Szczegóły współpracy resortu zdrowia z fundacją im. Króla Salmana oraz WHO, przedstawili dziś na wspólnej konferencji: wicewojewoda Radosław Wiatr, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, dyrektor Centrum Pomocy im. Króla Salmana dr Abdullah Al-Rabeeah, dyrektor biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce Paloma Cuchi.
– Województwo podkarpacie to szczególny region, który od początku kryzysu humanitarnego przyjął blisko 2 mln uchodźców z Ukrainy – przypomniał na początku konferencji wicewojewoda Radosław Wiatr.
Wicewojewoda podkreślił rolę służb medycznych w okresie zwiększonego napływu uchodźców.
– W całym systemie pomocy zorganizowanym na Podkarpaciu, ważną rolę pełnią służby medyczne, podkarpaccy ratownicy, którzy pracowali na granicach, w punktach recepcyjnych i wszędzie tam, gdzie sytuacja tego wymagała, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo mieszkańców Podkarpacia – dodał Radosław Wiatr.
W podobnym tonie wypowiadał się sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska.
– Były takie dni, że nasze granice przekraczało nawet 150 tys. uchodźców. Było to duże wyzwanie, któremu podołaliśmy, także dzięki ogromnemu zaangażowaniu ratownictwa medycznego. Bardzo mnie – jako pełnomocnika rządu ds. ratownictwa medycznego – cieszy każda pomoc i nowy sprzęt, który trafia na wyposażenie polskich ratowników – mówił sekretarz stanu.
Wiceminister przedstawił dziennikarzom rodzaj wyposażenia, które w ramach przekazanych środków trafi do stacji pogotowia z całej Polski.
– To będą masażery klatki piersiowej, to będą respiratory, to będą defibrylatory, aparaty USG i komory laminarne. Ten sprzęt trafi nie tylko do jednostek z Podkarpacia, ale będzie on dystrybuowany w stacjach ratownictwa medycznego w całym kraju – zapewnił.
Dyrektor Centrum Pomocy im. Króla Salmana dr Abdullah Al-Rabeeah, dziękował w imieniu saudyjskiego rządu za sprawnie organizowaną pomoc od momentu rozpoczęcia kryzysu migracyjnego.
– Chciałbym podziękować polskim władzom za szybką reakcję oraz za to, że pomoc była natychmiastowa. Łączy nas z Polakami chęć pomocy innym. Jest to widoczne w reakcji naszego narodu i narodu polskiego na cierpienie – mówił.
Za saudyjskie wsparcie dziękowała też dyrektor biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce Paloma Cuchi. To WHO koordynuje pomoc, jaką w Polsce świadczy Centrum Pomocy Króla Salmana.
– Dziękuję Królowi Salmanowi za okazaną hojność. Cieszę się bardzo, że jako WHO mogliśmy wspomóc proces organizowania tej pomocy, tak aby trafiła do miejsc, gdzie jest najbardziej potrzebna – przekonywała dyrektor warszawskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia.
Po zakończeniu konferencji, dyrektorzy podkarpackich stacji pogotowia ratunkowego otrzymali symboliczne stetoskopy, które stanowią zapowiedź realizacji zakupów z wykorzystaniem środków KSrelief oraz WHO.
W trakcie swojej wizyty na Podkarpaciu, wiceminister Waldemar Kraska zapoznał się z funkcjonowaniem Podkarpackiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, odwiedził także dyspozytornie medyczną. Wiceminister spotkał się także z ratownikami z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego W Rzeszowie. Ostatnim punktem wizyty w regionie było spotkanie z przemyskimi ratownikami medycznymi, w którym uczestniczyli także przedstawiciele fundacji KSrelief oraz Światowej Organizacji Zdrowia.
Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie