy osobowości powinien posiadać, a także czym się zajmuje, ponieważ może okazać się, że nie jest to zawód odpowiedni dla nas. Praca dietetyka może być ciekawa dla wielu osób, niezależnie czy jest to dietetyk on-line czy pracujący stacjonarnie.
Kim jest dietetyk i jakie ma zadania?
Dietetyk to osoba z szeroką wiedzą dotyczącą żywienia człowieka zdrowego i chorego. Powinien posiadać wiedzę jak dobierać odpowiednie żywienie i rodzaje diet, ale także pełni rolę edukatora, prowadzi profilaktykę chorób dietozależnych i pomaga w leczeniu żywieniowym osób zmagających się z różnym stanem chorobowym.
Ponadto do zadań dietetyka należy umiejętność oceny stanu odżywienia, określenie zapotrzebowania na składniki odżywcze i sposobu żywienia, układanie jadłospisów, wykonywanie pomiarów antropometrycznych, wykonywanie analizy składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej, pomoc w zaleceniu suplementacji. Programy dla dietetyków niewątpliwie obecnie są dużym wsparciem dla pracy w tym zawodzie. Nie należy zapominać, że dietetyk powinien opierać swoją wiedzę na popartych naukowo treściach i wystrzegać się szerzenia własnych niesprawdzonych teorii, co przyczynia się do narastania mitów żywieniowych, a także może bezpośrednio zaszkodzić pacjentom.
Cechy, które powinien mieć dietetyk
Zanim zdecydujemy się na zostanie dietetykiem warto zwrócić uwagę czy posiadamy odpowiednie cechy, które ułatwią nam pracę z drugim człowiekiem.
Przede wszystkim dietetyk powinien być osobą empatyczną, czyli potrafiącą rozpoznawać i współodczuwać stany psychiczne ludzi, a także posiadać umiejętność przyjęcia sposobu myślenia drugiej osoby i spojrzenia na rzeczywistość z jej perspektywy. Należy zwrócić uwagę na to czy jest się osobą komunikatywną i łatwo nawiązującą kontakty, ponieważ pacjenci często czują się zestresowani, skrępowani i to na barkach dietetyka spoczywa odpowiedzialność za rozluźnienie sytuacji i umiejętne przeprowadzanie rozmowy. Dietetykowi nie powinno sprawiać trudności komunikowanie się z ludźmi w różnym wieku, ponieważ zarówno dzieci jak i osoby starsze mogą potrzebować interwencji dietetycznej. Optymistyczne nastawienie do życia również jest istotnym elementem pracy, ponieważ nawet w ciężkich przypadkach nie należy pacjenta demotywować czy przewidywać niepowodzenia. Dietetyk powinien w prosty sposób przekazywać posiadaną wiedzę, ponieważ żargon dietetyczny może być niezrozumiały dla niektórych pacjentów, co może wywoływać poczucie niższej wartości i bezradności u pacjenta. Samodyscyplina, zaangażowanie, kreatywność i terminowość to również cechy, których nie powinno zabraknąć osobie chcącej zostać dietetykiem. Posiadanie powyższych cech ułatwia kontakt z pacjentem i sprawia, że wykonywana praca jest lubiana, satysfakcjonująca i niosąca pomoc.
W przypadku gdy jesteśmy osobami wstydliwymi, mało empatycznymi i nie lubiącymi kontaktu z drugim człowiekiem takowy zawód nie jest odpowiednim wyborem, ponieważ wystąpią bariery wewnętrzne w kontakcie z pacjentem co utrudni pracę obu stronom.
Miejsca zatrudnienia dietetyka:
- szpitale,
- przedszkola i szkoły,
- cateringi,
- sanatoria,
- placówki medyczne np. przychodnie,
- prywatne gabinety,
- ośrodki SPA.