Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 10:51
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dlaczego warto dodać do swojej diety sok z buraka?

Codzienna dawka soku z buraków zapewni nam dawkę niezbędnych witamin i minerałów. Sok z buraka jest niskotłuszczowy, pełen silnych przeciwutleniaczy, bogaty w witaminę C. Dowiedz się, jakie korzyści zdrowotne przyniesie Ci włączenie soku z tego czerwonego warzywa do codziennej diety.
Dlaczego warto dodać do swojej diety sok z buraka?

Burak — co to za warzywo?

Burak zdobywa niesamowitą popularność jako nowy superfood na całym świecie. Jest niskotłuszczowy, ma dużą zawartość cennych przeciwutleniaczy, witaminy C oraz żelaza. Ale to tylko kilka jego cennych właściwości. Można jeść zarówno liście, jak i korzenie buraka. Korzeń buraka ma słodki smak, a liście są gorzkie. Niemniej jednak do przygotowania soku warto również je wykorzystać, ponieważ są bogactwem wapnia, żelaza i witaminy A.

Buraki najlepiej jeść na surowo przyrządzając z nich pyszny sok. Gotowanie może zniszczyć większość zawartych w nich składników odżywczych. Surowe buraki możesz także dodać do sałatki.

Jeśli po zmiksowaniu buraków wyjdzie za gęsty sok — dodaj odrobinę wody. Nie usuwaj miąższu, ponieważ to właśnie w nim jest najwięcej błonnika. Pamiętaj też, że zwykły sok z buraków może zawierać kwas szczawiowy, dlatego dobrze jest mieszać go z innymi owocami lub warzywami. Pomoże to również w dodaniu dodatkowego smaku i wartości odżywczych.

Zalety zdrowotne soku z buraków

Burak dostarcza wiele cennych witamin i minerałów, które wpływają korzystnie na stan naszego zdrowia. Sok z buraka właściwości i jego prozdrowotne działanie są kluczem do zwiększenia wartości odżywczej codziennej diety. Poniżej znajdziesz dokładne informacji na temat działania związków obecnych w tym, dobrze wszystkim znana mu, warzywie.

Poprawia ciśnienie krwi

Sok z buraków wspomaga regulację ciśnienia krwi, delikatnie je obniżając. Naukowcy przypisują to obecności azotanów w burakach. Występujące w buraku azotany podnoszą stężenie tlenku azotu znajdującego się w naczyniach krwionośnych, a to poprawia dotlenienie mózgu, serca i mięśni, a tym samym obniża wysokie ciśnienie krwi.

Sprawia, że skóra jest promienna

Sok z buraków doskonale oczyszcza krew, co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowej i promiennej skóry. Buraki są również bogactwem witaminy C, która wyrównuje koloryt cery, usuwa przebarwienia oraz nadaje jej zdrowy wygląd, przywracając jej naturalny promienny blask.

Sok z buraka to świetny sposób na naturalny detoks

Buraki są bogatym źródłem betainy – rodzaju fitoskładników. Związki te mają działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i detoksykacyjne. Burak od dawna znany jest jako pokarm chroniący wątrobę. Jest doskonałym środkiem do oczyszczania wątroby i pomaga w wypłukaniu wszystkich toksyn. Dzięki metioninie i glicynie zapobiegają kumulację kwasów tłuszczowych oraz wspomaga pracę wątroby. To z kolei wpływa korzystnie na detoksykację organizmu.

Zwiększa energię

Sok z buraków wspomaga rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu wzrasta przepływ tlenu do wszystkich komórek ciała. To powoduje, że mamy więcej energii i większą chęć i siłę do działania. Sok z buraka zalecany jest również sportowcom przed treningiem, ponieważ poprzez zwiększenie natlenia mięśni, przygotowuje je na większy wysiłek.

Wspomaga trawienie

Sok z buraków wraz z miąższem jest bogactwem błonnika, który pomaga regulować procesy trawienne, a także łagodzi zaparcia. To przyczynia się również do utrzymania naszych kilogramów w ryzach. Burak ćwikłowy jest również bogaty w betainę, która jest środkiem uważanym za korzystny dla zdrowia układu pokarmowego. Mówi się, że betaina zwiększa poziom kwasu żołądkowego, aby poprawić trawienie. Szklanka soku z buraków to także doskonały domowy środek na rozstrój żołądka.

Materiał zewnętrzny

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ