Czy robotyzacja faktycznie się opłaci?
Robotyzacja procesów zachodzących w firmie Corobotics produkcyjnej to bardzo często jedyny sposób na to, by sprostać rosnącym oczekiwaniom nie tylko samych klientów, ale i również firmy i wskaźników KPI zakładających realizację konkretnych celów. By jednak rozpocząć proces wdrażania robotyzacji, na samym początku musimy w dokładny sposób wyważyć, czy wdrożenie innowacyjnych rozwiązań robotyzujących jest faktycznie opłacalne. Każdy proces biznesowy zapewnia nam pewien wynik, czy to w postaci wyprodukowanego towaru, czy ukończonego procesu biznesowego. Nie każdy proces jednak jest na równi opłacalny, co oznacza, że niekoniecznie każdy proces robotyzacji będzie faktycznie opłacalny.
Dokładna analiza procesu produkcyjnego i identyfikacja wszystkich ryzyk
Robotyzacja procesów produkcyjnych powinna być poprzedzona bardzo szczegółową analizą procesów produkcyjnych, uwzględniając każdą czynność wykonywaną w ramach procesu. Wdrażanie rozwiązania robotyki w firmie produkcyjnej powinno obejmować szeroko zakrojoną analizę i podejmowanie decyzji, które konkretne czynności powinny zostać wykonane przez robota. To niezmiernie istotny proces, który faktycznie usprawni produkcję i sprawi, że wdrożone rozwiązanie robotyzacji będzie sprawdzać się już od pierwszego dnia.
Wybór rozwiązania robotyzującego
Jak wdrożyć skuteczne rozwiązanie robotyzacji, które zapewni redukcję kosztów oraz zwiększy produktywność całego procesu zakończonego najwyższą jakością? Klucz do sukcesu to wybór odpowiedniego rozwiązania, które wprowadzi automatykę w firmie. Wzrost popularności technologii robotyzacyjnych sprawia, że obecnie do wyboru mamy szereg produktów, rozpoczynając do oprogramowania klasy RPA, przez fizyczne roboty wykonujące pracę aż po całe zautomatyzowane linie produkcyjne. Wybór konkretnego rozwiązania powinien być poprzedzony analizą relacji kosztów do potencjalnych zysków, a także analizą zastosowania konkretnego rozwiązania w naszej firmie. Nie bez znaczenia jest także sam proces wdrożenia oraz zespół, który będzie za to odpowiedzialny.
Edukacja pracowników w zakresie nowych usprawnień
Jak doskonale wiemy, robotyzacja kojarzy się nam z procesem redukcji zatrudnienia i zastępowania pracowników automatycznymi odpowiednikami. Takie podejście do robotyzacji najczęściej nie ma swojego uzasadnienia, a wdrożenie takiej innowacji najczęściej zwiększa satysfakcję pracowników. Dlaczego? Ze względu na fakt, że są oni delegowani do innych, bardziej rozwojowych zajęć. Dlatego też równolegle z wprowadzaniem automatyzacji powinniśmy skupić się także na pracownikach i szeroko zakrojonej akcji informacyjnej, która powinna w odpowiedni sposób wytłumaczyć im, jakie korzyści wynikają z wdrożenia nowych rozwiązań.
Materiał partnera