O kredyt na studia medyczne będą mogli ubiegać się studenci płatnych kierunków lekarskich. Kredyt uzyskają również ci, którzy rozpoczęli studia przed rokiem akademickim 2022/2023.
Na kredyt w wysokości 20 tysięcy złotych na semestr mogą liczyć ci, którzy złożą wniosek na nadchodzący rok akademicki i kolejne lata. Jeśli student chce skredytować opłaty, które poniósł za poprzedni rok akademicki 2021/2022, może otrzymać 18 tysięcy złotych na semestr i stawka ta będzie obowiązywać go do końca studiów.
Z kredytu mogą skorzystać studenci, którzy osobiście złożą wniosek w dowolnym oddziale Banku Pekao S.A. Dokumenty można składać już od 18 lipca. Wniosek należy dostarczyć do banku maksymalnie 21 dni od rozpoczęcia semestru (dla studentów wnioskujących o kredyt na 2022/2023 ) lub do 30 września (za rok akademicki 2021/2022).
Prezes banku PKO S.A. Leszek Skiba zwraca uwagę, że medycyna niezmiennie króluje w rankingach najbardziej obleganych kierunków studiów.
- O jeden indeks każdego roku zabiega wielu kandydatów. Dla części osób alternatywą jest nauka na studiach płatnych - mówi.
Podkreśla, że kredyt na studia medyczne zwiększy dostępność pieniędzy na sfinansowanie studiów i będzie wspierał młodych ludzi w realizacji ich życiowych celów.
- Maksymalnie uprościliśmy proces udzielania kredytu, ponieważ przyjmujemy założenie, że po ukończeniu studiów osoby, które skorzystały z tej formy wsparcia będą miały zdolność do jego spłaty, a dodatkowo, szczególnym prawnym zabezpieczeniem kredytu jest poręczenie udzielone przez Bank Gospodarstwa Krajowego - zaznacza.
Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych obejmuje:
- dopłaty do oprocentowania kredytów na studia medyczne
- całkowite lub częściowe umorzenia kredytów na studia medyczne
- poręczenia kredytów na studia medyczne
Jeśli student przepracuje 10 lat (w ciągu maksymalnie 12 lat od zakończenia studiów) w publicznym systemie ochrony zdrowia oraz uzyska tytuł specjalisty w dziedzinie uznanej za priorytetową bank w całości umorzy kredyt.
Aktualny wykaz priorytetowych dziedzin medycyny znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 30 czerwca 2020 roku Decyzję w sprawie umorzenia podejmuje minister właściwy do spraw zdrowia oraz bank kredytujący.
Spłatę każdego kredytu poręczy BGK i nie będzie pobierać za to opłaty. Poręczenie obejmuje 100 proc. kwoty kredytu wraz z odsetkami i nie zależy od dochodu. Student składa wniosek o poręczenie w Banku Pekao SA. Oprocentowanie kredytu jest zmienne. Na 13 lipca wynosi 9,86 proc.
Do czasu rozpoczęcia spłaty kredytu koszt odsetek pokrywa w całości BGK. Student płaci połowę odsetek dopiero wtedy, gdy zaczyna spłacać kredyt. Pozostałe odsetki dopłaca BGK.
Operatorem funduszu jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który obsługiwał wcześniej standardowe kredyty studenckie. BGK m.in. zawiera umowy z bankami kredytującymi, poręcza kredyty, prowadzi rozliczenia i przygotowuje plan finansowy funduszu.
Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreśla, że kredyt na studnia medyczne to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim dla osób mniej zamożnych. - Chcemy pomóc zdolnym, młodym Polakom w tym, żeby mieli warunki studiowania - mówi.
Więcej informacji na temat Funduszu Kredytowania Studiów Medycznych znajduje się na stronie internetowej BGK (TUTAJ).
Autor: tom