Cholangioskopia SpyGlass polega na wprowadzeniu przez kanał endoskopu, który znajduje się w dwunastnicy specjalnego jednorazowego endoskopu bezpośrednio do dróg żółciowych (cholangioskopu). Dodatkowo cholagioskop można wyposażyć
w sondę oraz generator wytwarzający fale elektrohydrauliczne, które kruszą kamienie zalegające w drogach żółciowych. Po rozfragmentowaniu złogów zostają one usunięte. Cholangioskopia SpyGlass umożliwia także pozyskanie biopsji ze zwężeń dróg żółciowych pod bezpośrednią kontrolą endsokopii i określenie stopnia zaawansowania nowotworów dróg żółciowych bez konieczności przeprowadzania inwazyjnych zabiegów.
– Cholangioskopia SpyGlass, to obecnie najbardziej powszechna metoda przy użyciu której możemy obejrzeć miejsce zwężenia bezpośrednio i w przypadku kamicy skruszyć duże złogi, których nie da się skruszyć innymi metodami, mówi dr n. med. Łukasz Krupa, Kierownik Centralnej Pracowni Endoskopowej KSW. – Badanie nie należy do łatwych, ale w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych KSW, wykonujemy około tysiąca zabiegów cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW) rocznie, więc mamy bardzo bogate doświadczenie jeśli chodzi o ekspertyzę w zakresie chorób dróg żółciowych i trzustki.
SpyGlass jest, jednorazowym endoskopem (cholangioskopem), służącym do eksploracji dróg żółciowych w trakcie wykonywania zabiegu ECPW. Pozwala on zagiąć końcówki robocze o 180º, dzięki czemu można dotrzeć do wszystkich rozgałęzień drzewa żółciowego o średnicy co najmniej 3 mm. Dzięki obrazowaniu wysokiej rozdzielczości widoczne są nawet niewielkie zmiany w śluzówce przewodów żółciowych oraz drobne złogi.
– Jest to małoinwazyjna i bardzo precyzyjna metoda, co ma ogromne znaczenie w diagnostyce nowotworów, tłumaczy dr n. med. Robert Staroń, Kierownik Kliniki Gastroenterologii KSW. – To czego czasem nie widać w innych badaniach obrazowych można zobaczyć z bliska i od środka. Dzięki temu możemy pobrać wycinki, materiał przekazać do badania histopatologicznego i spersonalizować metodę leczenia onkologicznego do konkretnego pacjenta.
Zabieg Cholangioskopii SpyGlass, refundowany jest przez NFZ tylko w pojedynczych i szczegółowo uzasadnionych przypadkach. Jest to kolejne już rozszerzenie tego co na co dzień wykonują lekarze w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych KSW, w której rocznie leczy się około 3 tysięcy pacjentów z chorobami trzustki, wątroby, jelit i dróg żółciowych. Większość korzysta właśnie z nowoczesnych, mało inwazyjnych metod leczenia.
Źródło: Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie