Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 16:37
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie ze statusem Breast Cancer Unit

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW) uzyskał status Breast Cancer Unit (BCU). Prestiżowa akredytacja przyznawana jest wyspecjalizowanym ośrodkom dedykowanym chorym na raka piersi. BCU zapewnia kompleksową diagnostykę oraz indywidualny proces leczenia onkologicznego.
Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie ze statusem Breast Cancer Unit

Autor: fot. Podkarpackie Centrum Onkologii

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród Polek. Zachorowalność jest największa wśród kobiet między 55 a 65 rokiem życia. Choroba bywa również przyczyną wielu zgonów wśród kobiet między 51 a 69 rokiem życia.

Dzięki rozwojowi współczesnej medycyny możemy mówić o raku piersi jako chorobie w większości przypadków wyleczalnej. Warunkiem wyleczenia jest rozpoznanie choroby w miarę wczesnym stadium oraz podjęcie leczenia przez zespół doświadczonych specjalistów. Wybór odpowiedniego leczenia zależy od wielu czynników rokowniczych i predykcyjnych. Najważniejsze z nich to stopnień zaawansowania klinicznego, obecność przerzutów w węzłach chłonnych, typ histologiczny oraz podtyp biologiczny. Obecnie w leczeniu onkologicznym stosuje się tzw. wielodyscyplinarne leczenie skojarzone, które uwzględnia zarówno metody leczenia miejscowego (chirurgia i napromienianie) oraz systemowego (chemioterapia, hormonoterapia, terapie celowana molekularnie).

W leczeniu nowotworu, czas reakcji odgrywa ogromne znaczenie; rak może szybko się rozwijać i dawać przerzuty, więc działania należy podjąć jak najszybciej.

– Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest, kiedy w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej, pacjent zostanie skierowany do diagnostyki i leczenia do ośrodka referencyjnego, który specjalizuje się w kompleksowej terapii nowotworów danego typu, mówi dr n. med. Janusz Rolski, Pełnomocnik Dyrektora KSW ds. Podkarpackiego Centrum Onkologii. – W przypadku stwierdzenia podejrzanej zmiany w piersi pacjent może natychmiast zgłosić się do naszego ośrodka. Skierowanie nie jest potrzebne.

Ośrodek referencyjny typu Breast Cancer Unit specjalizuje się w leczeniu raka piersi i skupia w jednym miejscu doświadczonych specjalistów z zakresu chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej, radioterapii, patomorfologii, diagnostyki oraz posiada zaplecze rehabilitacyjne i oferuje wsparcie psychoonkologa. Dzięki tak kompleksowej i interdyscyplinarnej opiece, jak również zatrudnieniu wysokiej klasy doświadczonych specjalistów BCU osiąga najlepsze wyniki leczenia raka piersi.

– Pacjent tu trafiający ma zapewnione: diagnostykę wstępną i pogłębioną, leczenie chirurgiczne, radioterapię, chirurgię rekonstrukcyjną i plastyczną, rehabilitację oraz opiekę psychoonkologa, wymienia dr Rolski.

Największą korzyścią dla pacjenta, która wynika z BCU jest poprawa jakości i skuteczności procedur. W skład interdyscyplinarnego zespołu, który zajmuje się leczeniem pacjenta, wchodzą: chirurdzy, onkolodzy kliniczni, radiolodzy, radioterapeuci, patomorfolodzy, lekarze genetycy, diagności laboratoryjni, psycholodzy i psychoonkolodzy, pielęgniarki onkologiczne oraz fizjoterapeuci. Jednostka zapewnia, ze względu na specjalizację w leczeniu raka piersi dostęp do terapii finansowanych w ramach programów lekowych oraz daje szansę na włączenie do badań klinicznych, w ramach których testowane są najnowsze terapie, niedostępne jeszcze komercyjnie.

– Optymalnym rozwiązaniem w kontekście leczenia raka piersi jest zgromadzenie wszystkich dostępnych metod leczenia pod jednym dachem, w jednym szpitalu, uważa dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor KSW. – Jest to możliwe w jednostkach typu BCU. Są to nowoczesne, dobrze wyposażone ośrodki, które oferują pacjentom kompleksową opiekę zespołu interdyscyplinarnego i są uważane za przyszłość onkologii. W ośrodkach referencyjnych pacjent może liczyć na nowe, niestandardowe i nowatorskie terapie, które mogą zapewnić lepsze efekty leczenia. Wybór miejsca, w którym pacjent podda się terapii ma priorytetowe znaczenie. Centrum leczenia raka, które ma największe doświadczenie w terapii zaawansowanego raka piersi daje większe możliwości i poczucie bezpieczeństwa, niż mały, lokalny szpital. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej na 500 tyś. mieszkańców powinien przypadać jeden ośrodek specjalizujący się w kompleksowym leczeniu nowotworu sutka.

BCU w Polsce zostały powołane rozporządzeniem Ministra Zdrowia, które weszło w życie z dniem 1 października 2019 r. Ustala ono zakres i zasady realizacji świadczenia kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentami z nowotworem piersi.

Źródło: Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie

Zdjęcia:  Podkarpackie Centrum Onkologii, biopsja piersi - cienkoigłowa, gruboigłowa, stereotaktyczna oraz mastektomia



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ