Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 07:30
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bory Tucholskie z kajaka? Inny sposób na zwiedzanie tego regionu.

Bory Tucholskie, posiadają w zasobach, należącego do siebie obszaru, dwa, znane jeziora, z których jedno to Jezioro Żabinek, a drugie Jezioro Ciche, położone w centralnej części tego, gęsto zalesionego i interesującego przyrodniczo, terenu. Dla lasów tych, charakterystyczne jest występowanie dużej ilości sosny, stąd obszar Borów Tucholskich, został wyróżniony oraz uznany za tzw. syntakson, czyli bór sosnowy, należący do klasy szpilkowych, co być może z punktu widzenia przeciętnego turysty, zainteresowanego spływem kajakowym, jest mało interesujące, ale istotne w praktyce, poruszania się po rzekach. Obszar, który wybierzemy, jako cel swojej zorganizowanej, przez usługodawcę wycieczki, ma bardzo duży wpływ na cały jej przebieg, a także na jakość naszego, zaplanowanego wcześniej wypoczynku.
Bory Tucholskie z kajaka? Inny sposób na zwiedzanie tego regionu.

SPŁYWY KAJAKOWE - DLA KOGO TO SPORT? 

Rekreacja na wodzie w kajaku, to sport dla osób, które nie boją się wyzwań, zimnej wody, mielizn i wartkiego nurtu rzeki. Trzeba być dobrze przygotowanym fizycznie, by w pełni móc skorzystać z dobrodziejstw, jakie może dać turystom, rzeka Wda lub Prusina. Dobrze wiedzą o tym organizatorzy spływów, którzy do obcowania z wodą, są przyzwyczajeni i znają mnóstwo związanych z nią tajemnic oraz wiarygodnych informacji, które odpowiednio pomogą nam i zorganizują spływ kajakowyTleń to świetne miejsce do rozpoczęcia tego typu przygody. Przystanek Tleń, jest usługodawcą, którego doświadczenie, sprawi że łatwo pokonamy, mogące się pojawić wątpliwości, niejasne pytania czy początkowe problemy organizacyjne. Właściwa decyzja, może być jednak, tylko jedna! Warto jest wybrać się do miejscowości Tleń i warto jest spłynąć po raz pierwszy rzeką, nawet jeśli w perspektywie mamy niechcianą kąpiel w zimnej wodzie czy marznące, mokre nogi w kajaku.  

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ PRZED PIERWSZYM SPŁYWEM KAJAKOWYM? 

 Pierwszy spływ kajakowy, na jaki planujemy się wybrać, jest na pewno swego rodzaju wyzwaniem. Może mieć to ogromne znaczenie, niezależnie od wieku, ponieważ tego typu survival, nie należy wcale do łatwych, tym bardziej, jeśli nie mieliśmy okazji skorzystać z dobrodziejstw rekreacyjnych, jakie może dać kajakarzom rzeka. Aktywny wypoczynek w tym przypadku, oznacza dobrą kondycję, silne ramiona i nogi oraz odpowiedni stan zdrowia, który nie stanie się dla nas przeszkodą, uniemożliwiającą nam skorzystanie z dobrodziejstw spływu kajakiem. Podjęcie się przenoszenia kajaku na krótkich odcinkach czy niekiedy wyciągnięcie go ze stojącej wody, to zadania niezbyt ciężkie, ale wymagające od nas, podjęcia się ich w każdej chwili. Rzeki jako zbiorniki wodne, bywają raczej nieprzewidywalne i rozpoczynając swoją kajakarską przygodę, powinniśmy być tego w pełni świadomi. 

GDZIE ORGANIZOWANE SĄ SPŁYWY KAJAKOWE W BORACH TUCHOLSKICH? 

Spływy kajakowe, organizowane są w województwie kujawsko-pomorskim już od bardzo dawna i z tego rodzaju wypoczynku, możemy skorzystać bezpośrednio, zdając się na atrakcje, jakie oferuje turystom, miejscowość Tleń. Jest to wieś, położona w samym środku Borów Tucholskich, w powiecie świeckim, nad jeziorem Mukrza. Przez gminę, której częścią jest wieś Tleń, przepływają dwie rzeki: Wda oraz jej dopływ, jakim jest na tym terenie, Prusina. Więcej informacji, dotyczących organizacji samego spływu kajakowego, znajdziemy na stronie internetowej przystanektlen.pl. Wda, nazywana Czarną Wodą, jest dopływem Wisły, czyli największej rzeki w Polsce. Natomiast Prusina, bierze swój początek w miejscowości Zimne Zdroje i w całości, przepływa przez Bory Tucholskie. Decydując się na spływ kajakowy rzeką Prusiną, możemy liczyć na ciekawe i umilające nam czas krajobrazy, Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Wybierając się do Tlenia, po raz kolejny, spotkamy się z czystymi i łagodnymi wodami Wdy. Obydwie rzeki, są równie interesujące dla amatorów kajakarstwa, którzy chcą poświęcić swój czas, na ich lepsze poznanie. 

Materiał partnera

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ