Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 10:57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Decyzja środowiskowa - kiedy jest wymagana?

W ostatnich latach ekologia i ochrona środowiska zyskują na znaczeniu. Naturalną konsekwencją tego trendu są zmiany w przepisach. Coraz częściej urzędy, przed wydaniem pozwolenia na budowę wymagają dostarczenia decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Ta, znana powszechnie jako decyzja środowiskowa, ma fundamentalne znaczenie w wydaniu pozwolenia na budowę. 
Decyzja środowiskowa - kiedy jest wymagana?

Kiedy wymagana jest decyzja środowiskowa? 

Decyzje środowiskowe o uwarunkowaniach środowiskowych wymagane są zawsze wtedy, kiedy inwestycja może wpływać na naturę w jej otoczeniu. Może dotyczyć zarówno niewielkich prywatnych budów, jak i dużych inwestycji. Z koniecznością wystąpienia o nią muszą się liczyć osoby, które zamierzają budować lub modernizować istniejące obiekty, położone na terenach objętych różnymi formami ochrony - jak sieć Natura 2000, czy obszary chronionego krajobrazu. Tych przybywa, podobnie jak osób wyprowadzających się z miast. Jednak nie tylko tereny chronione i ich bezpośrednie sąsiedztwo może wymagać wydania decyzji środowiskowej.

Może się okazać, że w pobliżu planowanej inwestycji odkryto rzadki gatunek rośliny, lub gatunek chronionego ptaka wybrał tę okolicę na założenie gniazda. Przed podjęciem jakichkolwiek działań trzeba zatem sprawdzić, czy jakiekolwiek modyfikacje nie będą wymagały wydania decyzji środowiskowej. 

Od czego zacząć.

Jeżeli urząd przed wydaniem pozwolenia na budowę, a nawet w trakcie jej trwania, zażąda oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ), zacząć trzeba od dostarczenia raportu. Wykonanie go najlepiej zlecić profesjonalnej firmie. Zapobiegnie to ewentualnemu podważeniu jego zapisów i sprawi, że w imieniu inwestora dostarczony zostanie profesjonalnie przygotowany dokument. Zawierać musi szczegółowe opisy i graficzne przedstawienie wpływu danej inwestycji na środowisko, a także ludność, istniejące zabytki.

Uwzględnia ryzyko wystąpienia katastrof naturalnych i budowlanych, możliwości zapobiegania im i minimalizowania ich skutków, a także konieczność monitoringu przedsięwzięcia. Jak widać, proces tworzenia raportu jest skomplikowany i wymaga specjalistycznej wiedzy z wielu dziedzin, zatem, żeby wydanie decyzji środowiskowej przebiegło gładko, należy zlecić wykonanie go specjalistom.  Gotowy raport dostarczyć należy włodarzowi gminy / miasta, na którego terenie znajduje się inwestycja.  

Jak długo trzeba czekać na decyzję?

Po dopełnieniu wymaganych formalności trzeba uzbroić się w cierpliwość. Przepisy formułują czas oczekiwania jako "bez zbędnej zwłoki i w czasie nie dłuższym niż 60 dni". Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to dni roboczych, a opóźnienia z winy inwestora, czy oczekiwania na opinie innych organów, oraz inne przyczyny niezależne od urzędu, nie  są wliczane do czasu oczekiwania.

W rezultacie może on ulec znacznemu wydłużeniu. Jednak organ decyzyjny ma obowiązek poinformowania o tym fakcie inwestora i wyznaczenia nowego terminu wydania decyzji. Jeżeli po zapoznaniu się z dokumentacją urząd uzna za konieczne wydanie oceny oddziaływania na środowisko, procedura może się wydłużyć o kolejne miesiące. Tak jest niemal zawsze w przypadkach, w których inwestycja jest bezsprzecznie uciążliwa dla otoczenia, z powodu np. hałasu, czy odorów. Każdorazowo przed rozpoczęciem inwestycji, czy to prywatnej, czy biznesowej, warto zapoznać się z tym, czy w danej lokalizacji przeprowadzenie jej będzie możliwe i skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się decyzjami środowiskowymi. 

Materiał partnera



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ