Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 13:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Posłowie PO są zaniepokojeni zarządzeniem spółką uzdrowiskową. Wszczęli kontrolę

Jak tłumaczą do działania zmusiły ich ostatnie doniesienia o kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego i zatrzymanie jednego z dyrektorów Uzdrowiska Rymanów. Joanna Frydrych mówi wprost o tym, że działania byłej już prezes budzą wątpliwości co do jej kompetencji i fachowości.
Posłowie PO są zaniepokojeni zarządzeniem spółką uzdrowiskową. Wszczęli kontrolę

Autor: krosno112.pl

Przed rozpoczęciem poselskiej kontroli w Uzdrowisku Rymanów poseł Joanna Frydrych zorganizowała konferencję przed siedzibą spółki. Wzięli w niej udział też posłowie Krystyna Skowrońska i Marek Rząsa, członek Trybunału Stanu Zdzisław Gawlik, radny sejmiku wojewódzkiego Krzysztof Feret oraz była pracownica Uzdrowiska Rymanów Elżbieta Podgórska.

Zdzisław Gawlik, który jest liderem podkarpackiej Platformy przypomniał, że Uzdrowisko Rymanów było pierwszym uzdrowiskiem przekazanym władzom województwa podkarpackiego przez Skarb Państwa. - W kolejce czekał Horyniec-Zdrój - mówił.

Dodał, że marszałek województwa obiecał wielomilionowe inwestycje w rozwój spółki a tak się nie stało.

- Boli mnie fakt, że majątek uzdrowiska jest wykorzystywany jedynie w celach politycznych wąskiej grupy, która rządzi województwem - podkreślał.

Krystyna Skowrońska zaznaczyła, że Uzdrowisko Rymanów miało być perłą Podkarpacia. - Okazało się, że jest zupełnie inaczej. Z dużym zaskoczeniem przyjęliśmy informację, że CBA prowadzi postępowanie w stosunku do spółki - mówiła.

Podkreśliła, że od samorządu województwa podkarpackiego, który jest właścicielem spółki, oczekuje szczegółowej kontroli. - A o takich działaniach nie słyszymy - mówiła.

Joanna Frydrych zaznaczyła, że sytuacja w Uzdrowisku Rymanów jest przykładem na to, jak partykularne i partyjne interesy przeważają nad rzetelnym działaniem w stosunku do pracowników i do majątku spółki. - Będziemy żądać wyjaśnienia wszystkich uwag i wątpliwości - zapewniła.

Przypomniała też historie ośmiu lat prezesury Iwony Olejnik.

- Działania pani prezes budziły wątpliwości co do jej kompetencji i fachowości, a polityka kadrowa oraz współpraca ze związkami zawodowymi była co najmniej niemoralna - mówiła.

Za przykład podała czystki kadrowe, procesy sądowe i spór ze związkami zawodowymi, które były na porządku dziennym. Posłanka z ubolewaniem przyznała, że pomimo tych niepokojących zjawisk, zarząd województwa w żaden sposób na to nie reagował.

Joanna Frydrych przytoczyła protokół z kontroli NIK przeprowadzonej w 2018 w spółce uzdrowiskowej. - Czytamy w nim między innymi, że spółka nie posiada analiz, wykazu prognozowanych trendów handlowych na rynku wód mineralnych oraz planu działań marketingowych, których wykonanie było przedmiotem tych umów - mówiła. Dodała, że brak tych dokumentów i wypłacenie za nie wynagrodzenia były działaniem niegospodarnym.

- Protokół NIK opisuje też spory sądowe, które prezes Olejnik toczyła z dyrektorem Jasłowskim - informowała Joanna Frydrych.

Tłumaczyła, że prezes doprowadzała do zwalniania go kilka razy, ale sąd przywracał go do pracy. - Koszty sądowe i odszkodowania musiała płacić spółka a nie prezes z własnej kieszeni - podkreślała posłanka PO.

Grzmiała, że marszałek Władysław Ortyl, zarząd województwa oraz Rada Nadzorcza Uzdrowiska nie zrobili nic, by zatrzymać tą procedurę i złe rządy prezes Olejnik.

Poseł Frydrych poinformowała, że wspólnie z Krystyną Skowrońską skierowały pytania do marszałka jakie podjął działania. - Do chwili obecnej nie mamy odpowiedzi - mówiła.

Marek Rząsa zapewniał, że kontrola poselska ma na celu uzyskanie konkretnych odpowiedzi. - Nie wracamy w nich do spraw politycznych - mówił. - Pytamy o kontrakty z NFZ i o ich wykorzystanie, jak zarząd pani Olejnik dbał o publiczne pieniądze, pytamy o leczenie dzieci, o wynagrodzenia pracowników.

Poseł zapowiedział kolejną konferencję po uzyskaniu wszystkich odpowiedzi.

Radny Krzysztof Feret przekazał, że sytuacja w ochronie zdrowia i Uzdrowisku Rymanów prawdopodobnie będzie jednym z tematów podczas wrześniowej sesji sejmiku wojewódzkiego. Podkreślił, że klub KO w sejmiku jest zgodny co do tego, że zarząd województwa nie wykonuje w należyty sposób swoich obowiązków w zakresie nadzoru właścicielskiego.

- Dołożymy wszelkich starań, żeby podczas tej debaty zadać pytania i uzyskać odpowiedzi. Jeśli nie, to będziemy składać interpelacje - zapewnił Krzysztof Feret.


Czytaj też:


Autor: Tomasz Jefimow
Zdjęcia: Krosno112.pl



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ